frene basınca gelen tiz ses

orkunbas

Azimli Üye
Adı
orkun baş
Modeli
Renk
TÜRK KAHVESİ
selam arkadaşlar,

yola çıktıktan bir müddete sonra frene basınca tiz bir ses geliyor. fren balataları bosch marka ve bitik değil. araştırmalarım sonucu disklerin bozuk olabileceğini ve balatalarında disklerin şeklini alıp bu sesi yapabileceği gibi bir fikir oluştu kafamda fakat bu sinir bozucu ses bir süre daha ilerledikten sonra frene basmadan da ara ara gelmeye başladı. bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirlerse memnun olurum. bugün serviste sadece ön balataların değişimine işçilik dahil 340 tl istediler :) bana biraz abartı geldi sizce?

teşekkürler...

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
@orkunbas
Aynı mevzu bendede oldu aynı fiyatı bende aldım lakin balata tercihim lancia sende lancia al ve diskleri tornacıda biraz sildir capak oluşmuştur sonrada taktır lancia balatayı pamuk gibi olur

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Ayrıca unutmadan arka kampana ince ayarlarınıda unutma yaptır

nuri53

Azimli Üye
Adı
nuri
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2015
Diskleri hiç Tornacıda sildirme al yenisini tak firen işi sakat iş çifti 150 200 lira zaten diskin
tornada inceltilmiş disk Allah korusun ani frende kırılabilir

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
sorun bendede var balatalar sert olduğundan ötüyor. duymamaya çalışıyorum.:D:D:D

orkunbas

Azimli Üye
Adı
orkun baş
Modeli
Renk
TÜRK KAHVESİ
teşekkürler arkadaşlar,
bugün lastiklerin dördünüde söküp balata temizleme spreyi ile kaba bir temizlik yaptım. henüz deneme şansım olmadı son durumu ama aynı şekilde devam ederse dediğiniz gibi diskleri ve balataları değiştireceğim.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Abi neler yazmızşısınız hele hele yunus kılıç disklerin tornaya girmesi için bi 80bin geçmesi lazım yada diski yamultman lazım ki o zaman kaldır at zaten.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Frene normal basıldığında abs devreye girmeden önce direksiyonda titreme ve pedalda vuruntu yoksa diskler ve balatalar sağlamdır. Diskler deki ötme sorununu kalın zımpara ile diskin dış çapını temizleyin daire çizerek sabit hareket ile değil diskin çevresini döner gibi çapakları alın bi nevi pah kırar gibi. Disk yüzeyindede aynı şekilde ama fazla bastırmadan tozunu alır gibi yüzeyde kılcal çizik oluşturun ses falan kalmaz.

nuri53

Azimli Üye
Adı
nuri
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2015
Ses varsa balata disk degismesi gerekli zımpara ile olacak is degil orjinal balata disk al kafan rahat etsin firen işi sakat iş hakkı neyse onu yapacan para farkına bakmadan orjinali alıp onu kullanacan

sgmert

Daimi Üye
Adı
Sergen Mert
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Profesyonel Temizlik Makinaları Operatörü
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
İki takım disk var bende ötmesi yüzünden değişip tornada cizdirdik

turkayercan

Azimli Üye
Adı
Türkay Ercan Özmen
Modeli
Renk
Beyaz
Ben yeni serviste lancia balata taktırdım frene basınca gelen ince tiz ses hala devam ediyor. araç şu an 20.000 km ve D4..

sgmert

Daimi Üye
Adı
Sergen Mert
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Profesyonel Temizlik Makinaları Operatörü
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
20.binde balata mi değişti erken geldi bana 60 binde değiştik 113 bindeyim kampanalar aynı değişmedi