Klimali Araci Olanlar Için Ufak Bir Bilgi.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Arkadaşlar konuya bir açıklık getireyim aracınız çift klima değilse kışın sıcak hava almak için klima hiçbirişe yaramaz doblolarda da çift klima opsiyonu yok. Boşuna klima kompresörünü çalıştırmayın. Mesela transit alırken opsiyon olarak çift klima seçeneği var alırsanız harici bir kompresör evdeki klima gibi direk olarak sıcak havayı verir.
Yaz aylarında klima açıkken ani frenaj düşük viteslerde araç durana kadar debriyaja basmama kompresör yaptırma ani gaza basma gibi durumlardan mümkün mertebe kaçının.

dnzrdm

Azimli Üye
Adı
Deniz
Modeli
Renk
Ateş Kırmızı
peki cift klimali araci nerden bilcez ilerde arac alirken aklimizda bulunsun :)

Abdullah313

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
Ibrahim
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Elegance
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2002
Ben 2013 premioda dün çalıştırınca klimayı açtım sıcaklığı sonuna koydum ama 4-5 dk sonra ısı vermeye başladı. O zamana kadar zaten motor ısısıyla normal ısıyı başlıyordum. Bir fark olmadı yani... Farklı birşey mi yapmam gerekiyordu?

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abdullah313

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
Ibrahim
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Elegance
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2002
@Abdullah313

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@dnzrdm
Transit ve transporter binek tarzı araçlarında mesela bizim burda 2008 transit Journey var çift klimalı açıyor 15 30 sn arası sıcak gelmeye başlıyor alırken çift klima opsiyonu alınmış.

Musa ATASEVEN

Onursal Çankırı Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Musa
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Arkadaşlar burada bir yanlış var bence. Klima sıcak hava verir diye düşünürüz belki arabayı erken ısıttığını da söyleyebilirsiniz ama bunların hepsi motor suyunun ısınmasıyla alakalı.

Webasto (Katı Yakıtlı) ve tamamen elektrik rezistanslı sistemler sıcak havayı direk verirler. Çünkü havayı ısıtacak ayrı bir kaynakları vardır.

Peki kışın klima nasıl fayda sağlar; Klima nem alır, bu nedenle de camlara kuru hava verdiği için buzdan çabuk arınmasını sağlar. Klimanın nem alması camların BUĞU yapmasını da önler. Mesela soğuk bir havada (-5,-10) arabaya 4 kişi aynı anda bindiniz. Ağızdan çıkan buğu dış cama vurur bu nem olarak donar veya su olur, bu durumda klima açarsanız nemi alır ve camı buğu ve buzdan arındırırsınız. Erken ısındığını düşünmenizin nedeni sadece kuru havanın daha erken ısınmasıdır.

Birde önemli NOT; Aracınızda iç sirkülasyonu araç içi ısınana kadar çalıştırın, araç ısındıktan sonra kaloriferin dışarıdan hava almasına izin verin ki camlarınız daha az buğu yapsın.

Umarım bilgiler işinize yarar. Saygılar.

(Yanlışım varsa her zaman eleştiriye açıktır)

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
SEZGİN arkadaşımızın dediği doğrudur arkadaşlar yeni dobloları bilmiyorum ama eskilerde öyle bir özellik yok. babamın 2004 corolla sol model arabasında var, aracı çalıştırıp klimayı sıcak ayarında açtığınız 15-20 saniye içerisinde ısıtmaya başlar.aracın gidip gitmemesiyle alakası yok eğer klimanın sıcak özelliği yoksa ısı vermez. ben kış gelir gelmez ilk o özelliğini denedim motor ısınana kadar tık yok.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
2016 dijital klimalı doblo da da var mı motor suyunun sıcaklığından bağımsız ısıtma? Ben hala bu klimayı tam olarak çözemedim. :D

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
neyseki 3. sayfada doğru bilgiler gelmiş. klima Tesisatı sadece soğutma sistemi için arkadaşlar. Isıtma yapması mümkün değil. gaz akış yönünü değiştirecek bir sistemi yok . o sebepten sıcağa fayda sağlaması mümkün değil