Manyetik Alan Ile Tasarruf?

Abdullah313

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
Ibrahim
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Elegance
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2002
Arkadaşlar herkese selamlar. You tubede bir video gördüm ve epey araştırdım, çok ilginç geldi; Odtü ve İtü raporlarının da desteklediği mevzu şu; yakıt hortumunun üzerine içerisinde güçlü neodium mıknatıslarının bulunduğu bir plastik aparat takılıyor. Böylelikle hortumdan geçen yakıt içerisindeki düzensiz carbon atom molekülleri düzenli hale gelerek, daha verimli yanma sağlanıyormuş. Dileyen kendisi neodyum mıknatıs bantlamış ve %10 gibi biraz fark ettiklerini iddia ediyorlar. Piyasa da (E-101) vs diye 100 ₺ civarı satıyorlar. Bunca ar-gelere milyonların harcandığı sektörde bu kadar basit bir seçeneğin göz ardı edilmesi her ne kadar mantığa zıt gelse de denediğini ve daha uzun km yaptığını ısrarla söyleyen pekçok kişiler var. Aslında ben de bir sürü mıknatıs da var deneyeyim dedim ama kaputu açınca öylece bakıyorum anlamadığım için :) Biri bana yakıt hortumunun işaretlenmiş resmini atarsa dener bakarım. Ne de olsa denemesi bedava... Enjektörlere en yakın yere bağlanıyormuş.

Abdullah313

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
Ibrahim
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Elegance
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2002
Lütfen yorum yapacak arkadaşlar "olmaz öyle şey, para tuzağı ve böyle mantık mı olurmuş" vs demek yerine deneme yapmışsa bir tecrübesi varsa aktarması daha güzel olur. Zaten baştan da belirttim, mantığa ters bir uygulama, bu avantaja otomobil ve motor üreticilerinin bakmaması. Ancak otelin de kombilerden evvelki hortuma peşpeşe bağlayarak faturasının daha az geldiğini söyleyenden, 5 yıldır kullandığı aracında her depoyu ölçtüğünü ve 7.5 litreden aşağıya hiç düştüğünü görmemişken, 6.7 leri gördüğünü söyleyenler yetişkin/olgun insanlar... Dolayısı ile şu da olmuş olabikir dedim kendimce;belki teknisyenler denediler ama her araçta aynı stabil değeri göremediklerinden ve oluşan hortumdaki manyetik alanın sayısal değerlerini, değişen karbon molekül yapısını gösteremediklerinden ilgi göstermiyorlardır. Neyse arkadaşlar yakıt hortumunun resmini atacak arkadaş varsa şuraya bağla diye, ben denerim. Araç d3 1.6... Ancak benim aracım hafta sonundan hafta sonuna kullanıldığı için ne zaman sonuçlanır Allah bilir :)

Abdullah313

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
Ibrahim
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Elegance
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2002
4 cm. lik neodyum mıknatısları ortadan kırıp, karşılıklı birbirini çekecek şekilde, 4 enjektöre giden metal boruya bağladım. Yakıt tüketimi aşağıdaki şekilde... Daha önceki durumu bilmediğimden, benim araç daha az veya daha çok yakıyor diyenlere göre kıyas yapılmalı artık...
Şimdiye kadar yakıt ölçümü yapmadığım için şehir içi ve dışı 1.6 motor ne yakması gerekiyor? (2.el aldığımdan kılavuzda yok)
2013 d3 1.6
Yakıt Total'den ve çıkmadan enjektör temizliği için bir kutu carbon clean attım ve çıktım.
Güzergah; Zeytinburnu 'ndan, Kuzuluk Sakarya' ya kadar 192 km...
İlk 70 km (İst. içi hız 25-30 km ortalama)
Kalan 120 km (ortalama hız 110 km)
Gösterge ortalama hız 60 km diyor. Yakıt ortalaması 4.8 lt...
Bu değerler düşük gibi geldi.
Dönüş aynı 192 km ve dönüşte 5.0 lt yaktı. Bunda etkili olan sanırım rüzgardı. Zira oldukça kuvvetli direnci hissediyordum.
Aslında benim için önemli olan şehir içi ne yakacak olması. Onu da netleşince yazarım. Şehir içi 8.5 lt. nin altını hatırlamıyorum göstergede. Depo ölçümü hiç yapmadım dediğim gibi...
Bu manyetik alanın, üzüm şeklinde olan karbon atomunu parçalayak daha verimli yanma iddiasını kanıtlamaya çalışmıyorum. Yanlış anlaşılma olmasın. Sadece ilginç geldi diye uyguladım ve paylaşıyorum :) Ama dediğim gibi şimdiye kadar İstanbul içi 8.5 lt. altını görmedim gidip geldiğim yer 7+7=14 km olduğundandır belki de.

Dosyalar

• IMG_20170319_164207.jpg
    IMG_20170319_164207.jpg
    129,7 KB · Okunma: 26
  • IMG_20170318_180145.jpg
    IMG_20170318_180145.jpg
    63,8 KB · Okunma: 27
  • IMG_20170318_180158.jpg
    IMG_20170318_180158.jpg
    66,7 KB · Okunma: 27
  • IMG_20170318_180223.jpg
    IMG_20170318_180223.jpg
    64,8 KB · Okunma: 24
Son düzenleme:

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@Abdullah313
Bunun birde bazı arkadaşlardan duydum onlarda evlerindeki kombi ve ocağa giden doğalgaz borusuna mıknatıslamışlar.
Ayrıca lütfen profil ayarlarınızdan avatar yükleyiniz lütfen.

Abdullah313

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
Ibrahim
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Elegance
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2002
Bugün doğalgaz borusunun kombi girişine de yaptım :) ancak geçen aylar soğuktu ve havalar ısındıkça kombi de daha az devir daime ihtiyaç duyuyor doğal olarak. Artık gelecek kışa belli olur doğalgaza faydalı mıdır, değil midir. Zam gelmezse :)

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo