Gizli Buzlama

dumanmurat

Onursal Yönetici
Adı
murat
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Güvenlik görevlisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
derin bordo
Yavas ve dikkatli olalim yeter ;)

Yasin Yılmaz

Azimli Üye
Adı
Yasin
Gizli buzlanma yada normal buzlanmalara da yavaş olmanın da bir faydası olmuyor bugün bi arkadaşım takla attı ve milletin sorduğu soru hizlimiydin onun verdi cevap hız yoktu aracın kontrolünü buzda kaybettin mi bi anlami yok ki başkan ☺

dumanmurat

Onursal Yönetici
Adı
murat
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Güvenlik görevlisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
derin bordo
Kardes yerinde yavas ve dikkatli olmak kacinilmazlardan daha kotusunden koruyacaktir emin ol.yillarca buzun ustunde arac kullaniyorum 1 kere kazam var oda onler yazlikti diye (tofas zamanlarimda).Tecrube ile herkes daha iyi surus teknigini ogrenecektir ;)

dumanmurat

Onursal Yönetici
Adı
murat
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Güvenlik görevlisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
derin bordo
Size mantikli olan hangisi ise banada odur yasin yada metin kardesim ;)

arda2000

Saygın Üye
Adı
Arda
Modeli
Renk
Saklı Bahçe
İstanbul Avrupa yakasında kar yağıyor
Akşam buzlanma dahada artar gerekirse,
Yarın sabah arabasiz toplu taşıma kullanmak gerekir
Ana alternerler açıktır.ama ara sokaklar malum berbat olur.

dumanmurat

Onursal Yönetici
Adı
murat
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Güvenlik görevlisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
derin bordo
Allah yardımcınız olsun büyük şehirde sıkıntı:(

Yasin Yılmaz

Azimli Üye
Adı
Yasin
Doğru söylüyorsun duman murat senin doğrun sana benim doğrum bana

acankaya

Aktif Üye
Doblo
Adı
AHMET ÇANKAYA
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Güvenli sürüş tekniği eğitiminde anlatılıyor; Araç kaymaya başladığında debriyaja basarak kontrol edebiliyorsunuz. Benim hiç başıma gelmedi, umarım sizinde başınıza gelmez ama bu bilgiyi paylaşmak istedim.

dumanmurat

Onursal Yönetici
Adı
murat
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Güvenlik görevlisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
derin bordo
Araç kayinca en En buyuk acemiligimiz insan olarak panik yapmamiz ve freni kulanmamiz.Arac kayinca olabildigince sogukkanli olmak lazim.aracin kaymasini ancak frene basmadan toparlayabiliriz.

dumanmurat

Onursal Yönetici
Adı
murat
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Güvenlik görevlisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
derin bordo
Araç kayinca en En buyuk acemiligimiz insan olarak panik yapmamiz ve freni kulanmamiz.Arac kayinca olabildigince sogukkanli olmak lazim.kaymayi ancak frene basmadan toparlayabiliriz.18 yaslarimda tofasla kaza yapmistim,simdi her kis mutlaka kayiyor araba ama tecrube oldu artik kontrolu saglayabilmek.

Abdullah313

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
Ibrahim
Kan Grubu
B RH -
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Elegance
Motor
1.9 Td
Araç Yılı
2002
Ben 30 km ile 4 yol ağzına yaklaşırken (sola dönecektim) soldan fırının kamyoneti, kendisine kırmızı yanarken yola çıktı. Ben frene bastım (wosvagen bora) araç kaymaya başladı ve abs ler devrede olarak. O an aklımdan debriyaj basmak geçmedi ama bassam ne olacaktı 10 m önümdeki araca debriyaj basılı halde yine vuracaktım. Yani önüm dolu gidiyorum 10 metre kalmış, lastiklerin kontrolünü debriyaj basarak alsam da yine frene basarak durmalıyız. Yapacak birşey yok yani.
Sonuç olarak debriyaj ile kontrolü almak önün, sağın ve solun boş ise etkili yöntemdir. Yavaş gitmek ise her zaman daha etkilidir. Ben soldan gelen kamyonetin kaymaya başlayıp önüme çıkacağını düşünüp 20 km ye zamanında inseydim sert fren de olsa kızaklama yapmayabilirdi.
Arkadaşlar yavaş gidelim. Geç kalmak hiç gidememekten daha iyidir ve bu karda kışta kimse geç kaldın demez, gözardı eder mazeretinizi.

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
perşembe günü benim başıma geldi.araç biraz sendeledi toparladım.kışlık lastik olmasa zaten hiç şansım yoktu sanırım.benim arkamdan 10 araç kaza yapmış. yolu trafik kapatıp karayolları tuzlama yapana kadar yolu kapatmışlar.

Karabük’te gizli buzlanmadan dolayı 10 araç yoldan çıkarak kaza yaptı. Kazada ölen ya da yaralanan olmazken, araçlarda maddi hasar meydana geldi.
Ankara-İstanbul bağlantısını sağlayan D-750 karayolu Kemal Oyman ve Hamzalar mevkiinde yolda oluşan gizli buzlanma nedeniyle çok sayıda kaza meydana geldi. Yaşanan buzlanmadan dolayı yoldan çıkan 10 araç, bariyer ve duvarlara çarparak durabildi. Kazalarda şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken, maddi hasarlar meydana geldi. Karayolları ekipleri gelene kadar tuzlama çalışmasının yapılamadığı yolda trafik ekipleri araç geçişlerine izin vermedi. Yaklaşık 45 dakika sonra gelen Karayolları ekiplerinin tuzlama çalışması sonrası yol trafiğe yeniden açılırken, trafik ekipleri sürücülerin yavaş gitmelerini ve ani fren yapmamalarını istedi.
Buzlanmadan dolayı kaza yapan araçlar ise çekicilerin yardımı ile kaldırılarak sanayiye çekildi.

http://www.karabukhaber.com.tr/buzlanan-yolda-10-arac-kaza-yapti.html
adresinden alıntıdır.

Boran Baba

Daimi Üye
Adı
Murat
Kan Grubu
0 -
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Buzda,heleki gizli buzlanmada yapacak pek bir şey yok.hız düşükte olsa araç kayıyor.
23 yıllık C sınıfı ehliyetim var,kendime göre 10 numara araç kullanıyorum,fakat;

2011 yılında Ankaradan Aksaraya giderken Konya makas kavşagını 500 metre geçmiştim,yogun kar yağışı var di.saat sabahın 06:00 sı ve karanlıktı.yanimda 2 arkadaşım vardı.kullandiğim araç 2009 isuzu NPR sampiyon kapalı kasa kamyondu.hızım 70 km civarıydı,ne vites değiştirdim ne fren yaptım nede şerit değiştirmiştim ki,araç kaymaya başladı.

Birden gözlerim dört açıldı ve direksiyonu iyice kavradım,sola dogru kasa dönmeye başladı ben direksiyonu sola çevirdim kasa saga döndü,bu sekilde sola saga derken 150 metre araç kaydı kaydı kaydı ...
Yavaşlamıştık hızımız 30km ye düştü oh büyük bir kazayı atlatmıştık, direksiyon düz duruyor ama araç hala kayıyordu.tamda durduk derken;
Arabanın arkası sol taraftan döndü ve bizi biraz geri götürdukten sonra yolun dışına 2 metre aşagiya savurdu.aracimiz yan yatti, kasanin sol arka üst tarafı ilk önce kalın kar tabakasına vurdu ve aracın yatmasını yavaşlatti.şoför kapısı kasa ve kasa kapıları hasar gördü.2 kisi ustüme düştü ama hemen kalktılar.arabadan sag salim çıktık.sonrası mı? Sonra 2 saat karın altında buz tuttuk,kaşlarımız buz bagladı, yoldan geçen başka bir araç en yakın benzinlige bizi bıraktı.
Alinacak ders şudur:
Dikkat etsenizde iyi araç kullandanızda gizli buzlanma şakaya gelmez.sadece ve sadece olayın büyümesini azaltabilirsiniz.

acankaya

Aktif Üye
Doblo
Adı
AHMET ÇANKAYA
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Değerli Admin arkadaşlar; Team Doblo Ailesi için güvenli sürüş teknikleri eğitimi ayarlayabilir misiniz? İllere göre katılım sayısı belirlenerek eğitim için indirim alabilirseniz, birçok arkadaşımız alacağımız eğitimler sayesinde kazasız sürüş şansına sahip olabilirler.