YAKIT YÜZDE 50 ARTTI NEDEN ?

Kayser38

Azimli Üye
Adı
serdar
Arkadaşlar 1.3 multijet 2006 combi d2 deniyor sanırım bir arabam var...

Önceden şehir içi 960 km yapan doblom bu ay aldıgım yakıt ile yaklasık 650 km civarı anca gidecek..

Şu anda yarı depodayım 320 km civarı anca yol yapabildim...

Yakıt shell den alındı.... Şu ekstra katkılı nitro dediklerinden...

Neden böyle yapmış olabilir...

Araba 4 yıldır bende ve ilk kez böyle yaptı.. Kullanım normal şehir içi ve en fazla 4 kişi biner...

Shell aradım örnek yakıt aldılar test için.. Başka sebeb ne olabilir ?

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Serdar Bey Merhaba,

Aracın yaklaşık %50 yakıt artışı normalin çok çok üzerinde bir değerdir.
Tahminimce aracın debriyaj balatası bitme noktasına geldiği için, bu denli fazla yakıtı etkileyebilmesi normal olacaktır.
Tabi daha önce bu durumu tecrübe etmemiş iseniz; aracın devirlenirken, ani yüklenmelerde devri kaçırdığını ve sonradan toparlandığını görebilirsiniz.

Bu aklıma gelen ilk ihtimaldi. Tabi yakıt konusunu etkileyebilecek birsürü etken vardır. Ancak kesin olan şu ki, aracı mutlaka bilen bir ustasına götürmeniz gerektiğidir. İnternet ortamında "net" bir sonuç elde edilemez. Herşey ihtimal doğrultusundadır.
Çok daha büyük sıkıntılar yaşamadan servise gitmenizde faydanızadır.

Saygılarımla,

Hilmi KIRYAMAN
Elektronik Mühendisi

Kayser38

Azimli Üye
Adı
serdar
Hilmi bey depriyaj balatasını değiştireli 20 000 km oldu henüz.. ve debriyaj oldukca normal... performans konusun da da hiçbir sıkıntım yok araçta...

zaten bu sebeblerden shell i aradım ve araçtan yakıt örnegi aldılar... çünki depoyu herzaman aldıgım istasyon dısında bir shell istasyonundan fulledikden sonra sorun yaşamaya başladım... ilk aklıma yakıt kalitesi geldi ama emin de degilim... yakıtın bitmesini bekliyorum... bitince yeniden doldurup bakacagım duruma....

ilginiz için teşekkür ederim..

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Estağfurullah Serdar Bey,

Eğer gözle görülür bir değişiklik yok ise, aracı siz yine de bir servise götürseniz fena olmaz.
Keşifler ücretsizdir biliyorsunuz.

Hatta sonuç hakkında bizleri de bilgilendirirseniz seviniriz. İnternet ortamında olmasa da, başımıza geldiği zaman yapmamız gereken kontrolleri bilmiş oluruz.

Saygılarımla,

Hilmi KIRYAMAN
Elektronik Mühendisi

Kayser38

Azimli Üye
Adı
serdar
tabiki bilgi verecegim... daha önce arkadya ismi ile kayıtlı idim forum da sifre konusun da sorun cıktıgı için tekrar üye oldum...

teşekkürler..

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
yakıt kaynaklı olabilir muhtemelen. yakıttaki kar marjlarını artırmak için solvent karışımını artırıyolar.

Kayser38

Azimli Üye
Adı
serdar
fethi kardes yakıtı teste gönderttim sell özel araçla geldi örnek aldı... örnek alan arkadaş eger bu yakıtta sorun varsa korkma shell deil kaybını aracının tamamını öder dedi... umarım yakıttandır.. o zaman vay istasyonun haline...

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
shell o konularda çok hassas davranıyor. inşallah yakıttan kaynaklıdır da araçta bir sıkıntı yoktur.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
hadi hayırlısı diyelim.

Yolgezer

Onursal Üye
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
Bende yakıtımı Shell den alırım ve öyle aldığım yakıtlar arasında hissedilir fark görmedim
Sizin test sonucu yakıttan çıkarsada o herzamankinden farklı istasyondan aldım dediğiniz istasyon kaynaklı olabilir
sonucunu bekliyoruz.

ahmetkl38

Daimi Üye
Adı
ahmet
Kardesim shell den aldigin nitro olan performans yakiti oldugu icin cok yakiyor ...eurodiesel almani tavsiye ederim ve arada nitro icerigi olani almani tavsiye ederim ..

gurkan.kr

Azimli Üye
Adı
gurkan
Aynen kardesim aldigin yakittaki incelik kalinlik oldugundan dolayidirki bu ister istemez cekis ve performansi arttirilmaya yonelik yakitlardan oldugu icin aracin fazla yakmasina sebebiyet vermis olabilir .

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
shellde zaten iki tip var ecoforce ve nitroplus nitroplus katkılı yakıt shell hem performansı arttırıyor hemde yakıt tüketimini düşürüyo ben çok memnunum

aracınızın yakıt sistemi kontrol edilmeli

Kayser38

Azimli Üye
Adı
serdar
yakıtın performans konusuna bişey diyemem ama nitro içerikli yakıtların bir miktar yakıt tüketimini artırdıgı dogru...

ancak 350 km civarı bir kayıp yar bu kadar da tüketimi artırmıyor önceki alım kullanımlarımla bunu da denemiştim...

normal euro dizel şehir içi dışı karısık ( çogu şehir içi ) 980 - 960 giderken nitrolu yakıt 880-920 arası gidiyor idi..

bu gün başka bir benzinlikten sigara alırken 15 yıllık bir pompacı kardeşe danıştım oda benzeri bir cevap verdi nitrolu yakıt ince olur abi çok yaktırır ama o kadar da çok olmaz bu fark solvent tarzı birşeyler karıstırmış olabilirler dedi..

Başka bir yerden arıza var desem ben yakıt alana kadar yoktu da o gün mü oldu diye düşünüyor insan büyük tesadür olur bu...

çünki o gün yakıt almadan baktım 873 km yapmış araç önceki aldıgım ve yaktıgım 53 lt ile...

araç 4 yıldır bende ezberledik nerde ise hangi istasyondan alınan la kaç gittigini :))

moil : 940/ 960

opet : 940/960

sunped : 920/ 940

Kayser38

Azimli Üye
Adı
serdar
@doblo vip premio

kardes nitrolu olan yakıtı düşürmüyor artırıyor bildigim kadarı ile..

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Kardeş turbo hortumlarını bi kontrol etsene benimde başıma böyle birşey geldi uzun yolda araç deli gibi yakıt harcıyordu bende sürekli shell den alırım ilk başta yakıttan şüphelenmiştim ama her aldıgımda ibreyi kontrol ederim sonradan turbo hortumundan ses gelmeye başladı yolda böyle birşey yoktu aracın gidişinde performans düşüklügü degil dahada atak olmuştu turbo hortumu yırtık olabilir fazla havadan kaynaklı yapabilir diye düşünüyorum kontrol etmende fayda var yoksa nirtoplus olması okadar farketmez tamam ince ve daha katkılı bir yakıt ama bu kadar fark etmesi imkansız

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Gelen ses turbo arızası gibi ıslık şeklinde degil fazlada rüzgar sesi gibi yanıltmasın seni elinle bastırarak kontrol edin

Kayser38

Azimli Üye
Adı
serdar
@Alirüzgar

mantıklı kardes... çünki performansda bir sorun yok ortada yakıt kaçagı kokusu da yok..

ama sorun turbo hortumu hangisi :)

bulacagız artık...

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Valla kardeş benim araç d1 senin araçta turbo hortumu nerde tam bilmiyorum diger arkadaşlar o konuda sana yardıncı olurlar ama radyatör hortumuna benzer büyük hortumlardır hava filitresinden cıkan hotumları takip et bulursun zaten

Kayser38

Azimli Üye
Adı
serdar
ama hortum yırtıldıgın da hava kaçırdıgı için arabanın performansı düşer diye duymuştum yanlışmı biliyorum ben.