Yakıt Katkısı Nedir? Ne Işe Yarar?

MCaner

Azimli Üye
Adı
Caner
Merhaba otomobil severler,
Bildiğiniz gibi, her marka benzin istasyonunda satılmakta olan yüzlerce değişik markada yakıt katkısı olarak bilinen ancak enjektör ve karbüratör temizleyici işlemini yapan, yakıt tasarrufu sağlayan bu ürünler hakkındaki yazımızda aşağıdaki sorulara cevap vereceğiz;

Ads%C4%B1z-1.jpg

• Yakıt katkısı gerçekten işe yarar mı?
  • Yakıt katkısı tam olarak nedir?
  • Yoksa satın aldığımız yakıtın içinde zaten mevcut mudur?
  • Bu ürünü kullanmaya karar verirsem hangi ürünü tavsiye edersiniz?

Bilirsiniz, doğal olsun sentetik olsun, bir maddeyi ne kadar uzun kullanırsak, içindeki kimyasallar o kadar kir birikimine sebep olur. Bunun temizliğide başka bir maddeyle yapılabilir.

Motor yağımızı kullandıkça, onu farklı bir maddeye dönüştürmüş olup, motor içinde faydalı olmayan birikimler meydana getirmiş oluruz. Yağ değişimi yapmakla, eskittiğimiz motor yağından yine farklı bir madde koymuş olup, o birikintileri temizlemiş oluruz, onlarda filitrede yakalanırlar. Bu durum yakıtlar içinde geçerlidir. Uzun süreyle kullanıldıklarından, bulundukları mekanı, geçtiği yolları, Enjektörlerin uçlarını, Sübapları, Piston segmanlarını, yandıktan sonrada, EGR sistemini, Lamda sensörünü, egzoz susturucularını kirletir veya tıkar. Ülkemizde ki yakıtın kalitesi dünya standartlarındadır. Satın aldığımız kaliteli yakıtın içinde temizleyici katkılar elbette bulunmaktadır. Fakat belirttiğim gibi, sonuçta hep aynı yakıttır ve sadece birikimin süresini uzatır.

Yakıt katkıları 4 çeşittir;

Benzin düzenleyiciler (Fuel Treatment)
Dizel düzenleyiciler (Diesel Treatment)
Enjektör temizleyiciler (Injector Cleaner)
Karbüratör temizleyiciler (Carburetor Cleaner)

Benzin ve dizel düzenleyicileri, 0.C altı olan bölgelerde yaşayanlar, kalitesiz yakıttan dolayı geçici arıza yaşayanlar kullanmalıdır. İçlerindeki kimyasallardan ağırlıklı olarak Oktan ve Setan bulunduğundan, yakıtın kalitesini artırırken donmasını geciktirir, depodaki nemi atar.

Enjektör ve Karbüratör temizleyicilerinin görevi ise, yakıt deposu ve yakıt yollarındaki nemi atar ve kiri temizler, Enjektörlerin uçlarındaki birikimleri temizler, Sübaplarda oluşan birikimleri temizler, Piston Segmanı üzerindeki birikintileri temizler, ortaya çıkardığı kaliteli yanmadan dolayı, artan ısı ve mikron atık malzeme seviyesinde azalma nedeniyle Lamda sensörünü, EGR ve Egzost sistemini temizler. İçinde kullanılan kimyasallardan ağırlıklı olarak deterjan mevcuttur.

Not: Piston segmanları temiz olmalı ve yağ buharının mikron oranında piston üzerine geçmesine izin vermelidir, bu oluşmaz ise segmanlar yağlanamayacağı için ömürleri kısa olur. Yani, faydalı birikim diye bir şey yoktur.

Bu ürünlerin üzerinde belirtildiği gibi, her 5000 km’de bir kullanmanız önerilir, yani zararlı birikimlerin oluşmaya başladığı ve yok edilmesinin kolay olduğu bir zaman dilimidir. Aracınız 90 – 100.000 km veya üzeri ise, özel bir servis istasyonunda önce Karbon Temizliği işlemi uygulanması gerekir.

Böyle bir ürün seçiminde pahalı ürünlere yönelmenize hiç gerek yoktur, zira mucizevi bir madde değillerdir. Hemen her istasyonlarda satılmakta olan bu ürünlerden faydalanabilirsiniz. İhtiyacınız olan ürünlerin fiyatı 2017 Ocak itibariyle 15TL’dir. 444 yakıt katkısı kendi dalında isminden çokça bahsedilmiş markaların başında gelmektedir. Güvenilen diğer markaları alabilirsiniz (sadece daha pahalıdırlar).

Kaynak : http://blog.oilmarkt.com/yakit-katkisi-nedir-ne-ise-yarar/

arda2000

Saygın Üye
Adı
Arda
Modeli
Renk
Saklı Bahçe
Konu için teşekkürler

Kişisel görüşüm.
Yakıt katkısını önermiyorum. Piston başlarını eritebilir. Ultrasonic temizlik olmadıktan sonra diğer silvent bazı çözücüler pek sağlıklı değil .

Tekrar derim kişisel görüşümdür.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Yakıt katkısı ve motor iç temizleyici her zaman candır her 10binde bir full depoya atarım - yağ değişiminde de yağ boşaltmadan önce kullanırım motor temizleyici atarım. Tavsiyemde WÜRTH markadır.Herkese de tavsiye ederim. Ama bozuk enjektöre veya avans vuran şıkırtı yapan enjektöre kesinlikle katkı kullanmayın bu tarz ürünler tamir etmez sağlam enjektörün kullanım süresini uzatır.Şimdiye kadarda kendi araçlarımızda enjektörleri söktürmedim ki zira hiçbir ustada fabrikanın yaptığı gibi enjektörleri iyi duruma getiremez yeni motorlarınkini zaten hiçbiri tamir etmeye kalkışmıyor bile :D

Son düzenleme:

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
@Sezgin Tok
Yag için koyduğunuz ürün galiba motorda varsa pislik vs eski yağ ile tamamen boşaltılması için. Eğer böyle ise bence bu ürüne mesafeli durmakta fayda var. Çünkü bu ürün mevcut yağın yapısını bozuyor ve deterjan etkisi yapıyor. Eski yağ ile büyük bölümü gitsede içeride bir miktar kalma ihtimali var. Buda yeni yağın yapısını bozabilir. Bu sebeple temkinli olmak gerekli. Bildiğim kadarıyla yağların içinde motor içini temizleyecek nitelikte katkı bulunuyor.

Yakıt katkısına gelince kullandığım traktör ve kamyonette denedim ve şahsen çok etki hissetmedim. Her iki aracada ilk kez böyle bir katkı koyuldu. Muhtemelen en çok benim hissetmem gerekiyordu.
Kimisi fark hissettiğini söylüyor belkide ben çok umutlu olmadığimdan psikolojik olarak böyle hissizlestim. :)

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
Yakıt katkısı her 20 bin kmde bir özelikle uzun yola çıkarken würht veya berner marka depoya 1 şişe atarım tavsiye ederim

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@ofas
yağ katkısı yağ ile birlikte boşaldığı için pek birşey kalmıyor içerde sadece sızmasını beklemek gerekir. yakıt katkısına gelince dediğim gibi onarım yapan mucize bir buluş değil kullanan motorun enjektörü sağlıklı çalışır yüksek km lerde şakırdama vs avans yaşanmaz kullanılmayan araçlar da enjektörü söküp temizletirler daha çok maliyetli ve dikiş tutmayan yöntem. Benim görüşüm fabrika parçası ne kadar uzun süreli kullanılırsa o kadar kardır sonrasında değişen ve onarılan parçalar eski düzeni yerine getirmiyor.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Yağ kanal temizliği olarak geçer serviste bu işlem.Dizel araçlarda bu kanal temizliği yapılmadan yağ değişimi yapıldığında yeni yağı koyup 100 km gidip yağ çubuğunu çekip bakınca değişip değişmediğini anlayamzsınız yani içindeki kalıntı yağlar sarı görükmesi gereken yağı siyah olarak gösterir.Eski yağ ne kadar olsada kalıyor bu nedenle yağ kanal temizliğini faydalı görüyorum.Sezgin beyin söylediği bir nokta önemli yağ boşaltılınca uzun süre sızmasını tamamen bitmesini beklemek gerekiyor yağı incelttiği için uzun süre sızıyor.Yağ kanal değişikliği yapıldıktan sonra yeni yağ konulduğunda 100 km sonra yağ çubuğunu çekip bakınca farkı göreceksiniz.