Fiorino Fiorino araçda oluşan statik elektrik

bozlakci

Daimi Üye
Merhaba Dostlar;
yeni aracım fio araç çalıştıkdan sonra çıt çıt şekinde bir ses çıkarıyor geçenlerde akşam çalıştırırken aracın altından kıvılcım çıktığını gören arkadaşlar var usta ya gittim egsoz borusunda bi metal çubuk geçirdi ama düzelmedi arabaya bi zincir bağlayıp biraz öyle kullanmam gerektiğini söylüyor daha önce başına gelen varmı ? Şimdiden teşekkürler.

Mhmt

Azimli Üye
Adı
Mahmut
Bir kere çıt çıt sesi sol taraftan geldi uzun yolda onun haricinde geliyorsa da duymadım. Arada da çok fena çarpılıyorum kapıyı kapatırken, bende mi var bir şey arabada mı var bilmiyorum..

F.Caner

Ordu Onursal Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Caner
Kan Grubu
B RH +
Meslek
İşçi
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Renk
Safir siyah
Bende kullandım bir buçuk sene fiorino bende çarpma olmamıştı bi elektrik ciye gösterin bence

meren

Azimli Üye
Fiorino
Adı
Eren
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Elektrik Yüksek Mühendisi
Aracınız
Fiorino
Modeli
Pop
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Bütün araçlarda olan durumla aynı olduğunu düşünüyorum ben. Özellikle havanın nem durumuna göre de oluyor. Yaz aylarında çok fena çarpılıyorum ben. Normal bir durum olduğunu düşünüyorum.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Bütün araçlarda olan durumla aynı olduğunu düşünüyorum ben. Özellikle havanın nem durumuna göre de oluyor. Yaz aylarında çok fena çarpılıyorum ben. Normal bir durum olduğunu düşünüyo
Bu araçla alakalı bir durum değil mevsimide yok. İnsanın vücudunda biriken elektrikle alakalı bir durum özellikle uzun süre topraktan ayrı kaldığımızda aşırı strese maruz kaldığımızda oluşur ondan çarpılırız.Bende oluyor ara ara ,aracın metal kesimlerine tutamıyorum çok yüksek elektrik akımı oluşuyor yanımda biri olduğunda çat sesini duyuyor o kadar fazla ,ayağımı toprağa koyuyorum elektriği verdikten sonra sorun kalmıyor:)

meren

Azimli Üye
Fiorino
Adı
Eren
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Aracınız
Fiorino
Modeli
Pop
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Bu araçla alakalı bir durum değil mevsimide yok. İnsanın vücudunda biriken elektrikle alakalı bir durum özellikle uzun süre topraktan ayrı kaldığımızda aşırı strese maruz kaldığımızda oluşur ondan çarpılırız.Bende oluyor ara ara ,aracın metal kesimlerine tutamıyorum çok yüksek elektrik akımı oluşuyor yanımda biri olduğunda çat sesini duyuyor o kadar fazla ,ayağımı toprağa koyuyorum elektriği verdikten sonra sorun kalmıyor:)
Yanınızdakine dokunduğunuzda da çarpılmanız gerekir sizin yüklenmeniz durumunda. Şöyle bir durum önce ayağınızı koyduğunuzda hem kendinizi hem aracı topraklıyorsunuz. Bütün araçlarda olan bir durum. Dönem dönem yüklenme değişiyor. Aracın yüklendiğini şöyle anlatabilirim. şehir için yarım saat yolculuk yapın, otoyolda yarım saat yolculuk yapın farkı göreceksiniz. Havadan kaynaklı bir durum. Araç içerisinde hareketsiz kaldığınızda üzerinde de yün gibi bir kıyafet yok ise yüklenmezsiniz. Araç hava sürtünmesine bağlı olarak yükleniyor. Sizden önce başkası dokunsa arabaya muhtemelen o da çarpılacak. Çok önemli bir şey değil ama insanın canını çok sıkıyor :) bu durumun bir çözümü olsaydı keşke

zuhtuakinci

Gerçek Trekking Doblo
Doblo
Adı
zühtü
Kan Grubu
0 +
Meslek
Endüstriyel soğutma
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Gri
Merhaba,
Aracınızın elektrik tesisatında sorun olabilir. Kablo izolasyon sorunu, kabloda çatlama, kopma gibi. Şarj dinamosunun bağlantılarını, marş dinamosunun elektrik bağlantılarını, kablolarını kontrol ettirmenizde fayda var. O atlama kablonun birinin biryerinin açıkta olduğunun göstergesi. En basit örneği şarj dinamosunun soketlerinde izolasyon yoktur, düşmüştür çıkmıştır yerinden oradan bile atlar.
Geçmiş olsun.
Saygılarımla
Zühtü Akıncı

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Yanınızdakine dokunduğunuzda da çarpılmanız gerekir sizin yüklenmeniz durumunda. Şöyle bir durum önce ayağınızı koyduğunuzda hem kendinizi hem aracı topraklıyorsunuz. Bütün araçlarda olan bir durum. Dönem dönem yüklenme değişiyor. Aracın yüklendiğini şöyle anlatabilirim. şehir için yarım saat yolculuk yapın, otoyolda yarım saat yolculuk yapın farkı göreceksiniz. Havadan kaynaklı bir durum. Araç içerisinde hareketsiz kaldığınızda üzerinde de yün gibi bir kıyafet yok ise yüklenmezsiniz. Araç hava sürtünmesine bağlı olarak yükleniyor. Sizden önce başkası dokunsa arabaya muhtemelen o da çarpılacak. Çok önemli bir şey değil ama insanın canını çok sıkıyor :) bu durumun bir çözümü olsaydı keşke
Dediğim durumu değiştirmiyor.İnsan oğlu topraktan ayrılmaya başladı her taraf beton,asfalt özellikle şehirlerde bu çok oluyor ama köydeyken toprakla haşır neşir olduğum için öyle bir derdim olmuyor.Bu sadece araçla yoldayken olmuyor sabah ilk arabaya bindiğinizde de olabilir toprakla bağlantı koptuğu sürece bu olacaktır topraktan uzak durmayın bakalım o sorunla karşılaşırmısınız dediniz ya bir çözümü yok çözümü bu

Son düzenleme:

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Merhaba,
Aracınızın elektrik tesisatında sorun olabilir. Kablo izolasyon sorunu, kabloda çatlama, kopma gibi. Şarj dinamosunun bağlantılarını, marş dinamosunun elektrik bağlantılarını, kablolarını kontrol ettirmenizde fayda var. O atlama kablonun birinin biryerinin açıkta olduğunun göstergesi. En basit örneği şarj dinamosunun soketlerinde izolasyon yoktur, düşmüştür çıkmıştır yerinden oradan bile atlar.
Geçmiş olsun.
Saygılarımla
Zühtü Akıncı
Arkadaşta olan durum bununla alakalı değil

Sefa cenikli

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sefa
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sağlık Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Üstad uçaklarda statik port var yıldırım ve rüzgar kaynaklı elektriklenmeyi dışarı boşaltıyor bunlarda böyle bir şey yapsalar keşke😎

meren

Azimli Üye
Fiorino
Adı
Eren
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Aracınız
Fiorino
Modeli
Pop
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Üstad uçaklarda statik port var yıldırım ve rüzgar kaynaklı elektriklenmeyi dışarı boşaltıyor bunlarda böyle bir şey yapsalar keşke😎
Keşke olsa... Maliyeti kurtarmaz işte ;) Adamlar yolcu koltuğunun altına koyulması gereken izolasyonu "çalmış". Daha ne olsun. Tofaş mühendisliği hep beni benden alıyor..