TİCARİYİ HUSUSİYE ÇEVİRME

ABSOLUT

Daimi Üye
Arkadaşlar, sanırım bizim Combi araçlarımız ticari olarak görüldüğünden ruhsatta kamyonet ve istanbulda 2 köprüyü kullanmak durumunda kalıyor. Bu işlemin hususiye çevrilmesi ile ilgili bilgisi olanlar varsa bilgileri bizlerle paylaşabilir mi?

ayyhaan

Yeni Üye
ben bu olayı arcı ilk alırken sormustum sanırım bizim ruhsatta ticari/hususi kullanım yazacak araçı alırken hususi oto olarak alabiliyorsun diye biliyorum yanlız söyle bir durum var o tarz hususi araçlarda 42.000 tl den başlıyor diye biliyorum..

filo

Azimli Üye
ben 2010 yeni doblo 1.4 benzinli aldım ruhsatım da kamyonet husisi yolcu nakli yaptırdım.500 tl masraf gitii. sanırım sizin dediginiz kamyonet yerine otomobil sınıfı alan arkadslar oldu ama 7000 100000 tl arasında fark olur arkadasım

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
Tane tane bidaha anlatsana:D

S@MeT38

Saygın Üye
serdarengin tarafından yazılan metin:
abi geçen bi arkadaş 2005 ve aşagısını hususiye çevirdiklerini yazmıştı 200 tl gibi bir masraftan bahsetti

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
S@MeT38 tarafından yazılan metin:
serdarengin tarafından yazılan metin:
abi geçen bi arkadaş 2005 ve aşagısını hususiye çevirdiklerini yazmıştı 200 tl gibi bir masraftan bahsetti
mümkün değil demiştik sonunda burada.yapan 1 kişi vardı ki oda pek mantıksız gelmişti...kim o arkadaşın tam olarak nereye ve nasıl müracat etmiş öğrenebilirmisin kardeşim.bende yapayım,yetti 2.köprü felan canıma ya...

kral_37

Aktif Üye
şu konuyu birdaha gündeme getirebilirmiyiz?bende ticari doblomu hususiye çevirmek istiyorum.ne gibi işlemler gerektiğini bilen yokmu?

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
malesef olmuyor arkadaşım.

kral_37

Aktif Üye
peki bi tanıdıgımda ticari geçtiği için vergi dairesiyle ilgili sıkıntı yaşanabilir dedi ne kadar doğrıdur? ticari geçiyor ama aile arabası olarak kullanıyoruz sonuçta bu suçmu?.saygılar teşekkürler

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
doblolar ticari diye geçer ama şirket üstüne kayır olursa K belgesi alınır ve vergiye dahil olur.biz dobloları şahsımıza kullandığımız için bir sorun olmaz.şirket veye işyeri üstüne kayıtlı olmaması lazım.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
geçmiş konularda bu konu hakkında uzun uzun tartışmıştık. ben de palio van aracımı hususiye çevirmek için uğraştım.

ticariden hususiye geçmek için normal şartlarda ötv vergisi isteniyor ancak 6 yaşını geçen araçlardan ötv farkı istenmiyor. ancak.

öncelikle aracınız için imza yetkisi sahibi mühendise tadilat projesi çizdirmeniz gerekiyor. bu vatandaşlar çizeriz ancak makina mühendisleri odası onay vermez imzalamaz diyorlar. yani bu birinci engel. proje çizdirseniz bile projeye onay alamıyor sunuz.

2. hadi tanıdık rüşvet vs vs projeyi onaylattınız. ek-1 belgesi doldurarak tekrar muayeneden geçmeniz gerekiyor. muayene de sorun çıkmaz ancak iş ruhsat değişimine geldiği zaman trafil tescil şubesi Araç sınıf değişikliğine onay vermiyor. ticari araçlar M sınıfında hususi otomobiller N sınıfındadır. Trafil şube müdürlüğü ise hiç bir şekilde araç sınıf değişikliğine izin vermiyor. ancak sınıf içinde değişiklik onayı veriyor. yani kapalı kamyonete koltuk koydurmak gibi.

sonuç boşuna uğraşmayın

genc_guc

Daimi Üye
benim bildigim araca proje cizdiriyorsun trafik tescile dilekceyle baş vuruyorsun bir dilekcede vergi dairesine veriyorsun eger vergi dairesi onay verirse trafik tescil ruhsatını N harel de yani hususiye ceviriyor gene duyduguma göre 700 tl felan gidiyormuş

ben trafikde bir tanıdıgıma sordum trafik tescilden gecer ama maliye vergi dairesin de takılırsın dedi

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
para ile çözülebilen bişey değil. öyle olsa kim ticari araca binmek ister?

Dark Knight

Fenomen Üye
Ya arkadaş canımı sıktı geçen gün hususi bile olsa araçlar ticari sınıfta olduğundan illa K belgesi olması istenecekmiş yeni yasa çıkmış gibi bişii dedi. Üstelik her sene de yenilenmesi gerekecekmiş ... Bilgisi olan var mı acaba ?

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
Ya arkadaş canımı sıktı geçen gün hususi bile olsa araçlar ticari sınıfta olduğundan illa K belgesi olması istenecekmiş yeni yasa çıkmış gibi bişii dedi. Üstelik her sene de yenilenmesi gerekecekmiş ... Bilgisi olan var mı acaba ?

böyle birşey olursa herkes arabasını satar.tabi alan bulunursa

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
abi öyle birşey varsa doblo satarım vergisi yetmiyormuş gibi birde k begesi kasar yaw

Dark Knight

Fenomen Üye

böyle birşey olursa herkes arabasını satar.tabi alan bulunursa

Ticari kullananlar alır o ayrı ama doğru ise gerçekten birçok hususi kullanıcı tepki satışlarına başlar :(

ali_ztrk

Azimli Üye
benim bildiğim kadarıyla k belgesi gerekmiyor doblo sınıfı arabalara ama açık kasa olanlar şart, almak zorunda bizim sınıf arabalar yük taşımadığı zaman sıkıntısı yok tabi ki yük taşıyosanız şart palis arabada yük varsa cezayı yazabiliyor ama şirket üstüneyse faturası da şirket adına ise sıkıntı çıkarmıyorlar diye biliyorum