Yardım Ticari Hususi Araç

scudmannn

Yeni Üye
Adı
eee
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2017
Merhaba,

Şirkete Easy 1.3 M.Jet 90Hp almayı düşünüyoruz. Yük vs için değil şirkette hususi kullanım için alınacak ve masraflarını düşücez.

1. Bu aracı kullanabilmemiz için src belgesi gerekiyor mu?
2. Muayene her sene mi olucak?
3. Ruhsatta hususi kamyonet yazıcak sanırım. Bu araçla 1. köprüden geçiş oluyor mu?

Her yerde farklı bir bilgi yazıyor ve sanırım kimse de tam olarak net bişey söyleyemiyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Abdullah313

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
Ibrahim
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Elegance
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2002
1-Hususi olduğundan src belgesi gerekmiyor. Ancak ticari mal taşırken çevrilir iseniz, hem src hem K belgesi sorma yetkileri var. Özel (tv vs) eşya hariçtir.
2-muayene her sene
3- 1.köprüden geçemez.
Bunların tümünden kurtulmak için otomobil ruhsatı gerekir. Otomobil de olsa gerçi ticari mal taşıyamaz. Allah'tan bu saydıklarınıza müsamaha gösteriyorlar. Yanlışlıkla 1.köprüden çok geçtiğim gibi mal taşırken ehliyet-ruhsat geç uygulaması genel durumdur.

scudmannn

Yeni Üye
Adı
eee
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2017
@Abdullah313

Abi çok teşekkürler bilgiler için. Yetki belgesi de gerekmiyor sanırım bu durumda. Aynı model aracı otomobil olarak alınca 20.000 TL ye yakın fiyat farkı var. Peki son olarak bu aracı aldıktan sonra otomobile çevirmek mümkün mü?

Abdullah313

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
Ibrahim
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Elegance
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2002
Otomobile çevirmek mümkün değil diye biliyorum. Eskiden belli bir seneye kadar oluyormuş ama artık olmuyor. Ben de 1 yıl evvel alırken, src ve K belgelerini direkt ulaştırma bakanlığını arayıp sormuştum.

scudmannn

Yeni Üye
Adı
eee
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2017
@Abdullah313

Anladım. Özetle hususi ticari olduğu taktirde eğer yük, yolcu taşımacılığı olmayacaksa Src ve Yetki Belgesi gerekmiyor. Aracı alırken modele göre 20.000 TL civarı avantajı var ama her sene muayene, 1. köprüden geçemiyor ve daha yüksek mtv veriliyor. artısı eksisi tartışılır ama her türlü aracı alırken oluşan fiyat varken ilerleyen dönemde çıkıyor.

Abdullah313

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
Ibrahim
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Elegance
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2002
20 bin ₺ çok para, ortalama 5-6 yıl kullanımla bu paranın 1/10 u bile amorti edilemez. 2.köprü ile tüpgeçit + artı 2 yılda bir otomobilden 1 fazla muayeneye gitmek daha mantıklı, bence...

scudmannn

Yeni Üye
Adı
eee
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2017
@Abdullah313

öyle evet. bi de şirket üstüne alınca vergi avantajı da var. kdv ve ötv düşülüyor kalan kısmı da amortismanla indirilebiliyor.