Doblo 1.4 Doblo Benzin/LPG

farukduru

Azimli Üye
Doblo
Adı
Faruk
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.4
Araç Yılı
2006
Renk
Gri
Merhabalar,
2006 model 1.4 Doblo Combi aracımda sormak istediğim bir husus var. Aracımdan memnunum ancak;
100 km hızdayken devir saati 3.5 ta 110-120 lere çıktığımda 4.000 üstünde. Yüksek devirde kullanmanın herhangi bir zararı olur mu ? Yada bir çözüm öneriniz varmıdır ?

Hakan alın

Azimli Üye
Doblo
Adı
Hakan alın
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Merhabalar,
2006 model 1.4 Doblo Combi aracımda sormak istediğim bir husus var. Aracımdan memnunum ancak;
100 km hızdayken devir saati 3.5 ta 110-120 lere çıktığımda 4.000 üstünde. Yüksek devirde kullanmanın herhangi bir zararı olur mu ? Yada bir çözüm öneriniz varmıdır ?
bizim araçlarımız yüksek hızlara uygun değil maalesef..yüksek devir, yüksek ısı demek..özellikle lpg li araçlarda bu ısı daha da artacak ve zamanla yağ yakma, subaplarda aşınma vb. problemleri getirecektir..benim önerim aracınızı 2500-3000 devir bandında kullanıp km de 80krş yakıt tüketmenin keyfini sürmeniz olacaktır..

Sbr35

Aktif Üye
Doblo
Adı
Sabri
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Bende de 2007 1.4 doblo var ancak denildiği üzere uzun süre yüksek devir sıkıntı Allah korusun motor a birsey olsa yapacak usta bulmak daha da sıkıntı max 3500 devir iyidir

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Merhabalar,
5. Vites dişlisini değiştirince fayda ediyor ancak.Yapan bir arkadaş paylaşmıştı. Burada ya da facede.

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Üretici bu arabaların yüksek devir çevireceğini bildiği için ona göre hazırlık yapıyor zaten. Kompresyonu 9.8:1 ve sübap aralıkları 0.45 0.50 olan bir 1.4 motordan bahsediyorsun hocam, yağ kanallarının genişliğine girmiyorum bile. 2 senedir haftaiçi 10dk boyunca 6000-6500 devir çevirerek 15km yol kat ediyorum geri kalanı şehiriçi trafiği. Eğer kullandığın yağ kaliteli ise (ben motul 6100 10-40 sentetik kullanıyorum) hiç bir şekilde sorun olmaz, soğutma sisteminde herhangi bir sorun yoksa o açıdan da endişeye gerek yok. Ne egzantriğim çizik ne de yataklarımda en ufak zedelenme var, ne de krank gezi aylarımda aşınma var. Karter ve külbütör kapağı söküldü kaçaklardan dolayı o yüzden biliyorum. Yani demek istediğim 3500 devirle gün bitmez, 130la gitmek için 4800 devir çeviriyor zaten, yağını zamanında değiştiriyorsan ve her bakımını benim gibi harfi harfine yapıyorsan endişelenicek bi şey yok. Dizel motor değil bunlar 3500-4500 yüksek bir devir bile değil benzinli bir motor için :) Bakımsız bir arabaysa tavsiyem 5'i geçmesin.

coderer

Yeni Üye
Doblo
Adı
mustafa
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
1.4 kronik yani bağırması abi vitesi 6 ya at diyoor sanki :D yağ eksiltmesi felan filan sorunlar ama iyi bir araç sanki turbo varmışcasına gidiyor namussusz :D

farukduru

Azimli Üye
Doblo
Adı
Faruk
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.4
Araç Yılı
2006
Renk
Gri
Üretici bu arabaların yüksek devir çevireceğini bildiği için ona göre hazırlık yapıyor zaten. Kompresyonu 9.8:1 ve sübap aralıkları 0.45 0.50 olan bir 1.4 motordan bahsediyorsun hocam, yağ kanallarının genişliğine girmiyorum bile. 2 senedir haftaiçi 10dk boyunca 6000-6500 devir çevirerek 15km yol kat ediyorum geri kalanı şehiriçi trafiği. Eğer kullandığın yağ kaliteli ise (ben motul 6100 10-40 sentetik kullanıyorum) hiç bir şekilde sorun olmaz, soğutma sisteminde herhangi bir sorun yoksa o açıdan da endişeye gerek yok. Ne egzantriğim çizik ne de yataklarımda en ufak zedelenme var, ne de krank gezi aylarımda aşınma var. Karter ve külbütör kapağı söküldü kaçaklardan dolayı o yüzden biliyorum. Yani demek istediğim 3500 devirle gün bitmez, 130la gitmek için 4800 devir çeviriyor zaten, yağını zamanında değiştiriyorsan ve her bakımını benim gibi harfi harfine yapıyorsan endişelenicek bi şey yok. Dizel motor değil bunlar 3500-4500 yüksek bir devir bile değil benzinli bir motor için :) Bakımsız bir arabaysa tavsiyem 5'i geçmesin.
Abi yapıştırıp gidiyorum o zaman 😀

farukduru

Azimli Üye
Doblo
Adı
Faruk
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.4
Araç Yılı
2006
Renk
Gri
5. Vites dişlisini değiştirince fayda ediyor ancak.Yapan bir arkadaş paylaşmıştı. Burada ya da facede.
Bende gördüm abi benimde kafama yattı bir şanzıman ustası ile görüşmek gerek

farukduru

Azimli Üye
Doblo
Adı
Faruk
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.4
Araç Yılı
2006
Renk
Gri
bizim araçlarımız yüksek hızlara uygun değil maalesef..yüksek devir, yüksek ısı demek..özellikle lpg li araçlarda bu ısı daha da artacak ve zamanla yağ yakma, subaplarda aşınma vb. problemleri getirecektir..benim önerim aracınızı 2500-3000 devir bandında kullanıp km de 80krş yakıt tüketmenin keyfini sürmeniz olacaktır..
Haklısın abim ama 5. viteste 2500 devirde 70 km hız 3000 de 80 km😪

farukduru

Azimli Üye
Doblo
Adı
Faruk
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.4
Araç Yılı
2006
Renk
Gri
3000 devir 85, 90 arası bi hız yapıyor..bana yetiyor..sıkıldığım zaman km de 75 krş yaktığımı düşünüyorum..bi gülme geliyor bana..😂
Abi yol bitmez öylede yakıtta bir yere kadar 10 krş fazla yaksın gitsin yazılım attıranlar varmış öyle bir yazı okudum 😀

archeron

Daimi Üye
Doblo
Adı
Yusuf
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.2
Araç Yılı
2001
Renk
Gümüş
Abi yol bitmez öylede yakıtta bir yere kadar 10 krş fazla yaksın gitsin yazılım attıranlar varmış öyle bir yazı okudum 😀
o beyine yazılım sadece avansla ilgili olacaktır o da aracı bir tık daha canlı hissettirip çok az da olsa gücü arttıracaktır, ki yapılabilse bile (tr'de çok zor) fiyatı uçuk olacağı için değmeyecek bence. Tabii ki bizim araçlarımız ağır ve küçük motorlu olduğundan dolayı 5hp 10nm bile fazlasıyla fark ettirecektir, sizin beyinlerde değil ama 1.2 59f beyinlerde araç 95 dereceye ulaşana kadar daha agresif bir avans ile yürür ama ısındı mı çok fark ettiriyor, resmen arabanın önüne tuğla koymuş gibi yavaşlıyor bazen.