0-100km hızlanmanız kaç sn.

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
ya gayet arkadasca bır kapısma olacak ıddıa felan olmayacak samımı arkadasız denemek ısterım ama yenılırsekte mahallede rezıl rusva olmak var:) 1.9 jtd dıyıp dıyıp hava atıyorum ama daha gormedı kımse bırsey :) smdı yenılırsek kotu 1 yıl dıllerden dusmem:) ya bu seat toledo cok mu atik ki tırstım walla barış abim :) korkuttun benı..aslına bakarsan hiç durma geçersin diye beklıyodum mesajları:)neyse ben bıraz daha sure ısteyım arkadstan dusunmek ıcın barı:)

Şöyle açıklayabilirim...
http://www.youtube.com/watch?v=pXMrnJHne88

Ki bu eleman sanırım zorlamamış... yaklaşık 9sn....

zorlamada kelimemi 1.vites 50km

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
ya gayet arkadasca bır kapısma olacak ıddıa felan olmayacak samımı arkadasız denemek ısterım ama yenılırsekte mahallede rezıl rusva olmak var:) 1.9 jtd dıyıp dıyıp hava atıyorum ama daha gormedı kımse bırsey :) smdı yenılırsek kotu 1 yıl dıllerden dusmem:) ya bu seat toledo cok mu atik ki tırstım walla barış abim :) korkuttun benı..aslına bakarsan hiç durma geçersin diye beklıyodum mesajları:)neyse ben bıraz daha sure ısteyım arkadstan dusunmek ıcın barı:)

senin motorun 1500 kg civarı yük çekecek onunki 700 800 arası bişeydir herhalde yada 1000 o yüzden tokatlar seni :D

tigerbroke

Daimi Üye
tamam vazgectım üstüme cok geldınız abı yaa hıc cesaret vermedınız olmadı ama neyse :((

tigerbroke

Daimi Üye
ewet youtube de kı vıdeo aslında zorlanmadan 10 sanıye de cıkılabılecegını gosterıyo.. kı yarış esnasında 1 . vıteste ALLAH ne verdıyse basılır ...demek kı adam 2. vıteste 100 km ulasır... buda benım belkı gecerım tezını curutur :)adam 2. vıteste yarışı bıtırırım dusuncesınde ıken ben acaba 4 e atarmıyım dusuncesı ıle olmaz bu iş :)

slhle_d

Daimi Üye
Arkadaşlar konuıyu hortlatmış gibi olacak ama yazmak istedim.
Modifiye demek sadece yazılım atmak değildir.Yazılım ile alınabilecek sonuçlar sınırlıdır.Aşılması durumunda turbo-enjektör yada motor yeme ihtimaliniz çok yükselir.
Gelelim 0-100 konusuna.Aracınız 200 hp de olsa uygun ebat jant-lastik kullanmadığınız sürece yol katedemezsiniz.Albay Yunus isimli arkdaşın koyduğu videoda da görünüyor.Zaten herşey motor gücü değil,aracın hafifletilmesi de çok önemli bir faktör.Hatta deneme esasında araçta kaç kişi olduğu bile çok önemli.
Bir arkadaş da gaz tepkisi ile yazılım sonrası turbo açma zamanından bahsetmiş.Unutulmaması gereken ise turbo ne kadar erken açarsa vereceği maksimum güç de o kadar geç gelir.Burda bir ters orantı mevcut.Turbonun yazlılım sonucu daha fazla güç vermesi erken açmasından değil, vestgate'nin daha yüksek basınçlara müsade etmesi ile olur.Erken açmasının tek faydası alt devirler daha canlı gibi gelir.Ama devir arttıkça eski haline göre tam güç verdiği bölüm daha yukarı çıkar.
Eğer aracınız çok seri olsun istiyorsanız mekanik değişiklikler yapmak zorundasınız.Bunun en basit yolları da dereceli egzantrik ve turbo çıkışından egzos ucuna kadar oynamaktır.
Akabinde de bu işlemlere uygun bir yazılımla aracınız ciddi güç artışı gösterebilir.Tabii ki motorun ve turbonun bu değişimleri kaldırabilecek kondisyonda olması çok önemli.Yoksa kol çıkarmak yada kapak çatlatmak çok uzak ihtimaller olmaz.
Hangi güçte olursa olsun bu ebatlarda ve önden çekişli bir aracın 7 li veya daha alt saniyelerde 100 km'ye ulaşması için en azından kilitli defransiyel,ciddi bir lastik seti ve hafiflermeye ihtiyacı vardır.Bunlar olmadığı takdirde fazla fazla patinaja biner,ibreniz yükselir ama araç ilerlemez.buzda abanıp 100 yapmak gibi olur. Yere aktaramadığınız gücün faydasını da göremezsiniz.En önemli kısım ise aracın fren ve yol tutuş kabiliyetinin limitleridir.Fazla güç istiyorsanız öncelikle bunları güçlendirmelisiniz.Bunları da kule gergileri,daha büyük jant-geniş taban ince yanak spor amaçlı lastikler, kısa yay-sert amortisör veya coilover setler ile yol tutuş ve viraj kabiliyetini arttırabilir, daha da fazlası için büyük disk-büyük kaliper setleri ile de fren tertibatına yönelik işlemler yapabilirsiniz.İş daha da ileriye gittikçe araç içi boşaltma ve rollbar aksamı,motor içini forget parçalarla güçlendirme,daha büyük turbo ve daha büyük enjektörler,
daha büyük intercooler sistemleri.......Bunların hepsi alım gücüne göre sonu olmayan işler.
Belki iddialı olucak ama mekanik değişiklik olmadan 10 sn. nin altına inmek,hele hele standart jant-lastikle bence imkansız.

Fabrika verileride geçen son hız ise aracın tamamen düz yolda ivmelendiği kabul edilen son sürat baz alınarak verilir.Bu ne demek? gaza bastığınızda ibrenin yükselişini rahatça fark edebildiğiniz son rakam demek.Yol aldıkça motor açıldıkça ulaştığınız son sürat değil yani.Kadranınızdaki 10-15 km lik payı da görmezler çünkü fabrika verileri radar ve GPS cihazları ile net ölçümlerdir.Siz ibreye bakarak 100'e geldiğinizi düşündüğünüzde aracınız takribi 90-93 km'lere ancak ulaşmış olur.Bunu yollardaki hızınızı gösteren radarlarda deneyebilirsiniz.

Amacım ahkam kesmek değildir kimse yanlış anlamasın.5 sene kadar her izin günümü ve maaşımın yarıdan fazlasını Maslak Oto sanayide bu işlere harcadım..Konuyu da görünce fikirlerimi paylaşmak istedim.Bu konularla ilgili sorusu olan varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bu arada kendi aracım 2.0 Mjet doblo. 0-100 hızlanması ASR devre dışı iken zemin de uygunsa 10,5-11 an civarında ulaşıyor.Tabii bu ibreden bakarak saat tutmamız.Yakın zamanda GPS ile bir hassas ölçüm yapacağız.Tahminim 11,5 civarlarında çıkar gibi. Saygılar.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
salih abi bilgiler için teşekkkürler

size birşey soracam peki normalde asr yi kapatıp kullansak performansta artış olur mu mesela yokuşlarda hali ile pati çekeceği an gaz kesiyor mesela yolda hızlanmayı falan etkiler mi

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
salih abi bilgiler için teşekkürler.

slhle_d

Daimi Üye
Oğuz düz ve kuru zeminde sert kalkışlarda fark yapar.Ama rampa gibi yerlerde fazla patineje binersin.Hem lastiklerin hem alt takımın ömrü yarıya düşer.Islak zemin için de aynı olur.Ama mesela ışıklarda kalkış yapacaksan kapatabilirsin.Ama özellikle uzun yolda yada yağışlı havalarda kesinlikle kapatma.O gaz kesmesi bazen hayat kurtarabilir

hardcrss

Onursal Üye
bendeki d1 120den sonra havalacakmış gibi oluyor. hiç güven vermiyor. 210 falan görenler iyi cesaret. :?

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
5 yıl d1 premio kullandık 1.3 maksimum 170 gördük hiçte havalanma olmadı ama tbi yapısı yüksek ltın giren rüzgar çok

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
tanımadığım yollarda asla hız yapmam çukur-tümsek vs olabiliyor ama bilindik yolda en fazla 160 yapmıştım yol bitmeseydi dahada giderdi

hardcrss

Onursal Üye
5 yıl d1 premio kullandık 1.3 maksimum 170 gördük hiçte havalanma olmadı ama tbi yapısı yüksek ltın giren rüzgar çok

en fazla 135 yaptım onda da hemen ayağımı gazdan çektim. zaten 110-120 gibi bir hızda sonra ön camın sağından acayip sürtme sesi geliyor. sanırım ön camla göğüslük arasından rüzgar alıyor.

birde geçenlerde düz yolda dipgaz yaptım ama araç 120 yi geçmedi. 120de sabit kalıyor. niye ki? turbo emiş hortumu mu ne sorunlu olabilir diyorlar nette. :(

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
aracınız önden kazası var mı

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
vala doblonun motor bakımından en düşüğünü ben kullanıyorum. 150 ye kadar hiç problemsiz çıkıyo. 150den sonra hızlanması yavaşlıyo. maks 170 görüyorum. sizin araçta bir problem vardır. oğuza katılıyorum yani bende de hiç havalanma olmadı hiç.

hardcrss

Onursal Üye
aracınız önden kazası var mı

biz kazasız diye aldık. tramer de de kaza kaydı gözükmüyor. daha önce 135 e kadar çıkmıştım ama.

bizim araç temiz duruyor ama içi pekte temiz değil sanırım. :(

kaan_akcay

Daimi Üye
Adı
Kaan AKÇAY
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Bilişim
Modeli
Araç Yılı
2018
Renk
KURŞUN GRİ
2011 D3 var ilk ivmelenmesini hic denemedim daha dogrusu motoru cok sıkıştırmak istemedim fakat Gerede Bolu otobanında yokuş aşağı 190 a kadar gördüm savurma sarsma sıkıntısı yaşamadım fakat sonradan düşününce yaptığım hiç mantıklı değildi sonuç olarak aracımız hız için değil hüviyetine aykırı ;)

slhle_d

Daimi Üye
Bu konuda yazarken bir noktayı atlamışım.Fabrika verilerinde verilen son hız değerleri araç kaç vites ise (araç kaç vites derken tamamen spor amaçlı üretilmeyen araçlarda son vites hız değil ekonomi için koyulur onu söylemek lazım) son vitesten bir önceki vites; Yani 5 ileri vitesli araçta 4. vites, 6 ileri vitesli araçta 5. vites gibi; o viteste kasmadan göreceği hız verilir.Yani fabrika verilerinizde eski doblolar ve yeni 1.3 ler 4 vites değeri, 1.6 ve 2.0 lar 5. vites değeridir.

Yani katalogda 146 yazıyor ben 170 gördüm demek verilerin yanlış olduğunu göstermez.Ve kadran payını unutmayalım.

Gelelim benim aracın son verilerine.
Ciddi ilk ölçümlerimde standart hali ile 11.5 civarı (kadran değil gps ölçüm) yakaldık.
Daha sonra chip yapıldı.İlk alışma sürecinde pek fark olmadı.Tahminim 11'e indi.500 km kadar yol yapıp da sistemi oturduğunda ise biraz daha düştü.Yine tahminime göre 10,5 civarı oldu.Ama chip sonrası GPS ile net ölçüm yapamadım.
Chip sonrası güç ise aşamalı olarak 155 hp'ye, daha sonra 159 hp ye, alışma sürecinden sonra da 165 hp'ye 390nm tork'a çıktı.Orjinal hali ile birkez 210 gördüm, o da araç tam yüklü ve otobanda inş-çıkış eğimlerde kaptıra kaptıra gördüm.Araç ne kadar güçlü olursa olsun boş iken rüzgara karşı belirli süratten sonra kesiliyor.
0-100 değerinde de, son süratte de bunu etkileyen iki faktör var.Birisi aracın tavan yüksekliği, diğeri ise aracın üretim amacına uygun şanzuman.Güç ne kadar artarsa artsın, birinci vites çok kısa kalıyor, 6 da hızlanma değil rahatlama vitesi olduğu için uzun kalıyor.Aynı motor binek bir araçta ve seri bir şanzuman ile mucizeler yaratırdı.Misal bir bravoda olsa 8 li sn.lerde 100 yapar, son sürat olarak da 230 ları rahat görür, yola göre 240 lara çıkabilirdi.

Araçtan şuan memnunum.Her ne kadar performans aracı olmasa da iyi gidiyor.Taksitleri bitince turbo değiştirmeyi düşünüyorum.O zaman sadece yazılımla duman atmadan 200hp olabiliyor.Bu haliyle de olur ama karatiren olur, ayrıca turboyu bitirir.
Modifiye ve teknik konularda sorusu olan olursa yardımcı olmaya çalışırım.Saygılar.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç