1.9 jtd çözülemeyen problem

mergin

Yeni Üye
Arkadaşlar iyi bayramlar 140 bin km de 2004 aracımızda geçen yıldan beri bir sıkıntı yaşıyoruz. Kısa süreli parklar sonrası araç çalışıyor ancak gaz yemiyor ve stop ediyor bir kez daha deneyince hiç çalışmıyor. İşin ilginç yanı ise bir kaç saat sonra tek seferde çalışıyor. Araç çalıştıktan sonra ise hiçbir sıkıntısı yok. Bu sorunu ayda bir kez yaşıyorduk. Geçen sene erg valfi kirlenmiş dendi ve temizlendi ondan beri bir sıkıntımız yoktu ancak geçen gün tekrar yaptı. Görüştüğümüz ustalar erg valfinden olmaz dediler. Birde araç bu sorunu yapmadan birkaç gün evvelden başlayarak sarsıntılı stop ediyor. Fiat servisinden bir usta motorun sarsıntılı stop etmesini engelleyen sistemde sıkıntı olabileceğini söylüyor. Sizce sıkıntı nerede olabilir daha önce böyle bir sıkıntı yaşayan var mı ? şimdiden teşekkürler

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
hayırlı bayramlar geçmiş olsun

motorun hem sarsıntılı stop etmesi hemde geç çalışması bana yakıt sisteminde problem olduğunu düşündürdü.
Şöyle ki, yakıt sisteminde basınç dengesizliği olabilir, geri dönüşl sistemi yakıt pompasının ürettiği basıncın üzensizliği... vs.
Mesela sarsıntılı stop eder çünkü yakıt pompası çok basınçlı yakıt gönderiyordur buda stop aşamasında enjektörlere yakıt tazyikli geldiğinden dengesiz ve sarsıntılı stop etmesine neden olur.

Geç çalışmasıda aynı şekilde pompa yeteri basıncı bu sefer sağlayamıyor ve enjektörlere yeteri kadar yakıt gelmediğinden çalışmıyordur.

Tabi bu benim aklıma gelen problem. Yinede bi ustaya bu durumu anlatmanızda yarar var.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Hoşgeldin

Hanefi nin dediklerine katılıyorun yakıt sisteminde özellikle yüksek basınç üreten raili kontrol ettrin çalışmama nedenlerinden biride geri dönüş sisteminde sorun vardır

mergin

Yeni Üye
Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler. Söylemeyi unutmuşum araç 3 4 kez bilgisayara bağlandı ancak sorun gözükmüyor. Geçen sene gene kısa süreli park sonrası çalışmadı ve 4 gün boyunca ve yerinden kıpırtamadık sonunda usta erg valfini söktü ve 4gündür çalışmayan araba tek marşda çalıştı kirlenmiş dedi temizledi o zamandan beri sıkıntı yoktu artık erg valfini iptal ettirmeyi düşünüyorum

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Egr valfini söktürürseniz muayneden geçmez arabanın akü ve altarnetörü ölçtürdünüz mü?

mergin

Yeni Üye
hocam 3 4 farklı usta baktı elektrikçide dahil değerleri normal çıkıyor aracın. Arıza çok ilginç bir şekilde ilerliyor. Artık çalışmayınca normal karşılıyorum kapatıp gidiyorum birkaç saat sonra geliyorm tek seferde çalışıyor ama bu arızayı yaptıkça bekleme süresi artıyor. Fiat servis ustası aracın sarsıntılı kapanmasını engelleyen bir şeyden bahsetti ve muhtemelen açılmıyor dedi ancak arızayı yapınca arayın o şekilde bakalım diyor bir dahaki yaptığında arayıp çektiricez artık aracı. Ancak tahminen bir kaç ay sonra yapıcak şimdiye kadarki arıza sıklığına bakarsak.