Tofaş’ta otomasyon çöktü!

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
Türkiye’nin en büyük otomobil fabrikası olan İtalyan Fiat’a ait Bursa’daki Tofaş’ta, otomasyon yazılımındaki arıza sebebiyle yaklaşık 24 saattir seri üretim yapılamıyor.

Avrupa’daki otomobil siparişlerindeki artışın zirve yaptığı dönemde yaşanan otomasyon arızası sebebiyle özellikle montaj hattında aracın cinsine göre koltuk ve konsol gibi giydirme malzemelerini yöneten sistem devre dışı kaldı.

Dün akşam saat 22 civarında programın devreden çıkması ile montaj bandındaki işçiler önce beklediler, ardından bugün fabrika içerisinde manuel üretim yapılmaya çalışıldı. Ancak banttaki iskeletlere hangi malzemelerin takılacağına dair manuel düzenleme üretimin otomatik hızından çok uzak kaldı. Montaj hattı, otomasyonlu seri üretimin yaklaşık 5’de biri hızla çalışabildi. Her gün yaklaşık 2 bin aracın üretildiği Tofaş’ta yoğun siparişler sebebiyle tam 3 vardiyaya çıkma hazırlığı yapılıyordu. Yeni işçilerin de işbaşı yaptığı bu günlerde yaşanan bu kriz büyük bir sıkıntıya yol açtı.

İtalya’daki merkezi bilgi işlem departmanı iki ayrı internet ağı üzerinden Bursa’daki bandı çalıştıran bilgisayar yazılımını tekrar geri döndürmek için yoğun gayret sarfediyor. İlk başta Bursa’dakiler, Tofaş’ın internet bağlantılarına siber bir saldırı olduğunu zannettiler. Ancak network ağlarında bir problem olmadığı, asıl sıkıntının İtalya’daki merkezde bulunan otomasyon yazılımından kaynaklandığı anlaşıldı. Bursa’daki bilgi işlem departmanı, program hatası bildiriminde bulunarak İtalya’nın sıkıntıyı çözmesini bekliyor.

TOFAŞ’IN İÇERİSİ KARIŞTI

Montaj bandının durması sebebiyle hangi aracın hangi malzeme ile giydirileceğinin manuel hale getirilmesi hem zaman aldı, hem de tedarikçi kanallarında şişmeye sebeb oldu. Çünkü sıfır stok anlayışı ile just in time denilen eş zamanlı montaj şeklinde üretim yapan fabrikada birçok malzemelerin hangi kanaldan geçirilerek üretimin gerçekleştirileceğinin yeniden organize edilmesi zaman alıyor.

Tofaş Kurumsal İletişim Departmanı ise sıkıntıya ilişkin bir açıklama yapmadı. Yaklaşık 24 saattir otomasyon dışı manuel üretim ile az miktarda da olsa araç çıkartırlmaya çalışılıyor. Bu arada bazı araçlarda fabrika içerisinde eksik parçaları olduğu için yarım olarak bekliyor.

Kaynak: İHA

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
İnşallah düzelir başkanım

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

Onuryilmaz

Fenomen Üye
Adı
Onur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektrik&elektronik
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Arizanin uzun surmesi demek tofas turkiye ve fiat kocun epey yara almasi demek cok sikinti.o fanrikanin bi gun sorun yadaticagi belliydi birkac yerde okumustum talebin cogalmasindan dolayi fabrikanin yetersiz kaldigindan bahsediliyodu

M

MuLLi067

Misafir
Abi manuele dönsünler insan gücünü devam bıraksınlar robotları istihdam yaratsınlar

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
@MuLLi067
O zaman bu araçları bu fiyata alamazsın, alamadığın için üretim adeti düşer, üretum adeti düştügü için en iyi ihtimalle işçi adeti düşer ya da tümden fabrika kapanır.

Niyet iyi ama sonuç faydasız.