Yardım Motorun Ambalaye Kalkması Ve Sonrasında Uzun Yolda Stop Etmesi

emre4101

Yeni Üye
Adı
Emre Burak Şahman
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Herkese selamlar geçen hafta 1.3 Multijet aracımız ambaleye kalktı ve yaklaşık 1300 tl bir masraf çıktı. Motorda piston vs değişmedi, enjektörler değişti ve birkaç parça daha. Sizce çıkan bu masraf normal midir? Bu arada araçtan ambaleye kalkmadan 1 gün öncesinde mazot kokusu geliyordu ama yere baktığımızda mazot görmediğimiz için önemsemedik. Ancak ambeleden sonra motor durduğunda yerde fazla miktarda mazot gördük. Yakıt pompası arızalanmış dediler değiştirdik. Ama bugün uzun yolda vites değişimi yaparken motor stop etti ve vitese takınca çalıştı, bir saniye bile sürmedi ama göstergenin 0'a inmesi beni rahatsız etti. Sebebi sizce ne olabilir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler biraz kafanızı şişirdim kusura bakmayın :) Bu arada forumda yeniyim.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Bahsettiğiniz durum turbo dizel araçlarda yaşanan bir sıkıntıdan dolayıdır.

Ateşleme ile çalışmayan bir sistem var dizel motorlarda, yakıt sıkıştırma ile patlatılarak yakılıyor, bir kıvılcıma ihtiyaç yok.
Bu nedenle kontak kapatılsa bile, motora bir yerden yakıt girdiği sürece çalışmaya devam eder, turbo dizel bir araçta buna yol açan eleman da turbodur(genellikle).Emmeye motor yağını vermek suretiyle arabayı kesici devrinde çalıştırır, tabi her geçen saniye aracınızın motor yağı da azalır.En son yüksek devir çeviren ve yağsız kalan motor, ya segman eriterek, ya da daha kötü şekilde piston kolunu kırıp, bloğu parçalayarak durur.

Öncelikle bilmek isterim ki, aracınız yağsız mı kaldı, yoksa stop ettirmek veya hava akışını kesmek suretiyle aracı yataklar sarmadan, segmanlar zarar görmeden stop mu ettiniz?

Yerde gördüğünüz akıntının motorin olduğuna emin misiniz? Belli ki aracınız turbodan yağ vermiş, yerde gördüğünüz de muhtemelen turbo borularındaki yağ.

Enjektörler neden değişti? Pompa niye arızalı dendi?
Önce bu sorulara yanıt almak lazım.Ayrıca turbonuz kontrol edilip, gerekiyorsa(ki muhtemelen öyle) tamiri veya değişimi yapıldı mı?
İntercooler ve bilimum turbo hortumlarınız yağdan temizlendi mi?
Yeni takılan enjektörlerinizin kodlaması yapıldı mı?

Kısaca daha fazla detay lazım böyle bir olayı yorumlamak için.Turbonuz sağlıklı değilse ve müdahale edilmediyse, her şeyi tekrar yaşayabilirsiniz.

emre4101

Yeni Üye
Adı
Emre Burak Şahman
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Olayı neden yaşadığımızı anlayamadık önce, araçtan hızlıca indik, koca araba dumanlardan görünmüyordu, 20-30 saniye sonra kendisi durdu. Yerdeki sıvının mazot olduğuna eminiz. Biz o panikle itfaiye çağırdık sonra onlar aracı tekrar çalıştırmayı denediler, çalışmadı tabiki. Serviste turboyla ilgili birşey söylemediler sadece yağ kaçmış dediler ve enjektörler ve birkaç parça değişti. Araç 2005 model ve 260.000 km de. Eski model olduğu için onlara kodlama yapılıyor mu bilmiyorum. Hortumlar yağdan temizlendi. Son olarak, araç bu olaydan 2 hafta önce yıllık bakıma girdi ancak hangi parçalar değişti bilmiyorum. Bugün fatura yanımızdaysa eğer fotoğraflarını atmaya çalışacağım.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Belli ki aracınız yağsız kalmış, değişen parçaları tam olarak yazma şansınız var mı?

Ayrıca yağ eksiltmeniz ne durumda?
Turbonuzu da kesinlikle gösterin derim ben, bu durumun ana şüphelisi(%90 ihtimalle) turbodur.Aşındığı için motora yağ kaçırıyor.

Beyin(ecu) kullanan her araçta enjektör kodlaması yapılır.Enjektörlerin püskürme oranları parmak izi gibi eşsizdir, her enjektör kendi özel kodlamasına sahiptir, hatta aynı enjektör tamir görse bile püskürme kapasitesi değişeceğinden, yine kodlanması gerekir.Takılan enjektörlerinizin kalibrasyonu düzgün yapılmamışsa aracınız bu yüzden sönüyor olabilir.

emre4101

Yeni Üye
Adı
Emre Burak Şahman
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Turboyu yaklaşık 5 sene önce değiştirmiştik. Ama o kadar sürede aşınmış olabilir mi? Bakımda da yağ değişmişti diye biliyorum. Ben normalde Ankara'da yaşıyorum. Ancak şuan şehirdışındayım ve faturalar yanımızda değil. Ankaraya dönünce faturanın fotoğraflarını atacağım. Kodlama yapılmamış sanırsam. Kodlaması yapılmamış enjektörlerin püskürtme oranı sürekli değişebilir mi? Çünkü aracı tamir ettikten sonra şehir içinde de kullandık ve bir sıkıntı çıkmamıştı.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Soğukken aracı sıkıştırırsanız, aracın gazına dokunmadan hiç değilse 30 saniye beklemezseniz, turbo miliniz yağsız kalarak daha hızlı aşınır maalesef.Kullanım stilinizi bilmiyorum fakat 5 yıl bir turboyu bitirmek için, eğer gündelik kullanıldıysa yeterli bir süre olabilir.

Kodlaması yapılmayan enjektörler sağlıklı çalışmaz, püskürtmesi gereken değerden az veya çok püskürtebilir, aynı zamanda diğer enjektörlerle de senkron bir şekilde çalışamaz.Enjektörü, kendisini en uygun çalıştıracak şekilde kodlamak gerekir, hem motor hem de enjektör için önemlidir bu.Bir ihtimal fazla püskürten enjektör aracı boğuyor olabilir, veya geç püskürttüğü için stop ediyor da olabilir...

Yine de değişen parçaları görmeden tam bir yorum yapmak yanlış olur ve zaten yapılamaz da, değişen parçaları gördükten sonra detaylı bir yanıt verebilirim.

emre4101

Yeni Üye
Adı
Emre Burak Şahman
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Çoğu zaman bekliyoruz hatta 30 saniyeyi geçiyor. Turboyu değiştirdiğimizde Fiat yetkili servisi en az 2 dk hem çalıştırdıktan sonra hemde stop etmeden önce bekleyin demişti. İlk zamanlarda 2 dk bekliyorduk ama zamanla tabi daha az beklemeye başladık.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
@emre4101
2 dakika gereksiz uzun fakat gaza hiç dokunmadan 60 saniye beklemek en doğrusu ve makul olanı.Gazladıktan sonra soğuması için de 2 dakika bekleyebilirsiniz, daha uygun olur.Ben genelde 1 dakika beklerim, çok acil işim varsa 30 saniye civarı, park etmeden sıkışırdıysam 2 dakika beklerim ki, içerisindeki sıcak hava da çıksın.

Aynı şekilde soğuk motorda, turboyu sık ve sert şekilde doldurmak( alt devirden basarak üst devirlere çıkmak ve bunu tekrarlamak) turbo miline, hatta çok soğuk motorda salyangozun çatlamasına bile yol açabilir, bu durumlara dikkat ederek kullanmak gerekir.

emre4101

Yeni Üye
Adı
Emre Burak Şahman
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Gazladığımız nadirdir, sadece sollama yaparken ve yokuş çıkarken genelde düşük viteste kullanırız o kadar. Yine de teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Sanırım sorun enjektörlerde. Turbonun aşındığını sanmıyorum.