1.3 90 hp euro4 motor yağ

DoBLo_cU

Daimi Üye
Adı
Doblocu
Modeli
Renk
Siyah
Arkadaşlar merhaba;

Bu motora en uygun yağ 5w30 mu yoksa 5w40 mı

Bildiğim kadarı ile Euro 4 uyumlu motora 5w40 Euro 5 uyumlu motora 5w30 yağ kullanıyor servis.

Fakat dün bakım formlarını karıştırdığımda yetkili servis 10.000 bakımda 5w30 20 000 bakımda 5w40 sonra devamlı 5w30 kullanmış.

O zamanlar benim dikkatimi çeken ise 5w30 yağda motorun daha gürültülü olduğu yönünde idi.

5w40 yağa dönsem sıkıntı olur mu ?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
euro 5 motorlara fabrika 5w30 önermiş.diğer araçlarda yazın 5w40,kışın 5w30 önerilmiş.yağlama aralığı açısından 5w40 sınıfı 5w30 dan daha geniş aralıkta çalışır.bu yüzden 5w40 daha uzun motor ömrü sağlar.ama 5w40 ın partikül filtresine nasıl bir etki yaptığını bilemiyoruz.şu ana kadar duyduklarım 5w40 kullanılan araçların partikül filtresinin daha erken dolduğu yönünde ancak bu kesin bir bilgi değil.

DoBLo_cU

Daimi Üye
Adı
Doblocu
Modeli
Renk
Siyah
Hocam benim sıkıntım motor gürültüsü.Motor gerçekten gürültülü çalışıyor.5w40 kullanırsam bu gürültü ve titreşim azalır mı?Aracım zaten 90'lık dpf yok.Yazın ayrı kışın ayrı yağ kullanmak gibi bir şansımda yok.Yılda 1 defa 5.ay gibi bakım yapılıyor.

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
Abi cevap soruda gizli "yetkili servis 10.000 bakımda 5w30 20 000 bakımda 5w40 sonra devamlı 5w30 kullanmış." sadece bir kere 5w40 kullanmış belki elinde 30 yoktu yada yanlışlıkla koydu bundada sıkıntı yok diye, bu nedenle bence servisin ekseriyetle kullandığı yağdan başka yağ kullanma.

Okulda yatak hesaplamaları yaparken bu yağ konusu üzerinde durulmuştu, yağlar çok sıkıntılı ve hesabı zor bir işlem. arabanın devri bile yağlama özelliklerine etki ediyor, hatta derse giren prof. vaktiyle iett nin otobüslerdeki aşırı yağ sarfiyatını çözmek için kendilerine başvurduğunu ve bu konu üzerinde akademik çalışmalar yaparak işlerine yarayacak bir çözüm bulduklarını (yani yağ değişim aralığını arttırmışlar araca zarar vermeden) ancak buldukları yağı üretmenin pahalı olması nedeniyle iettnin çözüm aramaktan vazgeçtiğini ve aracın yağ değiştirme km si gelince tortunun biriktiği bir miktar yağı boşaltarak üzerini yeni yağ ile tamamladıklarını söylemişti(2010 yılında)

Bu nedenle servisin genelde kullandığı yağdan şaşma, yağı bilmiyorum ama 5w40 yağ kara abinin dediğine göre yazın kullanılması öneriliyorsa daha viskoz yani daha katı bu katılıkta motordaki titreşimi ve sesi azaltma yönünde etki yapar.

Eskiden çalıştığım fabrikada üretiğimiz çekmece raylarında ince yağ kullanınca rahat çalışmaya nazaran fazla ses gelirken kalın gres kullandığımızda ses azalıp harekette zorlanma artmaya başlıyordu, BELKİ MOTORDA DA BÖYLE OLUYORDUR. AMA BELKİ DİYORUM. sen yinede 5w30 dan şaşma servis genelde onu kullanmış.

Ses çok rahatsız ediyorsa motorun arkasından gövdeyi kaplamaya çalış ses azalır, tabiki yer varsa.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
5w40 kullanmadım ama şu an motorumda 0w40 var. Bu yağı koymamdaki sebep hem motor sesi azalsın hemde ben çok fazla şehirdışına çıktığım için araç sürekli yatıyor ve geri döndüğümde marş alırken yağ ince olduğu için çok rahat marş alıyor. Motor daha sessiz ama öyle atla deve değil tabi, az bişey azaldı sürtünme azaldığı için.

Yaklaşık 1 senedir bu yağ motorda ve 4 bin km yaptım, çok memnunum. Eksiltme olur dediler daha yeni baktım yağ koyduğumuz seviyede azalmamış.. Aracım 75 binde.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Abi cevap soruda gizli "yetkili servis 10.000 bakımda 5w30 20 000 bakımda 5w40 sonra devamlı 5w30 kullanmış." sadece bir kere 5w40 kullanmış belki elinde 30 yoktu yada yanlışlıkla koydu bundada sıkıntı yok diye, bu nedenle bence servisin ekseriyetle kullandığı yağdan başka yağ kullanma.

Okulda yatak hesaplamaları yaparken bu yağ konusu üzerinde durulmuştu, yağlar çok sıkıntılı ve hesabı zor bir işlem. arabanın devri bile yağlama özelliklerine etki ediyor, hatta derse giren prof. vaktiyle iett nin otobüslerdeki aşırı yağ sarfiyatını çözmek için kendilerine başvurduğunu ve bu konu üzerinde akademik çalışmalar yaparak işlerine yarayacak bir çözüm bulduklarını (yani yağ değişim aralığını arttırmışlar araca zarar vermeden) ancak buldukları yağı üretmenin pahalı olması nedeniyle iettnin çözüm aramaktan vazgeçtiğini ve aracın yağ değiştirme km si gelince tortunun biriktiği bir miktar yağı boşaltarak üzerini yeni yağ ile tamamladıklarını söylemişti(2010 yılında)

Bu nedenle servisin genelde kullandığı yağdan şaşma, yağı bilmiyorum ama 5w40 yağ kara abinin dediğine göre yazın kullanılması öneriliyorsa daha viskoz yani daha katı bu katılıkta motordaki titreşimi ve sesi azaltma yönünde etki yapar.

Eskiden çalıştığım fabrikada üretiğimiz çekmece raylarında ince yağ kullanınca rahat çalışmaya nazaran fazla ses gelirken kalın gres kullandığımızda ses azalıp harekette zorlanma artmaya başlıyordu, BELKİ MOTORDA DA BÖYLE OLUYORDUR. AMA BELKİ DİYORUM. sen yinede 5w30 dan şaşma servis genelde onu kullanmış.

Ses çok rahatsız ediyorsa motorun arkasından gövdeyi kaplamaya çalış ses azalır, tabiki yer varsa.

bu arkadaşımız konuyu fevkalade güzel açıklamış.kendisine teşekkür ediyorum.

daha öncede bir kaç kez yazmıştım.sentetik yağlar belli bir kışlık taban üzerine polimer zincirler eklenerek üretiliyor.5w40 da 5w30 a göre daha fazla polimer var.5w40 yağ maxsimum 40 numara yağ kalınlığında çalışırken 5w30 yağ maximum 30 numara yağın kalınlığında çalışıyor.

ince yağ parça yüzeylerine daha iyi nüfuz etmesine rağmen yüzey üzerinde ince bir tabaka oluşturuyor.kalın yağ yüzeylere daha zor nüfuz ediyor ancak yüzey üzerinde oluşturduğu tabaka daha kalın oluyor.kalın yağ ilk çalıştırmada ve soğuklarda iyi nüfuz edemediği için motoru iyi koruyamıyor ama motor ısındıkça ve yük arttıkça kalın yağ tabakası motoru aşınmadan kurtarıyor.ince yağ ilk çalıştırmada bütün yüzeye etki etsede ısındıkça yük altında kopuyor.kopma bölgeleri yağsız kaldığı için aşınmalar görülüyor.

bu iki yağın özellikleri sentetik yağlarda birleştirilmiş.konuya bu çerçeveden baktığımızda 5w40 ın daha başarılı olmasını bekleyebiliriz.ama tabi ki fabrika araçlara yağ seçerken bir çok test ve hesaplamanın sonucunu değerlendiriyor.fabrikanın ve servisin önerilerini dikkate almakta herzaman fayda vardır.