Klimali Araci Olanlar Için Ufak Bir Bilgi.

Erhan16

Saygın Üye
Adı
Erhan
Meslek
Makine Resim Öğretmenliği
Modeli
Renk
Bulut Mavi
Selamunaleykum arkadaşlar,

klimalı aracı olanların yada olmayanların çoğunun bilmediği bir konuya deyineyim. belki formda daha önce bahsedilmiştir ama ben denk gelemedim.

klima yaz aylarının vazgeçilmez unsura araçlarda ama kışın da çok faydalı. özellikle küçük çocuğu olan yada ailecek kullanılan araçlarda motor ısınana kadar klima ile araç ısındırılıyor. çoğu kişi klimanın sadece soğuttuğunu biliyor ancak aracı ısındırıyorda. motor ısınana kadar klimadan faydalanıp sonra normal kalorifere dönebilrisiniz. çevremdeki bir çok arkadaşım klimanın sıcaklıkda verdiğini bilmediği için buradada paylaşmak istedim. umarım faydalı olur.

Activator

Yeni Üye
Adı
Ümit
Aleyküm selam sevgili kardeşim, bende Doblo 1.2 Actual var. Sabah buz gibi havada aracım biraz ısınınca klima düğmesinden 1-2-3-4 birine getirerek açıyorum. Buraya kadar herşey harika. Peki ben klima açmadan kaloriferi nasıl kullanacağım? Okumadığım araştırmadığım yer kalmadı. :kötü:

ceyhungulen

Fenomen Üye
Adı
Ceyhun GÜLEN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sigortacı
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
BEYAZ
Erhan ben senin dediğin bu olayı denedim.
Olmadı gibi ben mi beceremedim.:D

Rizeli92081

Saygın Üye
Adı
Emre
Renk
Gri
Abiler bi bilgide ben vereyim Soğuk klimayı çalıştırmadan önce aracın rolantide olması lazım eğer yolda ilerlerken açacaksanız debriaja basıp rolantiye düştükten sonra açabilirsiniz bu klima boruları için çok önemlidir yüksek devirde hava geçişi yapamıcağı için zarar görür mutlaka :)

ceyhungulen

Fenomen Üye
Adı
Ceyhun GÜLEN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sigortacı
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
BEYAZ
@Rizeli92081
Bu olay doğru.
eski arabadan beri bu şekilde kullandım.
Deneme de yaptım debriyaja basınca silkeleme bile yapmıyor.

unal karadas 37

Fenomen Üye
Adı
unal karadas
Kan Grubu
A RH +
Meslek
kaynakcı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
(Turk) kahverengi
Bilgiler icin tesekkur ederim arkadaslar

om-R

Aktif Üye
Adı
Ömer
Meslek
Gemi Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Vişne Çürüğü
Soğuk kış aylarında, Bazen arabanın içi dışardaki havadan soğuk oluyor. İçine girdiğiniz de direk camlar buhulanmaya başlıyor, Bahsettiğiniz olay çok işe yarayan bi konu, yoksa aç Kaloriferi bekle ki ısınsın, ısınana kadar soğuk üflemesi de size zararlı.

Erhan16

Saygın Üye
Adı
Erhan
Meslek
Modeli
Renk
Bulut Mavi
@ceyhungulen
Araç 3–5 dakika çalıştıktan sonra klimayı 2.veya 3. kademeye alıyoruz. rölantide çok fazla ısı vermeyebilir. hareket halinde klima motoru daha fazla devirde çalışacağından daha iyi sıcaklık veriyor. motor ısınasaya kadar gayet iyi oluyor.

Erhan16

Saygın Üye
Adı
Erhan
Meslek
Modeli
Renk
Bulut Mavi
@Rizeli92081

Bunu yapmak klima borularının yanında triger kayışınıda korur. Araç rölantide yada ayağınız debriyajda olmazsa kayışa bir anda yüklenilmiş olur. sırf bu durumdan triger koparan çok tanıdığım var.

Erhan16

Saygın Üye
Adı
Erhan
Meslek
Modeli
Renk
Bulut Mavi
@unal karadas 37
Rica ederim umarım faydalı olur

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
Klima malesef geç ısıtıyor yani hemen etki edemiyor bu sebepten dolayı bu durum çokta işe yaramıyor aracın ısınmasını beklemek daha mantıklı,tabiki olduğu yerde ısınmasını beklerseniz yarım saat sürer ama 8 km gittiğinizde ısınıyor

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
@Rizeli92081
Doğru bilgi ben 2005 yılından beri uygularım debriyaja basmadan klima çalıştırmam

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@doblo3535
maalesef benim yol 5 km varasıya anca ısınıyor.bende önüne naylon taktım bu aralar daha çabuk ısınsın diye.minibüsçüler gibi.:D:D:D

alone_wolf

Azimli Üye
Adı
Recai
Bende d2 kasa var araci soğuk havada calistirip klimayi actigima soguk uflemeye yapiyor sicak uflemiyor pekiyi bu neden olabilir