1.3 ile 1.6 parça farkı

Kaanpamuk

Yeni Üye
Aracım Yok
Adı
Kaan Gökhan Pamuk
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Aracım Yok
Selamün aleyküm arkadaşlar
Yeni katılacağım inşallah
İlk defa Doblo almayı düşünüyorum
Ancak bir arkadaşım mutlaka 1.3 al dedi parça fiyatları çok farklı dedi örneğin bir baskı balata farkı birinde 650 civarında diğeri 3000 TL civarinda dedi çok kararsız kaldım birde 1.6 için en az elli kuruş yakar şehir içi diyorlar lütfen bilgi verirseniz sevinirim

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Aracı aile aracı olarak kullanacaksanız,500-1000 kg yük atmayacaksanız 1.3 almanız uzun vadede faydanıza olacaktır.Şehir içi kullanımda 1.6 çok yakar şehir dışı tüketimde 1.6 motor 6 vites olması ve uzun şanzıman oranı sayesinde yüksek hızlarda 1.3 kadar motor sesi vermez içeri.Ben 1.3 aldım sıfır alırken aralarında 3-5 bin TL fark vardı.Fazla km yapan biri olmadığım ve uzun yola çok gitmediğimden 1.3 aldım.2014 te sıfır almıştım.Memnunum çok şükür.Şu anda 40 bin km ye geldim.Eğer 1.6 olsaydı triger kayışı yılı dolduğu için değiştirmiş olacaktım fakat zincirli olduğu için yıla bağlı kalmaksızın 160 bin km değişim periyodu var.Ayrıca yedek parça ve bakım olarak fark var.Garanti bittiğinden beri bakımların fiyatı ortalama 300 TL civarında çıkıyor 1.6 yı arayıp sordum bir yakınım için yetkili sevisi 750 TL dediler.1.3 multijet aracım 185 km hıza çıktı daha fazla hız işinize yarıyorsa 1.6 alabilirsiniz.1.3 motor yaz aylarında klima açıkken dik yokuşta kalkarken biraz fazla gaz verilmesi gerekiyor.Bunun dışında 1.6 benzinli motorlu araçlardan yokuşta çok daha iyi gidiyor 200 nm tork sayesinde.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
1.6 benzinli atmosferik motordan bahsediyorum.Ayrıca arcımı aldığımdan beri yetkili serviste bakım yaptırıyorum.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Yük atmayacaksanız performans beklentiniz yüksek değilse 1.3 alın derim bende 1.6’nın verdiğinin yanında masrafı da çok.

Kanarya

Daimi Üye
Doblo
Adı
Ahmet
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Bende 2012 1.3 clasik doblo var şuan ist şehir içi 52 kuruş yakıyor
Şehir dışı 42.45 kuruş yakıyor bilgi olsun.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Arkadaşların dedikleri gibi 1.3 bakım ve yedek parça maliyetleri arasında çok fark var . 1.3 bakım ve yedek parçada konusunda çok ekonomik. Yakıt olarak çok bı fark yok. Performans olarak aynı şekilde fark var. Şehir içi kullanım için 1.3 yeterli oluyor fakat biraz daha fazla sesli. 2014 1.6 otomatik 2015 1.3 düz iki aracımız var. Kıyaslama şansımız oldu.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Triger ile balata hariç normal bakımlarda fark yok 1.6 5 lt. 1.3 3.2 lt yağ alır 1.6 20000 1.3 10000 de bakıma girer.7 sene 1.6 kullandım sıkıntı yaşamadım şükür.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Triger ile balata hariç normal bakımlarda fark yok 1.6 5 lt. 1.3 3.2 lt yağ alır 1.6 20000 1.3 10000 de bakıma girer.7 sene 1.6 kullandım sıkıntı yaşamadım şükür.
Benim gibi yılda 10.000 km az yapanlar için yakıt filtresi farkı da oluyor. ?

sukru56

Onursal Üye
Doblo
Adı
mehmet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
beyaz
3 sene 1.3 kullandım. Performansından memnundum. Ama 1.6 motorun varlığı hep aklında. Ferrari bile alsan bir yere kadar performans verir ve durur. 1.3 te durduğu yerde aklından keşke 1.6 alsaydım diye geçer.(Yani benim hep geçiyordu.Bi ara çekiş düşüklüğü vs yaşadım bununda etkisi ile 1.3 ten soğudum. Belki de 1.6 da olsa arıza sebebi ile aynısını yaşayacaktım bilemem.)

Uzun lafın kısası ikilemde kalmış olmasan hiç 1.6 yı aratmazdı. Ama şimdi hep aklında 1.6 kalır.

Yerine olsam her yer Doblo dolu. Acele etme 1.3 te sür 1.6 da sonra karar ver.

3 yıllık moladan sonra 1.6 aldım. Şu an kullanıyorum ve bayılıyorum :)

sukru56

Onursal Üye
Doblo
Adı
mehmet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
beyaz
Bu arada baskı balata nın 3000 TL olduğu doğru bir bilgi mi ya :(

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Bu arada baskı balata nın 3000 TL olduğu doğru bir bilgi mi ya :(
Volantlı olduğundan yakın.ama bazıları volantı değişmiyor sıkıntı yoksa ya da düze çeviriyor falan.ama ömrü uzun normalde.

sukru56

Onursal Üye
Doblo
Adı
mehmet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
beyaz
Volantlı olduğundan yakın.ama bazıları volantı değişmiyor sıkıntı yoksa ya da düze çeviriyor falan.ama ömrü uzun normalde.

Muhakkak ki kullanıma göre değişir ama ortalama km ömrü ne kadar balata ve triger değişimi ne zaman 1.6 da(arkadaşa da bilgi olur :)

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Ben alırken önce hem 1.6 105 liği hem 1.3 90 lığı test ettik.Düz yolda öyle dağlar kadar fark yok.Fiat gurubunun hatalı şanzıman oranları nedeniyle kağıt üstünde ki gücü yere aktarmada ford ve peugeot gurubu yani psa gurubu kadar başarılı değil.1.8 TDCİ 110 luk eski connect ile 120 lik dobloyu kullanın connect daha performanslı gelecektir.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Ben alırken önce hem 1.6 105 liği hem 1.3 90 lığı test ettik.Düz yolda öyle dağlar kadar fark yok.Fiat gurubunun hatalı şanzıman oranları nedeniyle kağıt üstünde ki gücü yere aktarmada ford ve peugeot gurubu yani psa gurubu kadar başarılı değil.1.8 TDCİ 110 luk eski connect ile 120 lik dobloyu kullanın connect daha performanslı gelecektir.
Düz yolda sıkıntı yok. 5 kişi eğimli stabilize ve uzun yolda sorun oluyor .?
Ne şartlarda kullanılacaksa ona göre deneyerek karar vermek gerekir. 1.3 otomatik olsa 1.6 alır mıydım. Evet alırdım 1.3 otomatik Fiorino da kullandım. Belirttiğim koşullarda yazın 1 ay sorun oluyor. İşe gitmek için 11 ay sorunsuz gidiyor.?
Connet konusuna gelirsek iki sorun arka makas ve yakıt hayattan soğutuyor.?

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Düz yolda sıkıntı yok. 5 kişi eğimli stabilize ve uzun yolda sorun oluyor .?
Ne şartlarda kullanılacaksa ona göre deneyerek karar vermek gerekir. 1.3 otomatik olsa 1.6 alır mıydım. Evet alırdım 1.3 otomatik Fiorino da kullandım. Belirttiğim koşullarda yazın 1 ay sorun oluyor. İşe gitmek için 11 ay sorunsuz gidiyor.?
Connet konusuna gelirsek iki sorun arka makas ve yakıt hayattan soğutuyor.?
Doblo tam bağımsız amortisör sistemi olmasına rağmen arkası makaslı cady kadar konforlu değil.Tamamen mühendislikle alakalı.Otomotiv mühendisliğinde almanlar 1 numara.Sorun makasta değil mühendislikte.Fordun otomobilinden minibüsüne hatta kamyonuna kadar hepsinin ortak özelliği güçlü motorlarının olması ve bunu yola aktarmasıdır.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Muhakkak ki kullanıma göre değişir ama ortalama km ömrü ne kadar balata ve triger değişimi ne zaman 1.6 da(arkadaşa da bilgi olur :)
Triger 120.000 km ya da 5 yıl.normal kullanımla balatada en az 200 ü rahat devirir.ama balata ayağını debriyajda tutsan giden bir parça.ben 100.000 de galeriye verdim. Test ettiler çok memnundular.ama dediğimiz gibi kullanım çok fark ediyor.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Doblo tam bağımsız amortisör sistemi olmasına rağmen arkası makaslı cady kadar konforlu değil.Tamamen mühendislikle alakalı.Otomotiv mühendisliğinde almanlar 1 numara.Sorun makasta değil mühendislikte.Fordun otomobilinden minibüsüne hatta kamyonuna kadar hepsinin ortak özelliği güçlü motorlarının olması ve bunu yola aktarmasıdır.
Alman mühendislik devri bitti ne kadar köfte o kadar ekmek. Doblo ile Caddy arasındaki fiyat farkı ortada. Motorları ortada Dünyayı kandırdı adamlar. Şanzıman mağdurları ortada. Diğer Almanlar ise 3 Egea parasına 1 Mercedes motorlar ise Renault.
Ford gelirsek binek araçları Peugeot motoru kullanıyor. Ticari araçları eski jenerasyon motorlara devam . Ticari araçları kırsalda başarılı.
Sonuç olarak herkesin bir iyi bir kötü tarafı yok.

sukru56

Onursal Üye
Doblo
Adı
mehmet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
beyaz
Triger 120.000 km ya da 5 yıl.normal kullanımla balatada en az 200 ü rahat devirir.ama balata ayağını debriyajda tutsan giden bir parça.ben 100.000 de galeriye verdim. Test ettiler çok memnundular.ama dediğimiz gibi kullanım çok fark ediyor.

Teşekkür ederim. Benim araç 41 bin km de.Allahın hesabına karışılmaz elbet ama sanırım o km lere kadar elimde tutmam. Yenisi ile değişirim

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Alman mühendislik devri bitti ne kadar köfte o kadar ekmek. Doblo ile Caddy arasındaki fiyat farkı ortada. Motorları ortada Dünyayı kandırdı adamlar. Şanzıman mağdurları ortada. Diğer Almanlar ise 3 Egea parasına 1 Mercedes motorlar ise Renault.
Ford gelirsek binek araçları Peugeot motoru kullanıyor. Ticari araçları eski jenerasyon motorlara devam . Ticari araçları kırsalda başarılı.
Sonuç olarak herkesin bir iyi bir kötü tarafı yok.
Caddy veya transporter kullandınız mı 100 km üzerinde?