1.9 premio lastik ölçüleri

anil-bulut

Aktif Üye
1.9 Multijet dobloda 205 veya 195 kullanan varmı bende şu anda 195 60 15 var 205 kullansam kalkmada yakıtta bir artma azda olsa meydana gelecek farkındayım ama aracıda zorlamasınıda istemem

ank_erdogan

Aktif Üye
anil-bulut tarafından yazılan metin:
1.9 Multijet dobloda 205 veya 195 kullanan varmı bende şu anda 195 60 15 var 205 kullansam kalkmada yakıtta bir artma azda olsa meydana gelecek farkındayım ama aracıda zorlamasınıda istemem

195 60 15 le ne kadar yakıosun km de sehir içi sehir dışı ya ben 16 17 inç jant takmayı düşünüyorm bide 205 lastik

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
1,3 mjet de 185*65*15 yerine 16 jant ve 195*55*16 taktım yakıt %10 artıyor yol tutuşu mükemmel. yanak inceldiği için konfor azalıyor. geniş taban daha oturaklı daha spor gösteriyor

anil-bulut

Aktif Üye
lastik ölçüleri konusunda pek sağlıklı yardımcı olacak biri çıkmadı bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Sevgili arkadaşım sen yardım istemedin ki? Orjinal ebattan farklı lastik takman Yakıtı en az %10 etkiliyecektir. Kullandığım için biliyorum. Büyük olsun yakıtı etkilemesin falan mı istiyorsun? Ucuz kaliteli lastik mi istiyorsun? Lastik markası tavsiye si mi istiyorsun?

anil-bulut

Aktif Üye
üzerinde orjinal jantları ve fabrikasyon ticari tipi bridgestone duravis varken araçta fren varmı yokmu belli değildi bende michelin 195 60 15 ile değiştim ve yol tutuş fren mesafesi kısaldı ama yağmurlu havada lastiğimin performansını pek beğendiğim söylenemez ben marka tavsiyesi değil kullanıcıların tecrübelerinden yararlanmak istiyorum amacım orjinal jantı ile 195 ölçülerinde veya daha büyük olurmu bilmem 205 ölçülerinde kendi 15 jantı ile en iyi performansı alabileceğim lastiği kullanmak istiyorum ama lastikçiler bana 195 den daha büyük kullanma dediler sizin bu konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum düşündüğüm lastik markaları continental michelin bridgestone potenza adrenalin yada turanza er 300.

lonelyman

Yeni Üye
ben temmuzda 60.00 km de mj 1.9 premio aldım .lastikler bridgestone duravis 185 65 15 ebattı.ama yıprandıgı icin pirelli cinturato orj ebatla degistirdim.fren konfor seyir olumlu anlamda düzeldi.ama bizim araçlar hem gövde hem yük olarak agırdır.otomobil lastikleri 450 kg tasıma kapasitelidir.orj. lastikler 600 kg kapasitelidir.lastik araç ve yük agırlrıgına uygundur.otomobil tipi lastikle 40.000 km yaparken orj. lastıkle 60.000 km yaparsınız.ayrıca bu araclardan sedan konfor ve performansı beklemek hayal kırıklıgına yol acar.konfor yük ve yol tutusu ortalaması alınıp 3 ünün en iyi ortalamasıyla uretılmıstır.ama genıslıgı ferahlıgı bagaj hacmini hiç bir sedan aracta bulamazsınız.ben 10 yıldır pejo partner kullandıgım ıcın ozel aracımı doblo tercıh ettım.sedan aracta sıkılıyorum.

hun

Yeni Üye
Orjinal lastiği 185 / 65/ 15 T serisi yük lastiği var. Ben yaz lastiklerinide kış lastiklerini de 195 /60/15 olarak değiştirdim yakıtta hissedilecek bi artış olmadı.Yazlık bridgestone turanza kışlık bridgestone blizzak kullanıyorum gayet memnunum. viraj kabiliyeti , yol tutuşu ve frenlemesi haliyle t serisi çinturato ile mukayese edilemeyecek kadar olumlu fark etti. Tabi sürekli 500 kg ve üzeri yük taşımayacaksan. Bunun yanında jant ölçüsü aynı kalmak şartı ile 185/65/15 den 195/60/15 e geçersen aradaki değişim oranı %1.05 oluyormuş km göstergende 2 km yaptığından eksik gösteriyormuş.Lastik sitelerine göre değişim oranı %3 ve daha yukarı olduğu takdirde aşırı yakıt , zorlanma gibi sıkıntılar meydana gelebiliyormuş. İnternette Lastik ölçüsü hesaplama diye arattırırsan daha fazla bilgi edinebilirsin.

filizcima

Daimi Üye
arkadaslar benım 1,3 multıjet aracım var ve bunda 17 jant 205 ıle baslayan lastıklerden var genıs tabanlı resımlerını paylasmıstım :Dhala lastık olcusune bakmadım :D:D maksımum yakırım 6,3 ortalama arada bır fırlıyo ama oda normaldır dıyorum yol tutusu harıka 120 ıle araba devrılır dedıgım yerden problemsız cıktım nerdeyse ramak kalmıstı allah korudu:Dservıstekıler lastık olculerıme takmıs durumda bende onlara takmıs durumdayım ısrarla 17 ınc genıs tabanlı lastık+jant kullanıyorum varsın /10 fazla yakayım bence deger

hun

Yeni Üye
filizcima tarafından yazılan metin:
arkadaslar benım 1,3 multıjet aracım var ve bunda 17 jant 205 ıle baslayan lastıklerden var genıs tabanlı resımlerını paylasmıstım :Dhala lastık olcusune bakmadım :D:D maksımum yakırım 6,3 ortalama arada bır fırlıyo ama oda normaldır dıyorum yol tutusu harıka 120 ıle araba devrılır dedıgım yerden problemsız cıktım nerdeyse ramak kalmıstı allah korudu:Dservıstekıler lastık olculerıme takmıs durumda bende onlara takmıs durumdayım ısrarla 17 ınc genıs tabanlı lastık+jant kullanıyorum varsın /10 fazla yakayım bence deger

Orjinali 185/65/15 ise lastik ve jant ölçülerinizin, sizin aracınızdaki ölçü kanımca 205/60/17 aradaki çap farkı 56.29 mm ve oransal olarak % 8.Lastik üreticileri % 3 üzeri farkların yakıt frenaj ve yol tutuşta sıkıntı yaratacağını idda ediyolar.Kuru asfaltta belki daha iyi tutunma elde etmişsinizdir ama kış sezonunda bu ölçülerle yağmurda kızaklama ve karda tutunma sıkıntısı yaşayacağınız aşikar.

C

cihan

Misafir
filizcima tarafından yazılan metin:

ben 195 60 15 lastik almayı düşünüyorken. 16 inch almayayım sürter diye düşünürken 17 inch kullanıldığını okudum. Peki 17 cant lastik takınca sürtme vs. Gibi problem olmadımı extra bir önlem aldınızmı. Yoksa direk takıp kullandınızmı. 195 50 15 veya 16 lastik ebatındaki 50 yanak kalınlığı çokmu ince olur.. Bu hususta bilgi veren olursa sevinirim. Birde benim yakıt ort. 8 lt. 1.3 mjet. 6 yı görünce zoruma gitti :)

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Sevgili kardeşim Filiz kardeşimiz takribi olarak 10 aydır aktif değil ....muhtemelen mesajını göremeyecektir...........