Gazı bırakırken arabanın öne yığılması

F9DeviL

Azimli Üye
Adı
S
Modeli
Renk
Siyah
Aracımız 2012 model d2 kasa doblo safeline
Arabada normal seyirde giderken gazdan ayağımı çekince araç öne doğru yığılıyor. Sanki fren yapmışım gibi.
Bu başlarda 3 viteste çok hissedilir derecede olmuyordu, ama şu anda 3 viteste bile gazdan ayağımı çektiğimde öne doğru yığılma oluyor. Bu yığılma 1. viteste sanki dip fren yapmışcasına belli ediyor kendini, 2. viteste biraz daha az. Ama beni rahatsız eden 3 viteste de olması.
Bu herkeste tüm doblolarda oluyor mu yoksa bana özel bir şey midir ?
Bunun uzun vadede zararı olur mu ?
Ve bu bir sorunsa bunu düzeltmek için ne yapmamız gerekiyor ?

cihatbayir

Onursal Üye
Adı
cihat
Modeli
Renk
beyaz
öncelikle aramıza hoşgeldin bahsettiğin olay 1.3 motorlarda var normalde ama yığılmadan kasıt ne kadar yığıldığıdır eğer aracı yeni kullanmaya başladıysan normal olduğunu düşnüyorum ama sonradan fazlalaşan bişeyse bi ustaya veya uzun süredir kullanan birine kullandırıp denetebilirsin ama tahminen normal 1.3 motor hacmi küçük olduğundan dolayı motor freni aracı seninde söylediğin gibi kasar yüksek devirlere çıkıp gazdan ayağını çekmen doğru bir hareket değil vites yükseltmelisin turboyu zorlamaya gerek yok :)

Teamdoblotürkiye

Aktif Üye
Adı
Veysel
Meslek
Bahçivan
Modeli
Renk
Beyaz
Birinci viteste benimde oluyor. Tüm araçlarda birinci viteste olur diye düşünüyorum ama senin iki ve üçtede olması hatta birinci viteste dip fren yapmışcasına olması normal değil bence bir servise uğra derim tedbiri elden bırakmamak lazım

F9DeviL

Azimli Üye
Adı
S
Modeli
Renk
Siyah
Dip fren deyince kafanızda nasıl bir şey canlandı bilmiyorum ama şöyle açıklayayım. Trafik biraz hızlanır gibi olduğunda hani gaza basıyorum, tam o sırada öndeki aniden duruyor ya. İşte orda ben gazı bıraktığım anda araçtaki kardeşim mesela kafası ani bir fren yapmış gibi öne doğru gidiyor. Dip frenden kastım budur.

2. ve 3. viteste de oluyor bu, aslında alıştım buna göre kullanıyorum ama trafikte öndeki aracın durumuna göre refleks olarak gazdan ayağımı biraz hızlı çekince yığılma oluyor. 3. viteste çok fazla değil ama hissedilir ve beni rahatsız edecek derecede oluyor.

Aracı daha önce amcam kullanmıştı, virajlı dağ yolunda zifiri karanlıkta bir yere gitmemiz gerekiyordu. ben kullanmak istememiştim. Ben de arka koltuktaydım tabi, bizim araba hiç bu kadar rahat gelmemişti. Bu sırada ne bir yığılma, ne de o köyün bozuk yollarında aracın zıplaması, ne yokuşlarda vites düşme olmamıştı. Amcam aracı kullanırken ben bizim aracı daha çok sevmiştim. Şimdi aklıma geldi de sanırım benimle alakalı bu durumlar.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
sıkıntılı bir durum görükmüyor.

ulas

Azimli Üye
Adı
ULAŞ
Kan Grubu
AB RH -
Meslek
Öğrenci ve çalışan
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
ÇELİK GRİ
Ayağınızı gazdan çeker çekmez debriyaja basarsanız bu durumdan kurtulursunuz.Bindiğim araçların çogunda vardı.Normal olduğuna karar verdim.

Ormancı

Daimi Üye
Adı
Müslüm
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2012
Sizdeki sorun yavasken oluyorsa bence normal. Hizlaninca oluyorsa 1 de normal 2-3 de o kadar olmamasi lazim. Mesela ben cogu yerde hafif egim varsa 1 yada ikiye atar hafif arabayi hareket ettirip birakirim o sekilde yavas yavas inerim

#Raşitemmi

Fenomen Üye
Adı
Raşit DEVE
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Demirci
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
gri granit
Sıkıntı yok alışırsın. Bende başkası kullanırken yan koltukta oturduğum zaman farkediyorum kullanıcıdan kullanıcıya fark var kimisi arabayı yıgar kimisi hoplatır zıplatır..vs

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
Araçların doğal yapısı gereği olan bir durumdan şikayetçi olduğun için tebrik ediyorum

dumanmurat

Onursal Yönetici
Adı
murat
Kan Grubu
0 +
Meslek
Özel Güvenlik görevlisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
derin bordo
@F9DeviL kardesim bahsettigin normal olmasi gereken ama bizler goremedigimiz icin ustaya baktirman daha fogru olur eger anormal bi durum varsa.ayrica goruyorum ki boyle bi sorunla karsilasan bi arkadasim yok.Belki ilk defa senin aracta farkli olan bi problemdir.
Ayrica @doblo3535 kardes insanlarla dalga gecer gibi tebrik etmek yerine ya bi yol onersen ya da ustaya yonlendirsen daha iyi olmaz mi? Belki bizlerinde bilmedigi farkli bi durum? Bu sorunu yasayan arkadasin yaninda miydin ?

Albeacıgenc

Yeni Üye
Başka Araç
Adı
DOĞUŞ
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Başka Araç
Kıymetli arkadaşlar benim 1.3 albea aracımda da aynı sorun var ve ek olarak vites geçişlerinde 2 saniye kadar devir yüksek kalıyordu bunu biraz araştırdım ve sorunun debriyaj müşüründen kaynaklandığını öğrendim youtubede de bunla ilgili videolar var umarım yardımcı olabilmişimdir ben yarın denicem ve sonucu sizinle paylaşacağım teşekkür ederim

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Abi gayet normal bi durum motor freni yapıyor araç e hacim küçük oluncada haliyle etkisi fazla oluyor. Normal yani abi.