1.4 Fire 77 HP

geremy

Onursal Kurucu
Kayıt
10 Kasım 2009
Konu
252
Mesaj
4.905
1.4 Fire 77 HP

Yeni motorun hacmi 1368 cm3 olup, tek hatta sıralı 4 silindirden oluşmaktadır; çapları 72 milimetre, stroku ise 84 milimetredir.

Söz konusu motor, kategorisinde Fiat Linea’yi zirveye taşıyan üstün performans ve düşük sarfiyat konularına özel ilgi gösterilmek sureti ile geliştirilmiştir. Bu durum, emme ve dağıtım sisteminin akışkanlar dinamiğinin özenle geliştirilmesi sonucunda tüm faaliyet alanı çapında optimize edilen hacimsel verimliliğin sayesinde meydana gelmiştir. Sonuç olarak, 6000 devir/dakikada 57 kW’lik (77 beygir) güç ve 3000 devir/dakikada 115 Nm’lik tork elde edilebilmektedir.

Bu motora sahip Fiat Linea’nin azami sürati 165 km/h olup, 0’dan 100 km/saate 14,6 saniyede ulaşabilmektedir. Sarfiyat oranları ise segmentin en iyileri arasındadır: şehir içinde 8,2 litre/100 km, şehir dışında 5,1 litre/100 km, karma kullanımlarda ise 6,3 litre/100 km.

Düşük sarfiyata sahip üstün bir motor. Bu performansın elde edilmesinde “drive by wire” olarak tabir edilen ve kelebek supabının elektronik olarak kontrol edilmesini öngören bir sistem ile beyin tarafından kontrol edilen faz değiştiricisi ile beraber çalışan yüksek türbülanslı yanma odasının kullanılması etkili olmuştur. Bu yenilikçi sistem sayesinde yanmış gazların yaklaşık %25’i yeniden yanma odasına sevk edilmekte, sabit hızlı yolculuklarda yakıt sarfiyatı ile egzost gazı salınımını hissedilir ölçüde azaltmaktadır. Motorda bulunan diğer özellikler de yakıt sarfiyatının düşük tutulmasında etkili olmaktadır. Örnek olarak; distribütörün parçaları daha hafif hale getirilmiş, supapların yayaları sürtünmeyi azaltmak amacı ile düşük yükte tasarlanmışlarıdır.

Yeni 1.4 FIRE, 77 beygir motorun özellikleri arasında,yakıt sarfiyatının düşürülmesinde etkili olan 11:1’e yükseltilen sıkıştırma oranı ile düşük devirlerde yükseltilen tork değerleri yer almaktadır. Yeni nesil motor kontrol sistem kalibrasyonu da sarfiyatını, sürüş, performans ve emisyon ihtiyaçları çerçevesinde düşürmeye katkı sağlamıştır. Bu bağlamda, 1.4 Fire 77 beygirlik motor Euro 4 normlarını kolaylıkla sağlamaktadır. Yeni bir teknoloji sayesinde egzost toplayıcısının ucuna bağlı ve motor boşluğunda yer alan katalitik konvörtör, daha kısa sürede daha yüksek sıcaklıklara ulaşabilmekte, motorun ısınması safhasında dahi emisyon değerlerini azaltmaktadır.

Çevreye olan etkilerin asgariye indirilmesi adına motorda, yakıtın depoda devridaimini engelleyen, dolayısı ile buhar oluşumunu ortadan kaldıran “returnless” tipi yeni yakıt besleme sistemi yer almaktadır.

Performanslı, düşük tüketimli, temiz: 1.4 FIRE 77 beygirlik motorun bu üstün özelliklerinin yanında mükemmel bir ses konforu bulunmaktadır; yeni esnek sistemin kullanılması ile motor titreşimlerinin araca iletimi asgariye indirilmiştir.
OTOMOBiLiST
 

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Onursal Danışman Yönetici
Doblo
Kayıt
13 Mayıs 2010
Konu
177
Mesaj
6.426
Adınız
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Şehir
İstanbul
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
bilgi için tşk.ler :D
 
Yukarı Alt