0-100km hızlanmanız kaç sn.

geremy

Onursal Kurucu
0-100 km hızlanma süreniz doblonuz ile kaç saniye hiç denedinizmi.otomobil sınıfında olmadığı için yeterli fabrika verisi yok 1,4 ve 1,3 lerde 15 sn altına inmez sanırım.
1,9 larda 12 sn civarı olduğu söyleniyor.

aslında son hızınız nedir diye bir başlık açmak isterdim ama maalesef kötü bir örnek teşkil edeceğine inanıyorum.

neticede bizim araçlarımız ticari bir araç ve yol tutuş-sürat bakımından otomobillerle kıyaslanmamalı.
zaten trafikde hafif ticari kabusu özellikle büyük şehirlerdeki hor kullanılan şirket araçlarından dolayı başlamış durumda.

bu arada trafikde seyir esnasında lütfen kurallara uyun ve tehlikeli hareketlerden kaçının.
kendi canınızı ve malınız kadar başkalarınıda düşünün.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
geremy aradığımızı buldum yayınlıyorum.

Test ve Teknik Verileri

STANDART DONANIM
ABS, sürücü hava yastığı, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon,tavanda çok amaçlı raf, renkli camlar, sürücü tarafı tek dokunuşluelektrik kumandalı ön camlar, immobilizer, uzaktan kumandalı merkezikilit, otomatik aynalar, follow-me-home farlar, far yükseklik ayarı,12 voltluk elektrik prizi, bagaj aydınlatması, yükseklik ayarlıve aktif gergili ön emniyet kemerleri, FPS (yangın önleme sistemi),kaza anında katlanabilen pedal grubu

FABRİKA TEST VERİLERİ
Motor: Önde enlemesine yerleştirilmiş sıralı dört silindirli dizel motor Motor Hacmi: 1248 cc
MMax. Tork: 1750 d/d'de 190 N.m
motor Gücü: 4000 d/d'de 75 HP

Hızlanma:
0-50 km/s : 4.3 sn
0-100 km/s : 14.4 sn
0-130 km/s : 22.1 sn

Hız
Max. hız : 155 km/s

Frenler: önde hava kanallı disk arkada kampana
Frenleme:100 - 0 km/s -40 m

Bagaj: 750 lt İç gürültü
Boyutlar: 4253/1722/1831 mm Rölanti 46 dB(A)
Ağırlık: 1320 kg 100 km/s : 68 dB(A)
Lastikler: 185/65 R15

Test tüketimi: 4.3 lt/100 km

Depo kapasitesi: 60 lt
Menzil: 1395 km

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
fiatın sitesindekiler düşük yazılıyor!hem ben 160 ı da gördüm.isteyene tekrar yapar fotosunu yayınlarım hertürlü

geremy

Onursal Kurucu
fiatın sitesindekiler katalog bilgisidir.
ayrıca bu bilgi aracın problemsiz kilometrelerce gidebileceği hızdır.
yani görmüş olduğunuz hızla(160) devamlı 1 saat gidememe ihtimaliniz oldukça yüksek.fakat 146 ile saatlerce gidebilirsiniz fabrika bir nevi bunun garantisini vermekdedir.
motordaki çok sayıdaki dönen parça aşırı hız ve devirden dolayı yüksek hararete ve kuvvete maruz kalmakdadır.
en iyi hız ölçme cihazlarından biri navigasyon cihazlarıdır.160 la giderken isterseniz ferraride olun mutlaka hızınız okuduğunuz rakamdan 10-15 km(bu markadan markaya değişir)düşük olur.bazı firmalar bunu bilinçli yapıp bir nevi sürücüyü daha yüksek süratlere çıkartmama ve motorları garanti altına almak amacı ile uygular.
burda arkadaşda 90 şahin var lpg de180 görüyor.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
göstergelerdeki tutarsızlıklara katılıyorum.lastik havasından tutunda debriyaj durumuna kadar birçok şey göstergeyi etkilemektedir.ancak sağlam bi motorun yüksek devirde arıza yapması çokda kolay değil.belli başlı birkaç sorun aynı anda nüksederse olabilir.parçalar tasarım aşamasında kullanılan güvenlik sayısına göre en az taşıyacağı yükün iki katına göre tasarlanıyor.bu yüzden 1 saat tam devirde çalışan bir motorun kronik problemleri yada farkedilmeyen arızaları yoksa birden arıza verebileceğini düşünmüyorum.tabi bu "basın aracınıza allah ne verdiyse" demek değildir,bunun sonunda 40-50 binde rektefe yolu görünebilir.ben sadece ilk aldığımda rodaj için 2-3 dakika bi 160 yapmıştım.sonra normal devire döndüm.

kısacası son hız dediğimiz olay biraz esnek.

geremy

Onursal Kurucu
yüksek hızda yol bilgisayarınızda anlık tüketimi gördüğünüz zaman hemen hızdan vazgeçersiniz zaten.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
benim araçda hız sınırlaması uyarısı 90 a ayarlı.geçmiyorum 90 ı güzel oluyor.otobüs gibi gidiyorum :D

geremy

Onursal Kurucu
80+8 kuralından dolayı bende 90 yaptım
ilk binenler hayret ediyor
araç hızı pek hissettirmediği için hızlanıp radar riskini azaltmış oluyorum.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
abi 90 ı geçince sesli-görsel uyarılar devreye giriyor ya mest oluyorum

Pasam

Daimi Üye
Mesela benim babam verdigim gazla 160 yaptı gözümle gördüm artık ilerisinide ben yaparım :D

geremy

Onursal Kurucu
RAPTOR tarafından yazılan metin:
abi 90 ı geçince sesli-görsel uyarılar devreye giriyor ya mest oluyorum

milletin beğenmediği dobloda daha ne marifetler var

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
geremy usta bu ülkede yapılan hiçbir şey beğenilmez!bizim milletimiz sömürülmeye alışmış,aşağılık komplexine kapılmış."biz yapamayız" "iyi olmaz" "kaliteli olmaz" demiş atmış kenara emeği,göznurunu,çabayı.kendi kendimizi heba etmişiz.

bu ülkede yerli araç üreten firma iki tane.biri ford biri tofaş.

yabancı?peugeot mercedes citroen volkswagen chery icko opel gely chavrolette isuzu vesaire vesaire vesaire...

bak abi

peugot partner teepe 75 hp basic de bizim araçtaki donanımın yarısı yok fiyat 28.500 tl

citroen keza aynı

opel combo 1.3 CDTI 75 hp hadi diyelim full olsun (cityplus+spor paket) ,yol bilgisayarı yok,elektrikli ayna yok,park sensörü yok hiçbişey yok bi abs bi sis farı birde cd çalar,araba diye binmez taksi diye sürmezsin. fiyat 27.000 tl (yanlış anlamayın cd çalar çelik cant sis farı spor paket le geliyor opsiyondur.elektrikli aynaymış park sensörüymüş yol bilgisayarıymış böyle şeyler opsiyonunda bile yok)

fordun 75 hp aracını doblo donanımına çıkarman için 26000 tl nin üzerine en az bi 2000 tl vermen lazım.hadi verdin kilometrede 20 kuruşu gözden çıkaracaksın (minimum)

mercedes dediğin B150 den çakma bi ucube minivanımsı yaratık çıkardı ortaya en son üretim tarihi 2004,sonra piyasada yok

volkswagenden arabayı peşin 40.000 küsüre aldın diyelim her servisde bi araba taksidi servis parası veriyosun hatta 60000 bakımından 2000 tl den aşağı çıkan varsa gelsin alnından öpeyim,hadi onu geçtim 1.9 motor bizim 1.9 motor la güç tork açısından farksız ama yakıt tüketimi bizim 1.9 jtd nin %20.5 üzerinde(resmi fabrika verisidir yolda artar).aksini idda edenin alnını karışlarım!(ben arabayı alırken herif caddy i bayiide bırakıp doblo aldı gitti,sebep :yakıt dayandıramıyorum!)

örnekler çok sabaha kadar yazarım!

şimdi benim vatandaşımın nasıl aklı kesmiyor ki ulan bu araba 2006 yılnda avrupanın en iyi ticari aracı ödülünü almış,yabancı devletlere bu araç cayır cayır ihraç edilmiş (be adam avrupa araba madem daha iyi niye bizim arabamızı alıyor bu avrupalı?bu avrupalı araba yaparken iyide alırken hiçmi aklı yok kendi sözüm ona iyisini bırakıp benim güya kötümü alıyor)iyi,hadi bunuları da geçtim,be mubarek senin beğenmediğin tofaş peugeot a citroene ve fiata sırasıyla bipper nemo fiorino jumper boxer ducato yapıyor bu arabalarda yılın ticari aracı ödülünü alıyor,fiat;lancia,alfaromeo,ferrari ye servis,general motors a teknoloji sağlıyor da be adam sen hangi akla hizmet için bu koskoca firmayı beğenmiyorsun?

abi bu konunun işi değil bu.yeni konu açacam sohbet bölümünde orda bu ülkenin kendi insanları kendi devletine milletine ne baltalar vurmuş fotoğraflı ispatlı yazacam!

Albay Yunus

Azimli Üye
JTD lerde 12.4 0-100 fabrika verisidir. Lakin bunu sağlıklı bir motor ile işi bilen birisi 11 sn nin altına çeker. Yani 10 küsür saniyelere inebilmeniz mümkün. Bu veriyi 2002 JTD ler ile rahatlıkla görebilmeniz mümkün. Orta kasa Doblo' larda 0-100 verisi yazmaz. JTD ler kadar hızlı değillerdir zaten.

Top speed olarak fabrika verisi 168 km/h yazar. Buda en sağlıklı bir şekilde verilmiş veridir. Yani 168 den sonrası can güvenliği için ideal olmadığını ifade ediyor. Lakin bunuda ister JTD olsun ister m.jet olsun; 1.9 turbolu olan her Doblo' rahatlıkla 200 km/h nin üzerine çıkabilir.

benimkilerin verilerine gelince;

7.2 sn 0-100

sametcakal

Azimli Üye
1.2 lpg 0-100 18sn.
Debriyajım tamamen bitmiş durumda kaydırması yk gibi ama taaa en üstte yakalıyo ayrıca lpg sisteminde küçük bi arıza var gaz pedalı basılı iken sanki ayağımı gazdan çekermişim gibi çok kısa durgunluklar oluyo. Buna rağmen 18sn de 0-100 tamamlıyo benzinde hiç denemedim debriyaj ve lpg sistemi sorunsuz iken 175km görmüştüm yol hafif eğimli idi ama km daha iniyodu ben çektim ayağımı gazdan.

geremy

Onursal Kurucu
valla 1,2 dobloların son süretlerine akıl sır erdiremedim.nasıl bu hıza çıkıyor anlamadım.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
sametcakal tarafından yazılan metin:
1.2 lpg 0-100 18sn.
Debriyajım tamamen bitmiş durumda kaydırması yk gibi ama taaa en üstte yakalıyo ayrıca lpg sisteminde küçük bi arıza var gaz pedalı basılı iken sanki ayağımı gazdan çekermişim gibi çok kısa durgunluklar oluyo. Buna rağmen 18sn de 0-100 tamamlıyo benzinde hiç denemedim debriyaj ve lpg sistemi sorunsuz iken 175km görmüştüm yol hafif eğimli idi ama km daha iniyodu ben çektim ayağımı gazdan.

175...? 1.2 motorla? büyük cesaret!