Yardım Motordan Zincir Sesine Benzer Metal Ve Sürtme Sesi Geliyor

Kaanogrtci

Azimli Üye
Adı
Kaan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Merhabalar dün sabah işe giderken aracın motorundan zincir sesine benzer metal sesi çıkmaya başladı manyetolu çakmak sesi gibi araç 1.3 multijet 2005 model gaz verince artıyordu ,yolda seyir halindeyken devir yükselince kesiliyor ama olduğun yerde durunca boşta çalıştığı anda gaz verince bu ses çoğalıyo gaz vermeden rölantide çalıştırınca ses yine yok normal çalışıyor servise verdim akşamdan bugün aradı bana 5 binlira masraf çıktığını söylüyor piston kolu kırılmış bu sebepten bu arızayı vermiş demem o ki aracın çekişinde sorun yok gidiyo bastınmı yüksek devirde o seside kesiyo duman yüksek yakıt vesaire böyle bi durumda görmedim bunun doğruluğu nedir ben anlayamadım fikir danışmak için ilk defa yazıyorum şimdiden teşekkür ederim bilgi paylaşırsanız

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
Yazdiklarinizin sonunu gormeden once trigier zinciri derdim ama piston yazinca aklim karisti

Kaanogrtci

Azimli Üye
Adı
Kaan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Valla benimde karıştı anlamadım gitti

Ethem

ESKİŞEHİR YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
Ethem GÜN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2009
Renk
granit gri
Kardesim piston vs olunca motor kendini korumaya alir ve devir yemez ,ki piston la alakali bisey motor düzgün çalışmaz rolantide. Cakisde azalma olur, gec calisma vs vs gini sorunlar gostsrebebilir. Demem o ki piston oldugunu sanmıyorum. Baska servislere veya işinin ehli ustalara göstermeni tavsiye ederim.

Kaanogrtci

Azimli Üye
Adı
Kaan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Valla ağabey bende öyle tahmin ediyorum ama Bursa'da bi krank sensörü arızasını bir ay boyunca girmediğim servis pompacı kalmadı herkes bişey söylüyo söylenilen seyler ucuz seylerde değil kimi enjektör kimi pompa kimi mazot basınç sensörümü öyle bişeydi fiyatı 550 liraydı en son internette ara tara krank sensörü olabilir diyordular nasıl bişey olduğuna baktım motor kısmında aradım buldum onluk civata ile tutturulmuş turbonun alt kısmında değiştim sahidende sorun ondanmış düzeldi ama bu başka bişey bu seferki beni aşıyo bide kaldıki böyle ustalar varken bu sefer heralde baya zor işim bilmiyorum napcam

Kaanogrtci

Azimli Üye
Adı
Kaan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Ha bide araba soğukken tek marş alıyor bazen sıfır araba gibi tak diye çeririr çevirmez alıyo bu ses başladıktan sonra yolda giderken hararet 90 olunca stop ediyo motoru zorlayınca , çalışmada sıkıntı yok rölantide eskisi gibi gayet sessiz çalışıyor gaz verince ses yapıyor bide düşük rölantide hareket halindeyken ses yapıyo onun dışında rölantide sessiz hareket halindeyken rolanti üçü geçince ses gidiyo nerdeyse

Ethem

ESKİŞEHİR YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
Ethem GÜN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2009
Renk
granit gri
@Kaanogrtci
Bu motor kendini kitleme özelligine sahiptir. Yani nasıl oluyo böyle dersen. Benim calistigm sirkette arac sent atlamısti ducato vardı. Arac 1500 devirden yukari gaz yemiyordu. Servise sordugumda motor ici bu tur arızalards parcalar daha cok zarar görmesin diye yüksek devirlere cıkmıyo motor. Kısa bi arastirma sonucunds bizim 1.3 lerde de oldugunu ögrendim. Yani arastir derim gerekirse sanayiyi dolas iyi ustalara anlat fikir alışverisi vap vs. Mesela sana ornek vereyim sayfada bi üyemiz vardı turbodan ses geliyo diye gitmis turbon degiscek demisler ve sayfaya yazdi bole bole diye. Birininde basina gelmis ve manifolt contası gevsemis olabilir demisti ve hata ordaymıs. Demem o ki arastırmadan bir kisiye emanet etme. Sor sorustur nedir ne değildir ögren. Benim.burdaki üyemin motorunu indirdiler calismadı diye ama sorun nerdeymis biliyomusun? Darbe sensöru devreye girmis ama usta anlayamamis. Neler neler daha

Ethem

ESKİŞEHİR YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
Ethem GÜN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2009
Renk
granit gri
@Kaanogrtci
Sıkıştirinca stop ediyosa sorun var demektir ve yine sıkıştirinca ses yapıyosa piston kırık yeri bloka sürtüyo ses yapıyoda olabilir bak ikileme düştüm şuan. Bu sorun bizi aşabilir. Sen facebook sayfamızda paylaş istersen bu konuyu oraya taşıyalım

Kaanogrtci

Azimli Üye
Adı
Kaan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Ankara otomotiv yazıyo sayfanın altında doğru sayfamı

Ethem

ESKİŞEHİR YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
Ethem GÜN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2009
Renk
granit gri
Team doblo kapalı grup. Screenshot_20170218-150909.png

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun.inşallah en kısa sürede çözülür sorununuz.

Kaanogrtci

Azimli Üye
Adı
Kaan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
sağolun teşekkür ediyorum ama pek sanmıyorum piyasadaki bu ustalarla bu işi öyle hemen halledebileyim çok uğraşacağım kesin aslımda İstanbul'da olsaydın sanırım bu kadar uğraşmazdım Bursa'nın alayı böyle yada bana denk gelmedi

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Geçmiş olsun km yazmamışsın zincir değişti mi hiç zincir zamanla uzayabilir veya gergi bilyası artık dağılma durumuna geldiyse bu sesi yapar piston kolu kırık olsa motor çalışmaz bence bi servise gidin baktırın siz bi fatura çıkarsınlar sende ne sorun olduğunu kesin öğrenirsin

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Motoru açmadan ve çalışan motordan bu arızayı nasıl tespit etmişler hayret verici.Pistonla en ufak bir hata olsa ya motoru dağıtır ya da çalışmaz.Dürüst ve vijdanlı işinin ehli bir usta bulmanız gerekiyor.Kırılan piston kolunun nasıl çalıştığını da sorsaydınız keşke.

Nadirbayrakci

Aktif Üye
Adı
Nadir
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Zincirin bozulmasından dolayı sene nin bir dış atması. Zamanlamayı bozar ...duman atar rolantida dengesiz çalışır. Piston alt ölü nokta ile üst ölü nokta ilişkisi ile sipop çalışma ilişkisi dengesiz olur.
Bunu da göz ardı etmeyin

Kaanogrtci

Azimli Üye
Adı
Kaan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Banada mantıksız geldi diyorumki sözde ustaya çekişte sorun yok araç gidiyo sadece düşük devirde ses yapıyo diyorum bana dediği şu kırılsada yürür zaten zincir motorun içindemi oluyor acaba çünkü trigerde kayış var zincir göremedim ve birde bu subap ayarı yapılmazmış bu araca doğrumudur

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
Zincir motorun icinde oluyor

Kaanogrtci

Azimli Üye
Adı
Kaan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Eyvallah sağolun

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Geçmiş olsun. Piston kolu zaten durduğu yerde kırılmaz ki. O kol illaki motor çalışırken ve muhtemelen sıkıştırıldığı zaman kırılır ki bu durumda o kol o devirde kırıldığı zaman ilk bulduğu yerden delip çıkar, olmadı büyük bir ses yapar motor kendini kapatır, yani piston kolu kırılsa farketmemek mümkün değil.
Burdan bişey söylemek zor ama bilye, rulman, kayış zincir sistemine bakmak lazım.

Kaanogrtci

Azimli Üye
Adı
Kaan
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Yarın baktıracam k.sanayide bi usta buldum çok emin konuşuyo bakalım inşallah hallolur motor Senteden kaysa çalışırmı yinede