1.4 benzinli dobloyu merak edenler.

geremy

Onursal Kurucu
2008 model 1.4(1368cc)77 bg 115 tork benzinli doblo sahibiyim.
15 bin km lik şehir içi ve şehir dışı izlenimlerimi aktarmak istedim.

ilk başda 1,4 motor bu kasaya ufak zannediliyor yanlız güzel seçilen vites oranları nedeni ile kasayı kaldırmamazlık gibi bir durum söz konusu değil.1.9 multijet veya jtd gibi asla seri ve hızlı değil.
araç 1240kg(kantarda1340 kg)
bir kaç kişi ve eşya ile 1,5 tonluk bir kütle oluyor.
torg olayı multijetteki gibi değil
şehir içinde sanıldığının aksine çok yakmıyor.uzun yolda 90 civarı giderseniz otomobil ayarında.
eğer aşırı yükünüz yok emekli aile arabası gibi performanssız kullanılacaksa tamamıyla yeterli.
pahalı benzin dezavantajını lpg ile avantaja 1250tl gibi bir rakamla dönüştürebilirsiniz.
motor inanılmaz sessiz dururken çalıştığını anlamıyorsunuz bile.(bence en büyük artılarından biri bu)
bakım ve parça masrafları illaki dizelden hesaplı.çünkü şu an sıfır doblo alsanız 3 yıl yada 150 bin km servise mahkumsunuz.tam düz yolda 4 kişi ile 160 km hızı gördüm devir saati 5500 lere yaklaşıyor idi.

bu dobloyu kimler almamalı:
-hızzlı kalkmayı sevenler
-çok km yapanlar
-yüklü kullananlar

yukarda dediğim gibi tam emekli ve aile arabası.

fire motor özelliği
-8 valf sayesinde şehir içi tüketim azaltılmış
-sessiz motor
-motor ömrü epey uzun

aklıma gelenler şimdilik bunlar
sormak istediklerinizi bu başlık altında sorarsanız elimden geldiğince yardımcı olurum.

geremy

Onursal Kurucu
1,6 benzinli yani malibu larda durum nasıl bilmiyorum onun kullanıcısı az olduğu için net bilgi almak zor oluyor yanlız 1,2 benzinli doblolar piyasada özellikle taksilerde çok var.üstelik lpg ile kullanılıyor.
1,2 ler hakkında tek duyduğum olumsuzluk vites oranları hakkında.belkide bu motor küçük olduğu için anca buna müsaittir.
eğer benzin ülkemizde bu kadar pahalı olmasa benzinli dobloyu tek geçerim inan.
torg haricinde 1,3 multijetten aşağı kalır yok.fiatın resmi sitesinden teknik özelliklerine bakarsanız daha iyi anlaşılır.
yukarıdada belirttiğin motor hacmi ve ağırlık ile bu araç elbette seri olamaz üstelik vites oranları ticariye göre ayarlanmış.
çünkü linea da yaklaşık doblo ağırlığında ve son sürat ve hızlanma değerleri doblodan daha düşük.
katolg verilerinde şehir dışı 6,3lt yazıyor ben 90 km sabit hız ile bu değeri çok kolay yakalabiliyorum hatta aşağıda iniyor.3,40tl X 6lt 0,200 tl gibi bir rakam eder.buda bence yaptığı işe göre makul.

Pasam

Daimi Üye
Bizede bundan lazım aslında babam emekli oldu kullanmıyor arabayı 1.3 mutlijet 2008 model orjinal km 7.500 de hiç sürmediginden aslında lazım böyle bişey :)

geremy

Onursal Kurucu
siz aldığınızda benzinli doblo en az 3 milyar daha hesaplı idi dizel tasarruflu diye aldınız verdiğiniz 3 milyarı kaç bin km ve senede amorti edeceksiniz.
aslında size lpg taktırmak bile masraflı olur.
ama en büyük avantajınız satarken az km temiz bir dizel satacaksınız buda her arabada olmaz.
ona göre fiyat istersiniz.

ynsuzun

Azimli Üye
2007 doblo 1.4 benzınlı lpg lı aracım..bırakın 160 km hızı ben 130 km hıza zor erısıyorum motor cok bagırıyor devor saatı 550o lerı goruyor..sankı dıkız aynasından arkaya bakınca motoru gerıde dusurmus olarak gorecem sanıyorum...bunun acıklamaısnıda sıtemızde arkadaslar vıtes dıslı aralıklarından kaynaklı normal bır durum olarak yorumluyorlar...anlamıs degılım

geremy

Onursal Kurucu
motor hacmi düşük bu yüzden yüksek süratlere çıkmak için motor yüksek devir çevirmek zorunda kalıyor buda en başda sarfiyatı artırıyor.
son sürat fabrika verisi 146 dır.
vites oranları ticari olarak düşünüldüğü için kısa tutulmuş.aynı motor fiatın bineklerinde kullanıldı ve hızları vites oranlarından dolayı daha yüksek.
yukarıdaki başlığı 2-3 yıl önce açmışım ve halen dediklerime katılıyorum.şu anda atiker ile yola devam ediyorum.ve yakıttan çok memnunum.
aslında 1 vites fazla olmasını isterdim.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Bizede bundan lazım aslında babam emekli oldu kullanmıyor arabayı 1.3 mutlijet 2008 model orjinal km 7.500 de hiç sürmediginden aslında lazım böyle bişey :)

nasıl yani daha 7500kmde mi doblon

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
oğuz dikkat etmedi herhalde tarihe. bu yazılanlardan sonra farkeder.

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
1.4 dobloyu merak etmiyorum artık

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
sizde de var ya 1.4 doblo. başınıza gelmeyen kalmadı hemen hemen her yeri elden geçti. ondan güldüm o kadar. arabanın görmedik yeri kalmadı. merak etmemen normal kardeşim.

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
merak ettiğim tek motor 2.0 power abi

slhle_d

Daimi Üye
2.0 motor olarak çok güzel ama, Doblo için 1.6 ile aynı şanzumanı kullanmışlar.Gücü yere tam iletemiyor.Şanzuman ağır kalıyor.Ayrıca yakıt ortalamam gün itibarı ile 11,4....katalogdaki 5 ler 6 lar uzun yolda o da 100 ile sabitleyici açarsanız belki...
maalesef benzinli ve LPg li araçlar dizellerden daha ekonomik olmaya başladı..Mazot artık çok pahalı.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
az yakan araba olcak salih abi. :) mesela linea
mehmet ali abi duymasın :):):):)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
sizde de var ya 1.4 doblo. başınıza gelmeyen kalmadı hemen hemen her yeri elden geçti. ondan güldüm o kadar. arabanın görmedik yeri kalmadı. merak etmemen normal kardeşim.

600 binkmde olsun okadar

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
yaw değişenine falan bişey demedim oğuz zaten. arabanın görmedik yeri kalmadı da ondan merak etmiyodur berat dedim :):)

Sertan.1983

Aktif Üye
Fiorino
Adı
Sertan Yıldıran
Kan Grubu
A RH +
Meslek
esnaf
Aracınız
Fiorino
Modeli