start stop ariza verdi

generalmurat55

Daimi Üye
Adı
Murat
@Emreynk92
Hocam sali gunu tekrr gittim servise sorunun akuden oldugunu dememe ragmen olcum yaptılar aku normal cikio fakat soyle bi olay vardi servis sarj ettimi 1 hafta 10 gun sorunsuzdu snra yine ayni sorun neyse 2 cesit bilgisayarla baktilar bircok bahane türetiler oranin ustabasi ordaki yazanlari cekip watsaptan atti baya resim atti aku degisin diom degisemyrlarms kolay kolay,neyse bi yerdede yaziodu kutucuklarin aku voltaji yeterli degil cevap olarak evet yaziodu,alternator hayir vs tabi arac mars konumundayken adam demesnmi 13 kez kemer takmamsn park manevralari takmiodum vs neyse zoraki akuyu degistim bugun ikinci gun,start stop calisma prensibi arac soguk sicak farketmiyormus mesela klima kapali araci calstrdim ilk isikta durdum 1km gitmeden hemen stop edio sorun yok,klima acikken etmiyor etmesi icin aracin motor sicakligina ulasmasi lazim ulasinca klma acikkende stop ediyor,sonunda hallettim ama cok gidip geldim

DobLoPremio

Veloce
Başka Araç
Adı
S.Asil
Kan Grubu
0 +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2002
Renk
Azzuro Blu
@generalmurat55

Konu biraz hort olacak ama, benimde aracımda aynı sorun var ama maddiyat olarak ne çıkar bilmiyorum servis ne ücret talep etti şefim bilgi verebilir misiniz

Emre35

Saygın Üye
Doblo
Adı
emre
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik Depo Operasyon yöneticisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.3 Ecojet
Araç Yılı
2015
Renk
bronz kahve
  • Otomobilinizin motor soğutma suyunun sıcaklığı, 60°C nin üzerinde ise; klima veya kaloriferin en üst kademede çalıştırılması haricinde ve düşük seviyede çalışıyorsa,
  • Aracınızın elektrik yükü, belirlenmiş olan üst limiti aşmadıysa,
  • Akünün şarjı eğer alt limite düşmemişse,
  • Öngörülmekte olan bekleme süresince araç hareketsiz olarak duruyorsa,
  • Düz vitesli bir araç olup debriyaja basılmıyorsa,
  • Otomatik vitesli bir araç olup frene basılı duruluyorsa,
  • Buğu ya da ayna çözücü gibi çözücülük ve ısıtma sağlayan sistemler kapalı veya en alt seviyede çalıştırılıyorsa,
  • Otomobilin direksiyonu, çeyrek turdan fazla olmayacak şekilde herhangi bir tarafa çevrilmiyorsa,
  • Sürücünün emniyet kemeri takılı ise,
  • Motorun kaputu kapalıysa,
  • Sürücünün kapısı kapalıysa Start-Stop sistemi devreye girmeye hazır demektir.
Yukarıda belirtilmekte olan durumların aksine bir durum varsa sistem devreye girmemektedir. Şayet Start-Stop sistemi devreye girdikten sonra yukarıda sayılmış olan durumlardan herhangi birisinin aksine bir değişiklik yapılırsa; sistem kendiliğinden motoru çalıştıracaktır. Yani bu durumda debriyaja basmanızı veya frenden ayağını kaldırmanızı beklemeyecektir. Ayrıca bu durumlar markadan markaya değişiklik gösterebilmektedir.

beyazmart

Azimli Üye
Adı
beyaz
Meslek
teknisyen
Modeli
Renk
kırmızı
arkadaşlar merhaba bende d3 kasa var start stop ile dikkatimi çeken bir şey oldu.Araba sıcak motorkende soğuk motorkende ışıklarda durduğum zaman start stop devreye giriyor fakat 3 saniye sonra kendi çalışıyor.Debriyaja yada birşeye basmadan.Bu durum neyden dolayı olabilir sizce? yada daha önce bu sorunu yaşayan var mı?
Kitapçığında 3 dakika boyunca sen çalıştırmazsan kendi çalışır.Ayrıca start stop motorun belli bir sıcaklık altına düşünce çalıştığını söylüyor.
dumanmurat kardeşim senin bahsettiğin durum akü sorunudur. ilk önce akü voltajını ölç, kontak kapalı iken 12v, araç çalışırken 14v alıyorsan şarz durumu normaldir .Fakat akü bitmiş amper tutmuyor olabilir. 2. olarak kutup başlarının içini zımpara ile temizle, akü akım sensörüne bağlı mandallı kutup başınıda temizle. Sorun hala devam ediyorsa ss özellikli kaliteli bir akü al.