1.9 jtd doblo motor durumu hakkinda

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Oncelikle herkese iyi bayramlar diliyorum,
2004 model jtd d1 doblomuz var, kompresyon testi vs yaptirmadık ve arac 54xxx km de iken bize gecti tramer kazası vs yok muayene km leri orantili olunca hinlik yok gibi geldi bana ve aldik
Fakat aracta ilk calistirmada duman var, dikizden goremiyorum pek ama inip bakinca net gorunuyor, ayrica bazen gazlarken fark ettim ki 4000 rpm civarındada duman var, dikizden gorunuyor gri-siyah renkli ama uogun degil pek
Aracta yag eksiltme yok gibi 10-40 selenia mevcut, fakat gene ilk calıstırmada motordan tıkır tıkır sesler geliyor, hareket halinde 2000rpm e kadar dip gaz yapiyorum ve ciddi duman bırakıyor, tıkırtı da ciddi manada siddetleniyor, normal ilerlerken bir sıkıntı yok...
Motorda bir dıkıntı var mı sizce, cidden yorumunuza ihtiyacım var...
Bu arada adanada aracı nereye goturebiliriz 10.000 bakımı icin, ve yag ne koymalıyız?
Tanıdıgımızın ustası 15-40 castrol dıyor ama kalın olmaz mı...

mali_55

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
Foruma hos geldiniz... araciniz hayirli olsun.. arkadaslarimiz yardimci olacaktir...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
hoşgeldiniz

dizel araçlarda bir miktar duman atası normal olabilir siz aracınıza ilk başta bidepoya würth enjektör temizleyici döküp tam gaz kullanın bana enjektörklerde pslik var gibi geldi yada komple carbon cleaner yaptırın en azından kurumlarda temizlenmiş olur ikinci ihtimal turbonuz arızalı olabilir

1,9 jtd için motor yağı w10-40 olrak hatırlıyorum

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Hoşgeldin dilekleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum, konuya gelince
Araç bazen 2. Veya 3. Viteste dipgaz hızlanırken 2800-3200 devir arası milisaniyelik bir kesme yapıyor sanki, sık olan bir şey değil bazen oluyor ve anlık...
Araca yarım depoya bir kutu katkı almıştım depo biterken araç ciddi manada sessizleşti, aldığımız gün otobanda aracı denerken 160 cîvarı dipgaz yaptık ve arkada 10 saniye bi bulut olmuştu, usta devirli kullanın demîş eski sahibine duman için...
Geçende full depoya bir kutu würth enjektör katkısı aldım ama yarım depo içinmiş, fark edemedim pek faydası olmadı sanırım

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
aracın çekişi nasıl? Çekişinde anormal derece iyilik varsa chip yapılmış olabilir, bir ihtimalde eski sahibi çok sakin ve devirsiz kullanmıştır buda kurum bağmalasına neden olur, siz dipgaz yapınca içerideki kurumlarıda dışarı atar duman olur.

gidip test yaptırın derim kafanız rahat olur

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Aracın muadilini hiç kullanmadım, haliyle çekişi hakkında iyi veya kötü diyemem, fakat otobanda 180-200 yapabiliyor net goremedim o sıra ben kullanmıyordum malesef ama kadran o civardaydi toplam 3 kişiydik o sıra ayrıca 3. Viteste bile gaza yüklenînce aracın verdîği tepkiyi hissebiliyorum, tekme gibi değil tabi ama istekleniyor:)
Ustaya götürmeye falan çekiniyorum çünkü sanayide benim pek tanıdığım yok...

erhan34

Daimi Üye
Adı
erhan
Meslek
klima sogutma
Modeli
Renk
beyaz
merhaba bende aracın 2005 modelı var cekıs ve duman orantısı normal benım aracım 207 bınde normal devırde kullanmak lazım ben ne cok nede az devırde kullanıyorum yerıne gore .. malum ıstanbul trafıgı aracta turbo hortumlarını kontrol et kacak olabılır patlaksa asırı duman atar cekıs duser dıye bılıyorum hava fıltresı tıkalı ve yag degısı-m zamanın gecmısse yıne fazla duman atıyor.. araba gaz tepkısıne hemen cevap veren bır arac dusuk devırde dıpgaz yaparsan sankı eskı araclardakı gıbı avans butrma gıbı bır şıkırtı yapıyor ama zaten gıtmesı ıcın dıpgaz yapmaya gerek kalmıyor dokunmak yetıor... ama yınede ısı bılen bırının kontrol etmesı ıyı olur dıye dusunuyorum. saygılar..

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Oncelikle herkese iyi bayramlar diliyorum,
2004 model jtd d1 doblomuz var, kompresyon testi vs yaptirmadık ve arac 54xxx km de iken bize gecti tramer kazası vs yok muayene km leri orantili olunca hinlik yok gibi geldi bana ve aldik
Fakat aracta ilk calistirmada duman var, dikizden goremiyorum pek ama inip bakinca net gorunuyor, ayrica bazen gazlarken fark ettim ki 4000 rpm civarındada duman var, dikizden gorunuyor gri-siyah renkli ama uogun degil pek
Aracta yag eksiltme yok gibi 10-40 selenia mevcut, fakat gene ilk calıstırmada motordan tıkır tıkır sesler geliyor, hareket halinde 2000rpm e kadar dip gaz yapiyorum ve ciddi duman bırakıyor, tıkırtı da ciddi manada siddetleniyor, normal ilerlerken bir sıkıntı yok...
Motorda bir dıkıntı var mı sizce, cidden yorumunuza ihtiyacım var...
Bu arada adanada aracı nereye goturebiliriz 10.000 bakımı icin, ve yag ne koymalıyız?
Tanıdıgımızın ustası 15-40 castrol dıyor ama kalın olmaz mı...

aracınızın arızasını anlamak için incelenmesi gerekiyor.duman tek başına olsa pompa yada enjektör sıkıntısından söz edebilirdik ancak motorda ses varsa aracın görülmesi gerekir.adanayı bilmem ancak size yakın tarsusta boranlar yetkili servis var.aracın bakımını uygun şekilde yapabilir,arızayı onarabilirler.

yağ konusunda ustanız yanlışş bilgi vermiş.1,9 jtd motorlar için 10w40 yağ öneriliyor.marka tercihi size kalmış.benim önerim castrol.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Yorumlarınız için teşekkür ediyorum, motor soğukken duman yoğun bende ısındığında sadece bindirme anlarında duman oluyor, sizdede var mı bu durum?
Keza seste öyle, motor ısındığında rahatsız edici bir ses duyulmuyor pek...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
belirttiğiniz şekilde bir duman normal bir durum değildir.özellikle dumanla birlikte motorun sesli çalışması trigerle ilgili bir sorun olabileceğini akla getiriyor.tabi aracı görmeden kesin bir kanıya varmak mümkün değil.yetkili servise veya ustanıza başvurun.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
belirttiğiniz şekilde bir duman normal bir durum değildir.özellikle dumanla birlikte motorun sesli çalışması trigerle ilgili bir sorun olabileceğini akla getiriyor.tabi aracı görmeden kesin bir kanıya varmak mümkün değil.yetkili servise veya ustanıza başvurun.
Anladım hocam
Peki 10.000 bakımı ve komple triger setini degistirip, antifiriz ekletsem maliyet ortalama ne olur?
Adana da yasiyorum, tanıdık iyi usta var mıdır bildiginiz?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
hocam aracınızın kilometresini bilmiyorum.bu yüzden tam olarak neler yapılacağını söyleyemem.ama kabaca yazarsak:

motor yağı
yağ filtresi
mazot filtresi
hava filtresi
polen filtresi
fren kontrolü/ayarı
ön takım ve yürür aksam kontrolü
debriyaj kontrolü
hidrolik sıvı seviyeleri
klima gazı kontrolü ve klima tahliyelerinin temizlenmesi
elektrik kontrolleri

yapılır.bunun dışında kullanıcı şikayetleri ve kontroller esnasında çıkacak arızaların gerektirdiği onarımlar yapılır.sanayide orijinall parça ve castrol 10w40 yağ kullanılırsa minimum 185 lira masrafınız olur.

adana civarında özel servis tavsiye edemiyorum.yetkili servis olarak tarsusta boranlar yetkili servis var.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Anladım hocam, triger setide dahil olunca yanımızda 450-500 lira bulunması gerekiyor o halde?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Anladım hocam, triger setide dahil olunca yanımızda 450-500 lira bulunması gerekiyor o halde?

hocam yetkili servis tek başına triger setine 750 lira isteyebilir.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Anladım hocam, tesekkur ederim ilginiz icin, hayirli aksamlar...

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
Ne oldu çözebildin mi sorunu? çözdüysen nasıl çözdün ?

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Ne oldu çözebildin mi sorunu? çözdüysen nasıl çözdün ?
Merhaba abicim
Aracı 2 gün önce götürdüm triger seti değişti yağ ve filtreler değişip antifriz yenilendi adana kurt kardeşler otoda...
Sıkıntılarımdan bahsettim aracın durumunu anlattım ve dizellerin bir miktar duman atmasının normal olduğunu söyledi,soğukken gelen seslerde yetersiz yağlanmadan kaynaklanıyormuş, ısınınca sesin kesilme nedeni buymuş, eğer sıcakkende dikiş makinesi gibi sesler devam ediyorsa sıkıntı var dedi, ayrıca dumanda düzensiz basan turbodan, verimli sıcaklığına ulaşamayan yanma odasından kaynaklı deyince rahatladım:)
Euro 3 demişti sanırım bizim jtd araçlar için, bu yüzden emisyon değerleri haliyle egzoz dumanı biraz olabilirmiş...