Yardım Kapıyı Açınca Sönük Yanan Gösterge Işıkları Nedeni Nedir

Ensarahmet

Yeni Üye
Doblo
Adı
Halil
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Kahverengi
Aynısı benim de başıma geldi ne tür çözümü var acaba

• Beğen
Tepkiler: Gun

Gun

Daimi Üye
Adı
Mehmet
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Serbest
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2014
Renk
Bordo
Hayırlı akşamlar bütün aileye selamlar ben sorunu serviste hallettim panelde problem varmış giderildi teşekkürler

meheme

Aktif Üye
Doblo
Adı
Mehmet İsa
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Bordo
Doblolarımızda gösterge aydınlatması sadece farları açıncamı yanıyor? Gündüz farlar kapalıyken güneş vurdugunda gösterge okunmuyor resmen. İlla farları mı yakmamız lazım

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Doblolarımızda gösterge aydınlatması sadece farları açıncamı yanıyor? Gündüz farlar kapalıyken güneş vurdugunda gösterge okunmuyor resmen. İlla farları mı yakmamız lazım
D3 kasada böyle bende çözüm arıyorum. LED aydınlatma yapabilirim. Başka bi projem var bitince bununla uğraşıcam.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
D3 ün saçma gösterge tasarımından olsa gerek. Yahu gündüz görmek işkence idi. Eee park lambalarını da açamıyorduk direk far yanıyordu. Aşırı saçma gelmişti. D1 de böyle bir sıkıntı Söz konusu değil

rustu2000

Aktif Üye
Doblo
Adı
rüştü
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
D3 kasada böyle bende çözüm arıyorum. LED aydınlatma yapabilirim. Başka bi projem var bitince bununla uğraşıcam.
Gostergeyi sok yerinde kontrol kalemiyla park acinca 12 volt gelen uc var onu kontaga bagla ko tak acik oldugu surece gosterge isiklarin yanar yada araya ldr bagla isik kararmaya baslayinca gosterge isiklarini acsin

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Gostergeyi sok yerinde kontrol kalemiyla park acinca 12 volt gelen uc var onu kontaga bagla ko tak acik oldugu surece gosterge isiklarin yanar yada araya ldr bagla isik kararmaya baslayinca gosterge isiklarini acsin
Ldr ile far sensörü yapmayı planlıyorum. Far sinyal kolundaki kablo renklerini bulunca gerisi kolay.

rustu2000

Aktif Üye
Doblo
Adı
rüştü
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
D1 e hız sabitleme projeniz olursa talibim. İmkansız bence ama yinede bilin ?

rustu2000

Aktif Üye
Doblo
Adı
rüştü
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
İç sigorta kutusunda mi ? kaput altında mi ? Yağmur sensörü de yapılabilir o zaman
Caktirma yaptik zaten ic tarafta cama yapistiriyorsun orjinal gibi. ileride aktif edecegim.park yardimci vs ama onlar ileride aktif olacak sunu bitireyim hele araca takayim guncelememmler kolay

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Sigorta kitusunda buyuk sokette var hepsi
Direksiyon üzerindeki kablolar büyük sigorta kutusuna direk gidiyor mu? ECU gidip ordan gidiyorsa istediğim gibi olmaz. Ben direksiyon üzerindeki kolu çevirdiğinde gerçekleşen tüm işlemlerin olmasını istiyorum. Gösterge ışıklarının yanması gibi. Ayrıca Sinyal verdiğim taraftaki sis farının beş saniye yanması gibi.

rustu2000

Aktif Üye
Doblo
Adı
rüştü
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Direksiyon üzerindeki kablolar büyük sigorta kutusuna direk gidiyor mu? ECU gidip ordan gidiyorsa istediğim gibi olmaz. Ben direksiyon üzerindeki kolu çevirdiğinde gerçekleşen tüm işlemlerin olmasını istiyorum. Gösterge ışıklarının yanması gibi. Ayrıca Sinyal verdiğim taraftaki sis farının beş saniye yanması gibi.
Sinyalleri dedigim.ic taraftan buyuk soketten alabilirsin orayada gidiyor koldan ecuya can datasida gonderiyor. Ben start stop baglanti uaparken sinyalleri filan buyuk soketten aldim kontrol.kalemi ile bulursun on ve arka ayri ayri

Zeguj

Saygın Üye
Doblo
Adı
Halil
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Çöl Grisi
Yazdıklarınızı keyifle okuyor, merakla takip ediyorum.

Dmrc.Aykut

Azimli Üye
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH -
Meslek
motorlu araçlar teknolojisi Elektro-Mekanik teknikeri ve diagnostic arıza teşhis (forman)
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
beyaz
arkadaşlar herkese selamlar
Bakıyorum da herkes doğru yanlış az çok bir fikir beyan etmiş çoğunluk akü demiş diğer bir çoğunluk yetkili bayi tavsiyesinde bulunmuş.
Ben durumu şöyle izah edip yardımcı olmaya çalışayım sonraki sorun yaşayan arkadaşlar için. 1. hariç diğer maddeler kendi tavsiyemdir.

1. servise götürüp arızayı teşhis edip çözümlemek önceliğiniz olsun. orada yapılacak öncelik tesisat ve soket kontrolü olmalıdır.
2. akü zayıf olma olasılığı - çözüm ( akü voltaj değerleri kontrolü gerekirse değişim)
3. şarj dinamosu (Alternatör) - çözüm (elektronik regülatör, diyot grubu, rotor kontrol gerekirse değişim)
4. araçta elektrik kaçağı - çözüm ( akü -eksi kutup başı sökülüp araya multimetre girip aracı uyku modunda tespit etmek -1 dk içerisinde multimetre ekranında 0 voltaj görülmelidir)
5. kısa devre - çözüm ( herhangi bir tesisattan zararlı akım iletmek can iletişim arızası ya da sigorta atması)
6. gösterge veya ampulleri - çözüm ( basit değişim :)

öncelikler bunlardır ilgilenenler için teşekkürler.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
arkadaşlar herkese selamlar
Bakıyorum da herkes doğru yanlış az çok bir fikir beyan etmiş çoğunluk akü demiş diğer bir çoğunluk yetkili bayi tavsiyesinde bulunmuş.
Ben durumu şöyle izah edip yardımcı olmaya çalışayım sonraki sorun yaşayan arkadaşlar için. 1. hariç diğer maddeler kendi tavsiyemdir.

1. servise götürüp arızayı teşhis edip çözümlemek önceliğiniz olsun. orada yapılacak öncelik tesisat ve soket kontrolü olmalıdır.
2. akü zayıf olma olasılığı - çözüm ( akü voltaj değerleri kontrolü gerekirse değişim)
3. şarj dinamosu (Alternatör) - çözüm (elektronik regülatör, diyot grubu, rotor kontrol gerekirse değişim)
4. araçta elektrik kaçağı - çözüm ( akü -eksi kutup başı sökülüp araya multimetre girip aracı uyku modunda tespit etmek -1 dk içerisinde multimetre ekranında 0 voltaj görülmelidir)
5. kısa devre - çözüm ( herhangi bir tesisattan zararlı akım iletmek can iletişim arızası ya da sigorta atması)
6. gösterge veya ampulleri - çözüm ( basit değişim :)

öncelikler bunlardır ilgilenenler için teşekkürler.
Teşekkürler