DONANIM SORUNLARI

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
senin sorunun ana kart yada harddiskle alakalı değil abi.senin sıkıntının kaynağı power,power kablosu yada işletim sistemidir.

kuvvetle ihtimal bir power arızası.bilgisayarın kaç yıllık bilmiyorum ama power ve işlemcinin fan ve soğutucularında aşırı toz yığılması ile tıkanma oluşursa bu durum ortaya çıkabilir.

ancak powerın elektriği düzenli dağıtamamasından kaynaklanan yada powerın yetersiz olmasından kaynaklanan bir sıkıntıda olabilir.

kesin bir karar vermem için bilgisayarı görmem gerekiyor...eğer tamirinden sonuç alamazsan adres vereyim kargoya koy gönder.yada biraz idare et yaza antalyaya gelecem yerinde bakarım.

bilgisayarın model ve seri numarasını verirsen özelliklerindengiderek bi tahminde bulunabilirim.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
bence de anakart ta kardeş...*tup*

bunyas288

Daimi Üye
RAPTOR tarafından yazılan metin:
senin sorunun ana kart yada harddiskle alakalı değil abi.senin sıkıntının kaynağı power,power kablosu yada işletim sistemidir.

kuvvetle ihtimal bir power arızası.bilgisayarın kaç yıllık bilmiyorum ama power ve işlemcinin fan ve soğutucularında aşırı toz yığılması ile tıkanma oluşursa bu durum ortaya çıkabilir.

ancak powerın elektriği düzenli dağıtamamasından kaynaklanan yada powerın yetersiz olmasından kaynaklanan bir sıkıntıda olabilir.

kesin bir karar vermem için bilgisayarı görmem gerekiyor...eğer tamirinden sonuç alamazsan adres vereyim kargoya koy gönder.yada biraz idare et yaza antalyaya gelecem yerinde bakarım.

bilgisayarın model ve seri numarasını verirsen özelliklerindengiderek bi tahminde bulunabilirim.

Benim bilgisayarı 2008 de aldım Crea x46 diye geçiyordu katalogta bakalım servis ne diyecek HDD yi yenilemişler yine Garanti bitene kadar yine götürürüm sorun düzelmez ise .. Bilgisayar önemli değil dostum beklerim Antalyaya tanışmak kısmet olur en azından*tup*

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
sorunun tekerrürü durumunda bilgisayarın power ünitesini kontrol ettir.büyük ihtimalle sorun power kaynaklıdır.

çalışma esnasında 15-20 dakikka aralıklarla kapanma başlarsa hemen bilgisayarın powerını söküp fan millerini yağlayın,soğutucusunun temiz ve kanallarınınz açık olduğunu kontrol edin.

aynı işlemi işlemci soğutucusu içinde uygulayın.özellikle işlemci soğutucusunun kanallarında toz olmamasına dikkat edin.

harddiski değişen firma umarım kablosuyla birlikte değiştirmiştir.çünkü kabloda bir sorun varsa hdd değişse bile kablo yerinde kaldığından sorun düzelmeyecektir.

bunyas288

Daimi Üye
Bilgisayarı şimdi eve getirdim. format atayımda bir deneyeyim hemen Warrock kurayım onda daha çabuk donuyordu yine donarsa Tüketici hakem heyetine gidecem.. Saol yardımların için*tup*

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
@ RAPTOR,

Nec marka, masaüstü bilgisayarım için DVD-RW'ım var.
Yaklaşık 3 sene hiç sorunsuz kullandım. 1-2 aydır ömrümde şahit olmadığım bir tutum sergiliyor.
Kendi yazdığı CD ve DVD'lerin tamamını hiç takılmadan okuyor.
Ancak başka bir CD yada DVD takayım, daha "0" dahi olsa RAW formatında görüyor.

Alakalı alakasız yapmadığım şey kalmadı.
*Format attım.
*Sürücü güncelleştirdim.
*Donanımı kaldırıp yeniden kurdum.
*Firmware güncellemesi yaptım.
*Başka bir bilgisayara bağladım.
*İçini açıp temizledim.
*Yeni CD ve DVD'ler yazdırdım.

Bu kadar şeyi yaptım. Bana mısın demiyor.
Eski ve yeni yaktığı tüm CD ve DVD'leri okuyor. Ancak başka hiçbir CD ve DVD'yi okumuyor.

Bir önerin var mı?

Black Hawk

Saygın Üye
Kardeş bence 3 sene olmuşsa bu gariplikleri durdurmanın tek yolu gidip yeni bir DVD-RW almak.
Bende önceki DVD-RW aldığımda 4 sene önceydi o zamanlar çok pahalıydı. Sanki kasanın göz bebeğiydi, ama şimdi çok ucuzladılar.
Ben bilgisayarı baştan sona sıfırlayıp yenisini aldım. Bu arada arızalanan DVD-RW de gitmiş oldu. Ama komple değiştirmeyecek olsaydım sadece sürücüyü yenileyecektim.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Black Hawk tarafından yazılan metin:
Kardeş bence 3 sene olmuşsa bu gariplikleri durdurmanın tek yolu gidip yeni bir DVD-RW almak.
Bende önceki DVD-RW aldığımda 4 sene önceydi o zamanlar çok pahalıydı. Sanki kasanın göz bebeğiydi, ama şimdi çok ucuzladılar.
Ben bilgisayarı baştan sona sıfırlayıp yenisini aldım. Bu arada arızalanan DVD-RW de gitmiş oldu. Ama komple değiştirmeyecek olsaydım sadece sürücüyü yenileyecektim.

Yeni bir DVD-RW aldım. Ancak, eski kullandığım ürünün sanki beyni varmış gibi kendi yaptıklarını okuyup, başkalarını okumamasına tav oldum. :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar nec optik sürücüler için kaliteli bir markadır.diz üstü bilgisayarların bir çoğunda nec marka dvd-RW ler kullanılır.kolay arıza yapmazlar.

ancak bilindiği üzere optik sürücülerin belli bir ömrü vardır.bunu "şu kadar yıl" diye kısıtlayamayız ama ortalama 1000-1500 CD/DVD yazan bir optik sürücü çeşitli arızalarla artık ömrünün dolduğuna işaret eder.Bu arızaların en belirginide CD/DVD seçme arızasıdır.

ancak yinede "ben optik sürücümü çok kullanmadım,neden böyle oldu?" diyorsanız ozaman optik sürücünüzü değiştirmeden önce kullandığınız yazılımı güncelleyin.zira kullandığınız nero v.b. optik sürücü programı sürümü,ayarı yada güncellemesiyle ilgili bir problem nedeni ile optik sürücünüz problem çıkarıyor olabilir.

gerçi başka bir bilgisayarda,yada formatlayıp neroyu yeniledikte/değiştirdikten sonra denendiğinde halen sorun çıkaran bir DVD-RW için artık emeklilik vaktinin geldiğinide söyleyebiliriz.

bu tip arızaların onarımı mümkündür,ancak işçiliği çok zor olduğu için maliyeti yüksektir.bu yüzden yeni bir optik sürücü alınması en doğru ve ekonomik çözümdür.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Raptor bilgi için teşekkürler, ancak benim kafama takılan, kendine müslüman davranması.
Gerçi hiçbir DVD-RW davranış sergileyemez ama, bana garip geldi. :D

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
DobloM tarafından yazılan metin:
Raptor bilgi için teşekkürler, ancak benim kafama takılan, kendine müslüman davranması.
Gerçi hiçbir DVD-RW davranış sergileyemez ama, bana garip geldi. :D

işte bu kendine müslümanlık olayına cd seçme diyoruz.bir çok defa karşılaşılan ve ömrü dolan dvd-rw lerin en çok verdiği hatadır.bunu cd yi boş gösterme takip eder.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
İyide bu mübarek 3 sene önce kendi yazdığı cd'yi biliyorda, aynı marka ve modeldeki yeni cdyi okuyamıyor. :D

kokplot

Onursal Üye
yeni modellere uyum sağlayamıyordur. yenilerin sıkıştırma oranı hızları kayıt ları farklıdır.. :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
DobloM tarafından yazılan metin:
İyide bu mübarek 3 sene önce kendi yazdığı cd'yi biliyorda, aynı marka ve modeldeki yeni cdyi okuyamıyor. :D

her rw optik aygıt yazdığı disk'i kendi tekniğinde yazar ve diske kendine özgü bir imza bırakır.bu imza sayesinde sürücü yazdığı cd yi okumakta kolaylık sağlar.

sen kendi yaptığın bir maineyi nasıl iyi tanırsan rw sürücüde yazdığı disc i öyle tanır

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Elektronikte bildiğim birşeydi ama rw bu özelliği değerlendirmez diye düşünmüştüm, yanılmışım. Teşekkürler.

iissoo

Onursal Üye
Adı
İsmail
Meslek
iklimlendirme
Modeli
Renk
Beyaz
Acer aspıre 5745G ...

anakart degişti pc şuanda çokk yavaş ve kasıyor donuyor :S

virüs buldu sildim birazdacık düzeldi gibi ama pc bozulmadan once virüs yoktu ve performansı çkk süperdi..

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
Acer aspıre 5745G ...

anakart degişti pc şuanda çokk yavaş ve kasıyor donuyor :S

virüs buldu sildim birazdacık düzeldi gibi ama pc bozulmadan once virüs yoktu ve performansı çkk süperdi..

ismail bilgisayarı bana özelliklerini yazarmısın.tamamını.bir bakalım neden yapıyormuş.

iissoo

Onursal Üye
Adı
İsmail
Meslek
iklimlendirme
Modeli
Renk
Beyaz
fabrika ayarlarına döndüm normala döndü fakat herşey silindi

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ