EBD Arızası

Trex25

Aktif Üye
ARkdaşlar D2 safeline 2012 model Doblom Var aracı 0 almıştım ve nedense bu aralar çok sorunlar çıkmaya başladı git gide canımısıkıyor yakıt pompasından tutun ebd arızasına kadar aracım daha 50 binde gecen gün otobanda giderken 120 130 km hızla birden dıt dıt die ses geldi bi baktım ebd arızası dedi sonra bekledım dahada çıkmadı bunu neden yapar bilgisi olan paylaşabılırmı

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ilk önce aracın dinamosunun değerini ölçtürün.düşük şarj değeri yolda giderken bu sorunu çıkartabilir.aynı sorunu zayıf akü ilk çalıştırmalarda çıkartabilir.

bunun dışında aracınızın bilgisayara bağlanması gerekiyor.hiç bir belirti vermeyen abd arızası uyarısı büyük ihtimalle elektronik bir sıkıntıdır veya sensörlerden kaynaklanıyordur.

Trex25

Aktif Üye
ARacım Yakıt pompası bozuldugunde akuye bır bağlantı yapmıslardı o bağlantı yapıldıgında hem abs hem ebd arısazı cıkmıstı ama sonra düzeldi servistekı arkdaşımı aradğımda akü bitmiştir dedi 50 bindeki bi aracın aküsü bitebilirmi

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Geçmiş olsun arabanız anlık hata vermiş olabilir raptor abinin dediği gibi şarj dinamosunu ölçtürün

aküden kaynakşlanıyor olabilir akünün bitme ihtimali vardır eğer çok stop edip marşa basıyorsanız olabilir

Trex25

Aktif Üye
ve bu benım gercekten aracta elektırıgınde sorun var servise soyledıgımde sıkıntı yok diyorlar ben aracımı 0 almıştım istanbul göker bayisinden. ve aracımı aldıgımda d2 kasaların tepe stop lambasını 8 defa ampulunu değiştirdim takıyorlardı 2 gun kullanıyordum yıne bozuluyordu.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ARacım Yakıt pompası bozuldugunde akuye bır bağlantı yapmıslardı o bağlantı yapıldıgında hem abs hem ebd arısazı cıkmıstı ama sonra düzeldi servistekı arkdaşımı aradğımda akü bitmiştir dedi 50 bindeki bi aracın aküsü bitebilirmi

ve bu benım gercekten aracta elektırıgınde sorun var servise soyledıgımde sıkıntı yok diyorlar ben aracımı 0 almıştım istanbul göker bayisinden. ve aracımı aldıgımda d2 kasaların tepe stop lambasını 8 defa ampulunu değiştirdim takıyorlardı 2 gun kullanıyordum yıne bozuluyordu.

50 binde ki aracın aküsü biter mi?evet,kesinlikle biter.araç yatarsa,dinamo düzgün şarz etmezse,aküyü zorlayıcı elektrik tesisatı vasa,stop halde aracın far,müzik sistemi v.s elekrik donanım açık kalıyorsa akü erkenden biter.ancak 50 bin kilometere D2 için erken bir kilometre değildir.malesef fabrika araçlarımıza 55 amperlik bir akü koyuyor.55 amper yeterli bir değer değil.bu yüzden akü erken bitiyor.servis bu akülerin yerine 60 amperlik akü koyuyor.

bende d2 kullanıyorum.55 amperlik aküyü 40 binde değiştirdik.60 amper akü taktık.

ancak dikkatimi çeken konu tepe fren lambasının ampulünün 8 kez değiştirilmesi oldu.lamba su alıyor olabilir.fren lambasının tertibatında kısadevre olabilir.fren lambasının tesistanı kontrol ettirin.

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Geçmiş olsun. Sıkmayın canınızı bu tür sorunlar geldi mi ard arda gelir sonra bir bakmışsınız 1 sene sorunsuz binmişsiniz. Hiç sıkmayın canınızı. Geçmiş olsun.

Trex25

Aktif Üye

50 binde ki aracın aküsü biter mi?evet,kesinlikle biter.araç yatarsa,dinamo düzgün şarz etmezse,aküyü zorlayıcı elektrik tesisatı vasa,stop halde aracın far,müzik sistemi v.s elekrik donanım açık kalıyorsa akü erkenden biter.ancak 50 bin kilometere D2 için erken bir kilometre değildir.malesef fabrika araçlarımıza 55 amperlik bir akü koyuyor.55 amper yeterli bir değer değil.bu yüzden akü erken bitiyor.servis bu akülerin yerine 60 amperlik akü koyuyor.

bende d2 kullanıyorum.55 amperlik aküyü 40 binde değiştirdik.60 amper akü taktık.

ancak dikkatimi çeken konu tepe fren lambasının ampulünün 8 kez değiştirilmesi oldu.lamba su alıyor olabilir.fren lambasının tertibatında kısadevre olabilir.fren lambasının tesistanı kontrol ettirin.

evet bı kac kerede spot lambası on farlar yanmıstı demekkı akuden pekı aku 60 amper fazla elektirik vermıyormu patlama olmasın en son servıse gıttıgımde musulmu bırsey soylemıstı onu degıstırdım demıstı 1 haftadır kullanıyorum daha yanmadı aman nazar değmesın *cry*

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
servis bizim araca 60 amper akü taktı.ben kullanıyorum.akü ömrüde neredeyse dolmak üzere.herhangi bir sorun çıkmadı.

kgkkorel

Yeni Üye
Adı
korel
Arkadaşlar herkese selamlar,benim doblom yok ama konu ilgimi çekti ve kafayı sıyıracğım bir sorunum var,ben dfm succe sahibiyim aracım da yaklaşık 6 aydır frene basılınca tekerleğin dönüş hızına bağlı olarak tık tık tık diye bir röle sesine benzer ses geliyor,fren müşürünü çıkarınca ses kesiliyor haliyle fren lambalarıda yanmıyor,yeni müşür aldım taktım ses geçmedi,araştırdım müşürün üzerindeki 2 uç lambaları diğer 2 uç ise ebd ve abs yi çalıştıryor muş ancak fren müşürünü çıkarınca abs yine devreye giriyor normal olarak ,geriye tek birşey kalıyor oda ebd sistemi aracım uzun süre yattı hatta bir kaç kez vurdurarak çalıştırmak zorunda kaldım ,3 veya 4 gün çalıştırmazsam zor marş basıyor hatta radyo bile sıfırlanıyordu, bu tık tık ses de 6 ay öncesinde peydah oldu gitmediğim yer çalmadığım kapı kalmadı kendimde elektronikçiyim ama araçlar konusunda çok fazla tecrübem yok forumunuzda dikkatimi çektiği için merak edip sorayım dedim,bu yüzden boş yere bir sürü para harcadım ve hala harcamaya da devam etmekteyim, abs ve ebd lambalarım yanmıyor frenlerin tutuşunda da herhangi bir sorunum yok ancak bu röle sesine benzer tık tık ses her frene basışta beni deli ediyor,araç liftte iken çalıştırıp frenlere bastığımızda ses gelmiyor yalnızca sehir halinde iken yapıyor ,direksiyon altından bir yerlerden bu ses geliyor , orada sigorta tablosu ve röleler var ama ebd için röle kullanılıyor mu bilmiyorum ,bir ara motor kaputunu açtığımda fren hidrolik kapağından akünün üstüne hidrolik boşaldığını gördüm kapak oringini değiştirdim ama bir türlü kesemedim 1 ay koşuşturduktan sonra doğru orink ile yağ akıntısını durdurduk ve biraz da hidrolik ekledik acaba bununla alakalı olarak sistem hava yapmış olabilirmi ,çünkü sesin çıkmaya başladığı tarihle hidroliğin kaçırdığı tarihler uyuşuyor ,yardımlarınız ve fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim,saygılarımla..

Son düzenleme:

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız