Yardım Motor Kısmından Gelen Ses Hakkında

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi

Arkadaşlar Merhabalar. Kısa bir süre öncesinde sahip olduğum doblo 1.6 aracımı satıp otomobil ruhsatlı 2009 model Fiat Scudo 2.0 Multijet Panaroma aracımı aldım. Genel olarak memnunum. Aracı yaklaşık 1 hafta önce aldım. Genel olarak hem kendim hemde test merkezinde kontrol ettirdim. Bir sorun yoktu.

Aracı Ankara'dan Çanakkale'ye getirdim. Ancak Eskişehiri geçtikten sonra araçta ekte gönderdiğim ses meydana geldi. Bir tür çıtırtı gibi. Ses motor kısmı size bakıyorken sol taraftan kayış gurubu ile motor üst kısmı arasından geliyor. Gaz verdiğinde yada gazdan çektiğinde sesde değişiklik olmuyor.

Çanakkale'de bir ustaya gösterdim. Aracım ya enjektörlerinden yada supaplarından geliyor olabilir dedi. supap sesi olsa daha ağırlıklı rölantide gelir, gaz verince bir miktar azalması gerekir. enjektör için de enjektör bu kadar bariz duyulmaz sanırım. Ayrıca gaz kesmelerde enjektör sesinin kesilmesi gerekirdi. Ses gaz kesmelerde kesilmiyor.

Ses hakkında bilgisi olan arkadaşlar yorum yaparsa çok sevinirim. İyi akşamlar herkese.

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
öncelikle geçmiş olsun

kayış grubunun olduğu tarafdan ses geliyor demişsiniz banada ilk dinlemede rulman sesi gibi geldi kayışın bağlı olduğu rulmanları iyi dinleyin eğer bozulma varsa ses yapabilir şarj dinoması rulmanı gergi rulmanı gibi rulmanlardan olabilir bir kaç yere gösterin derim

benim de doblomda bir yıldır rampa yukarı çıkarken zırıltı şeklinde gelen bir vardı 4-5 usta gezdim euro 4 motorda normal bir ses diyeninden tutun kayış grubu intercoolar turbo şazuman diyen bile oldu. açıkcası bende hep kayış grubu rulmanlarından şüpelendim. en son bir ustada doktor kulaklığıyla rulman seslerini dinledik gergi rulmanından aynı sesi alınca değiştirdik düzelmedi. en son servise götürdüm adamlar ellerini koyduğu gibi buldular. yolda giderken usta elini vites topuzuna attı ses bi anda kesildi. meğer topuz altındaki saplamardan biri gevşekmiş sıktılar yağladılar ses çok çok azaldı ama biraz daha ses alıyorum en son çare onuda buldular vites tel halatlarından geliyor değişicek dediler

dediğim gibi sesi bulmaya çalışın memlekette eline anahtar alan herkez usta oluyor benim düşüncem şarj dinoması gergi bilyası alternatör bilyası olabilir.

sabah ilk çalıştırmada marş yaparken cırlama sesi yapıyormu. birde araç rölantide çalışırken yağ kapağını bi açıp bakın gelen ses çok bariz bir şekilde artma oluyormu buhar vs atma varmı

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
@UğurBalci

Teşekkür ederim Uğur bey. Şu doktor steteskopundan bende almayı düşünüyorum aslında.

Aracı alalı daha 1. haftamdayım ve aracı Ankara'dan alıp aynı gün Çanakkale'ye geldim. Çanakkale mahrumiyet bölgesi sayılır. fiatın böyle bir aracı da mı var diyen usta bile gördüm burada. Motor yağ kapağını kontrol ettim. Ses o kısımdan gelmiyor. Daha çok dediğim gibi kayış kısmından yoğun geliyor. Araçta yokuşta çekiş sorunu yada duman v.s yok. Hafta sonu hava filtresi gurubunu söküp (o kısmın arkasında kalıyor zira ) sesi iyice araştıracağım.

İnternette pek bulamadım. Daha önce de enjektör sesi arızası ile karşılaşmadım. Enjektörün böyle bir ses yapması bence pek mümkün değil gibi. (Enjektörün çalışma sistemi ve yapısını bilerek bu tahmini yürütüyorum) Ancak yinede emin olamıyorum. 2004 den beri diesel araç kullanıyorum ve hiç böyle bir arıza ile karşılaşmadım. Supap sesi olmadığından eminim diyebilirim. gittiğim ustalar enjektör olabilir supaplar olabilir avans v.s diyorlar ama çok güvenilir gelmedi teşhisleri.

Ay sonunda Adana'da olacağım. Orada çözerim sorunu ancak, araç ay sonuna kadar büyük bir arıza çıkartır mı....işin açıkçası emin değilim.

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
@tolgakmg

Tolga Bey benim düşünçelerim kayış rulmanlarından biri yada bir kaçı arızalı. bu rulmanların içine zamanla toz toprak doluyor bozuluyor. bunlarda böyle sesler yapabiliyor. isterseniz internetten gergi bilyası sesi yada motordan gelen sesler deyip videoları izleyebilir sizin sese yakın olan seslerle bir yorum yapabilirsiniz. eğer ses bu rulmanlardan birinden geliyorsa şayet bu rulman zamanla kendini kitler dönmez hale gelir. bu seferde rulman kayışla birlikte dönemeyeceğinden kayış rulman üstünde sürtünerek dönecek buda kayış kopmasına sebeb alabilir sizi yolda bırakabilir.

bu arada tolga bey şarj dinomasının içinde bir arıza oluşduysa şayet böyle sesler çıkartabilir

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
Gergi sesi için "evet budur" diyememin sebebi sesin sürtme sesi gibi olmayışı. Ses sanki bisiklet jantının dönerken arasına plastik bir parça sokunca duyulan tıkırtıya benziyor. Genelde hışırtı şeklinde olur gergi sesi. Şarj dinamosu kömür sesi diyeceğim....ses şarj dinamosundan gelmiyor. Enjektör desem gaz kestiğimde ses kesilmiyor ayrıca der devirde 5 defa püskürtme yapan enjektörün tıkırtısı bu şekilde net duyulmaz. Lifter desem, ses yap kapağını açınca kapağın içinden gelmiyor....Bulamadım bir türlü kaynağını. İnşallah hafta sonu birkaç yeri söküp kontrol etmekle sesin kaynağını bulurum.

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
İyi akşamlar arkadaşlar. Konuyla ilgili biraz araştırma yaptım ve bugün çanakkale'de bir usta ile görüştük. Aracı inceledi ve "bu ses zincir sesi supap sesine benzemiyor " dedi. Aracın zincirli olmadığını kayışlı olduğunu söyledim. Burada bu aracı ve 2.0 multijet'i tanımıyorlar. Ustada İstanbulda bir yedek parçacı ile görüştü. O da triger kayışının arkasında milleri ekstra tutan bir zincir ve gerginin olduğunu, sesin muhtemelen ondan geldiğini söyledi. Bu 1.6 multijetlerde de var olan bir zincirmiş. Yarın inşallah söküp bakacağız. sonucu sizlerle paylaşırım.
Bahsi geçen parçayı linkte gönderiyorum.
http://www.fiatyedekparcacim.com/urunler/16-jtd/fiat-scudo-16-eksantrik-zincir-seti?limit=100

Bu parçanın detayı hakkında bilgisi olan var mı? Yada değiştiren...?

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
Arkadaşlar. doblo 1.6 kullananlar arasında hiç balansör zinciri değişimi yada balansör arızası yaşayan oldu mu? Bir arkadaşım bu zincir balansör zinciri olabilir dedi. Böyle bir parça var ama nerede ve nasıl kullanılıyor bilgi bulamadım.

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
Benim sesi sonunda servis buldu hep bu zamana kadar rulmanlardan şupelenmistim meger vites halatlarindan geliyormus

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
Bugün külbütör kapağı söküldü. Aracın egzantrik milleri arasında kısa bir zincir mevcut. Bu zincirin de bir gergisi. Bu zincir niye var anlamadım. Bu gergi artık gerginliğini yitirmiş ve yenilenmesi gerekiyor. Egzantirik mili ve supap itixileri temizlenecek. Onlarda bir sorun gözükmedi.

Ancak....aracın manifoldu ve motor silindir kapağı enjektör girişleri ile hava girişleri ciddi kurum kaplıydı. EGR'yi görmedim ama sanırım o da iyi tıkalıdır. Usta bu araca uzun süre bineceksen manifold ve kapak temizliği yapalım dedi. Sadece manifold temizliği yaptırsam bir fayda sağlamayacağınızdan üst kapak sökülerek kapakcıya gönderildi. kanallar temizlenecek ve supaplar alıştırılacak. Muhtemelen supap yüzeyleri de epey kurum kaplıdır (görmedim ancak tahmin ediyorum) Umarım üst kapağın artan kompresyonuna bağlı zamanla piston segman sorunu yaşamam.

Araç motoru toplandıktan sonra 1 ay içerisinde istanbul'da olacağım. İlk işim EGR'yi iptal ettirmek....bu EGR'den çektiğimi hiçbir şeyden çekmedim ben...