Yardım Hava Akışmetre

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
2003 1.9 jtd aracımın hava akışmetresi arızalandı bosch marka orjinal parçayı aldım taktım ama düzelmedi. Daha sonra biri bana bilgisayara bağlanıp tanımlanması gerektiğini söyledi. Neyse bi ustaya gittim arıza vermiş onu sildi ama tanımlama işini bilmediklerini söylediler. Sonuç olarak düzelmedi ama ben fişi sökmedim 300 metre gittikten sonra araç birden düzeldi ve çekiş arttı düzeldiğini düşündüm ama daha sonra kontağı kapatıp her çalıştırmada araç yine kesiliyor ve belli süre sonra düzeliyor ama bu süre epey uzadı. Araştırdım ama nette bilgi bulamadım bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun. servise göstermek en iyisi. bağlanan bilgisayarlar servisteki gibi arızaları bulamıyorlar.

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
hiç bilgisi olan yok mu ?

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Arıza lambası yanıyor mu?

Araca Obd ile bağlanarak arıza kayıtlarına bakın, özel serviste değil, yetkili serviste arıza kayıtlarını inceleyin.

Fiat kendi araçları için özel sistemler kullanıyor, bazen Universal sistemler bu arızaları genel bir arıza gibi görüyor veya hiç görmüyor.

Arıza kaydına baktırmadan önce akışmetrenin fişini söktüğünüzde araç düzeliyor mu kontrol edin.
Düzelmiyorsa map(turbo basınç sensörü) kontrol edilmeli.Düzeliyor ise sağlam olduğuna emin olduğunuz farklı bir akışmetreyle deneyin, sıfır parça da olsa bozuk olma ihtimalleri mümkün.

Akışmetreyi denedikten sonraki duruma göre farklı yerlere odaklanırız...

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
sağlam olup olmadığını bende sorguladım ama yukarıda anlattım fiş takılıyken bir-iki kez düzelme oldu. onu teyit ettik. akışmetre nin fişi çekili geziyorum böyle sıkıntı yok ama kalkışlarda duman atıyor rahatsız oluyorum.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
@YASİNAÇIKYER
Akışmetrenin fişini sökünce sorun tamamen çözülüyor ise, sorunsuz çıkma bir akışmetre bulup tekrar denemeniz gerekmekte.Eğer sorun hala devam ediyorsa problem Maf sensörünün soketinden aracın Ecu'suna kadar geniş bir alana yayılır.

Emin olmak adına deneme yapmak şart.Ayrıca ben sensörlerin tanıtılması gibi bir durumla hiç karşılaşmadım, 1.9 Jtd'de Map değişti ve araç doğrudan düzeldi, farklı araçlarda akışmetre değişikliği de yaptım, sonuçta bu araçlar Ecu ile yürüyor ve bu parçanın amacı aracın her şeyini ayarlamak, senkronize etmek, basit bir sensörün tanıtılması gerektiğini düşünmüyorum, fakat arıza kaydı silinmek zorunda.

Ben hala sağlam olduğuna emin olduğunuz çıkma bir akışmetre ile deneme yapmanızı tavsiye ediyorum, ya da sizin araçtaki parçayı başka bir araca takarak deneyin.Turbo basınç sensörünü de kontrol ettirin.Obd ile bağlanınca arıza kayıtlarında neler var paylaşma şansınız varsa iyi olur, bir terslik varsa mutlaka oraya düşer.

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
Detaylı bilgilendirme için çok teşekkür ederim benim aklıma takılan bi bilgisayara bağlattım arıza sildi fişi sökmeden devam ettim önce gitmedi 300 metre sonra birden açıldı ve normal bi şekilde gitti fiş takılı iken eğer akışmetre arızalı olsa o zaman gitmezdi diyorum neyse baktıralım sonucu yazarım.

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
@YASİNAÇIKYER
Maf yani akışmetrenin soketinde temassızlık, oksitlenme olabilir, veya Map yani turbo basıncını ölçen sensör arızalı olduğu için farklı bir değer ölçüyor olabilir, Fiat'ın kendi aparatıyla arıza kayıtlarına bir baktırın.Fiş söküldüğünde araç nasıl gidiyor, akışmetre başka araçta nasıl çalışıyor bunları incelemeden sorun şudur diyemem maalesef...

Sonuca göre tekrar konu hakkında konuşuruz.

ufukeser

Daimi Üye
Adı
ufuk
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Tekstil
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
@YASİNAÇIKYER
Maf yani akışmetrenin soketinde temassızlık, oksitlenme olabilir, veya Map yani turbo basıncını ölçen sensör arızalı olduğu için farklı bir değer ölçüyor olabilir, Fiat'ın kendi aparatıyla arıza kayıtlarına bir baktırın.Fiş söküldüğünde araç nasıl gidiyor, akışmetre başka araçta nasıl çalışıyor bunları incelemeden sorun şudur diyemem maalesef...

Sonuca göre tekrar konu hakkında konuşuruz.
Merhaba,bende 1.6 mylife 2012 90 binde araç 15 gün evvel motoru kontrol etirin ikazı verdi pc.baglatim hava akış metre arızası dedi usta bir gün sonra ışık söndü normal şekilde devam etti.2,3 gün sonra tekrar yandı ve 1 gün sonra ışık söndü böyle devam ediyor.sanayide usta ciddi sorun yaratmaz dedi dpf yok araçta sorun çıkarır mı bazen ışık yandanda çekişte vs.sorun yok bir kez araç kendini korumaya aldı aç kapa düzeldi fırsatım olmadı değişmeye sorun çıkarır mı acaba.ayrica aracın garanti biti servis PC. Bağlantı ücreti aliyormu acaba. Teşekkürler.

CanberkEserkaya

Yeni Üye
Doblo
Adı
Canberk
Kan Grubu
0 +
Meslek
Akaryakıt Satış Görevlisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Diğer Model
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Beyaz
2003 1.9 jtd aracımın hava akışmetresi arızalandı bosch marka orjinal parçayı aldım taktım ama düzelmedi. Daha sonra biri bana bilgisayara bağlanıp tanımlanması gerektiğini söyledi. Neyse bi ustaya gittim arıza vermiş onu sildi ama tanımlama işini bilmediklerini söylediler. Sonuç olarak düzelmedi ama ben fişi sökmedim 300 metre gittikten sonra araç birden düzeldi ve çekiş arttı düzeldiğini düşündüm ama daha sonra kontağı kapatıp her çalıştırmada araç yine kesiliyor ve belli süre sonra düzeliyor ama bu süre epey uzadı. Araştırdım ama nette bilgi bulamadım bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.
Aynı şey başıma geldi akışmetreyle alakalı birkaç gün uğraşma sonucunda map sensörümü değiştirdiğimde sorun ortadan kalkmıştı.

CanberkEserkaya

Yeni Üye
Doblo
Adı
Canberk
Kan Grubu
0 +
Meslek
Akaryakıt Satış Görevlisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Diğer Model
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Beyaz
Merhaba,bende 1.6 mylife 2012 90 binde araç 15 gün evvel motoru kontrol etirin ikazı verdi pc.baglatim hava akış metre arızası dedi usta bir gün sonra ışık söndü normal şekilde devam etti.2,3 gün sonra tekrar yandı ve 1 gün sonra ışık söndü böyle devam ediyor.sanayide usta ciddi sorun yaratmaz dedi dpf yok araçta sorun çıkarır mı bazen ışık yandanda çekişte vs.sorun yok bir kez araç kendini korumaya aldı aç kapa düzeldi fırsatım olmadı değişmeye sorun çıkarır mı acaba.ayrica aracın garanti biti servis PC. Bağlantı ücreti aliyormu acaba. Teşekkürler.
Servis pc bağlama ücreti alır diye düşünüyorum sonuç olarak bir vida değiştiğinde bile ücret talep ediyorlar. Ancak sanayide bozdurmak yerine servise götürüp baktırmanı tavsiye ederim