doblonuz zıplıyorsa

ulas

Azimli Üye
Adı
ULAŞ
Kan Grubu
AB RH -
Meslek
Öğrenci ve çalışan
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
ÇELİK GRİ
@DobloM
Aynısını amcama diyorum.Ben hale onun gibi viraja giremiyorum.:)

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Makaslı araçlarla fazla hız yapmayın arkadaşlar, yoldaki eğimde, ufak bir taş parçasında ani ve sert tepkiler veren yaprak yaylar(makaslar) aracı çekiç gibi alttan vurarak fırlatır,bu esnada arka tekerlerin üstündeki yük hafifler ve bu nedenle arka tekerleklerin kavrama gücü azalır, böyle durumlarda genellikle spin atarsınız, şanslıysanız, o an panik yapmazsanız, gaz kesmeden kayarak çıkabilirsiniz ama başına ilk kez gelen genellikle çıkamaz o durumdan.

Panik halinde frene basarsanız, ki bu arka tekerleklerin zaten azalmakta olan kavrama gücünü tamamen yok eder, çünkü fren anında ağırlık öne kayar, böylelikle aracınızın arkası yanınıza gelir, durdurulamazsa spin atarsınız, gavur tanımıyla oversteering denir bu duruma.Arkası kayan araçlarda, arkadan itişli olduğu zaman kontrol etmek kolaydır, fakat önden çekişli araçlarda tam gaz yapıp arkaların kaydığı yönün tam tersine dönmekten başka çare yok, ki bu durumda bile kaymayı kontrol edemezsiniz, sadece çizgiye girmek için dua edersiniz. :)