Doblo temizlemenin ilginç ve ucuz yolları

mstnggt500

Aktif Üye
[big]Reader's Digest isimli dergide yer alan habere göre, otomobilinizi temizlemek ve uzun süre temiz tutmak için basit, ucuz ve ilginç önerilerimize kulak verin:

Parlaklık için saç bakım kremi: Otomobilinizi lanolin içeren saç bakım kremiyle yıkayın. Otomobilinizin cilalanmış gibi parlak olduğunu ve yüzeyinin yağmuru püskürttüğünü görünce sürekli otomobilinizi saç bakım kremiyle yıkamak isteyeceksiniz.

Otomobilinizin ön camını kolayla temizleyin: Uzun ve kuru bir mevsimden sonra yağmur yağınca kirlenmiş olan ön camınız kolayca çamurla kaplanır. Camınızın üzerine kola püskürterek bu lekelerden ve çamurdan kurtulabilirsiniz. Kolanın içindeki baloncuklar bu kirleri kabartacak. Ancak daha sonra yapışkan olan kolayı iyice duruladığınızdan emin olun. Yoksa temizleme çabalarınız toz ve kirin daha kötü hale gelmesine yol açacaktır.

Otomobilinizin farlarını parlatın: Evde kullandığınız cam silme sularıyla farlarınızı cilalayın ve yumuşak, pamuklu bir kumaş ile de güçlü bir şekilde ovalayın. Ayrıca otomobilinizin ön camını ve diğer pencerelerini torpido gözündeki ıslak bebek havlusuyla ovalayıp temizleyebilirsiniz.

Cam sileceklerinizi temizleyin: Ön cam silecekleriniz kirlendiyse, silecekleriniz camı temiz ve parlak yapmak yerine camlarınızı daha çok kirletecektir. Çeyrek fincan amonyak ile 1 litreye yakın soğuk suyu karıştırın. Bu karışımla ıslattığınız yumuşak bir kumaş ya da kağıt havlu ile kibarca sileceklerinizin iki tarafını da silin. Sileceklerinizi yerine yerleştirmeden önce kuru bir kumaşla silin.

Her şeyi daha net görebilirsiniz: Bir litreye yakın suyun içine çeyrek fincan amonyak ekleyin ve su sızdırmaz bir kapağı olan plastik şişeye doldurun ve otomobiliniz ön camı ile pencerelerini yıkamak için bu karışımı bagajınızda saklayın. Camlarınız kirlenmeye başlayınca bu karışımı çıkarın ve bir sünger ile silin sonra da yumuşak bir kumaş ya da kağıt havluyla camlarınızı kurulayın.

Kabartma tozunu temizleyici olarak kullanın: Yaklaşık 4 litrelik su kabına çeyrek fincan kabartma tozunu dökün, çeyrek fincan bulaşık deterjanı ile kap dolana kadar yeterince su ekleyin. Kapağını sıkıca çevirin, iyice çalkalayın ve bu karışımı daha sonra kullanmak için saklayın. Otomobilinizi yıkama zamanınız gelince, karışımı iyice çalkalayın ve sonra 8 litrelik kovanın içine bir fincan bu karışımdan dökün. Kovayı ılık suyla doldurun ve karıştırın, ev yapımı temizleme solüsyonunuz kullanıma hazır hale gelecektir.

Sokak kirlerini uzaklaştırın: Otomobilinizi çok fazla kırsal alanda, patika yollarda kullanıyorsanız ön camınız yağlı tozla kaplanacaktır. Bu çamurdan kurtulmak için ön camınıza tartar krem (Tartarik asidin potasyum tuzudur) püskürtün ve sabunlu suyla silin ve iyice durulayıp kurulayın.

Cilasız şaşırtıcı temizlik: 10 litrelik suyla dolu kovaya bir fincan gazyağı ekleyin ve bu karışımı süngerle otomobilinizin her yerine yayın. Yağacak ilk yağmurda, yağmur suyu yuvarlanıp gidecek ve otomobilinizin paslanma ihtimalini azaltacaktır.

Aracınızı yıkadıktan sonra bunlara dikkat edin

Sıcaklığı takip edin: Otomobilinizi hava çok sıcakken yıkamak (örneğin otomobilinizi kullandıktan sonra ya da doğrudan güneş ışığının altına park ettikten sonra) sabun lekeleri ve tortularının oluşmasına yol açacaktır.

Otomobilinizin kendi kendine kurumasına izin vermeyin: Otomobiliniz dışarıda kurumaya bırakmak ya da yıkandıktan sonra ıslak olduğu halde sürmek dış cephesinde göze hoş görünmeyen su lekelerine yol açar. Aşırı suyu emmek için lastik cam sileceği ile otomobilinizi kurulamak için yumuşak bir havlu kumaş ya da güderi kullanın.[/big]

Alıntıdır

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
paylaiım için teşekkürler

gazyağı ile yıkama olayı doğru gazyağı boyayı parlatır ama wax atanlar için gereksiz olur

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
güzel bilgiler... *clap2*

mstnggt500

Aktif Üye

gazyağı ile yıkama olayı doğru gazyağı boyayı parlatır ama wax atanlar için gereksiz olur
wax' hiç denemedim nasıl olacagını da hiç bilmiyorum bana biraz bilgi verirmisiniz hangi markayı kullanmalıyım uygulamayı nasıl yapmalıyım.? gecenlerde gözüm takıldı 15-20 lira falan yazıyodu ayakkabı boyası gibi kutuda içinde süngeride vardı..

tigerbroke

Daimi Üye
guzel paylaşım tesekkurler ..su far meselesını degerlendırmek gerekır :D mahvolmuslar gunesten sıslı gıbı duruyolar :D

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE

wax' hiç denemedim nasıl olacagını da hiç bilmiyorum bana biraz bilgi verirmisiniz hangi markayı kullanmalıyım uygulamayı nasıl yapmalıyım.? gecenlerde gözüm takıldı 15-20 lira falan yazıyodu ayakkabı boyası gibi kutuda içinde süngeride vardı..

o marketteki satılanlar pasta cila oluyor eğer at-rabanızda çizik yok ise on gerek yok

waz teflon katkılı boya koryuculu ciladır amacı boyayı güneş etkenlerine ve dış etkenlere karşı korumaktır wax belli aralıkllarda yapılır

ben önceden mxs marka teflon cila kullanıyordum ve her ay ygulaöma yaparım şimdide ingiliz malı faracle marka sıvı vax kullanıyorum yine her ay atarım arabaya wazlarda ikiyeayrılır katı ve sıvı katılar daha uzun ömürlüürler fakat daha pahlıdır ben her ay yaptığım için katı w**** gerek yok ben sıvı olanı kullanıyorum ve waxın koruması için her gün ve her yıkamadan sonrada hılı cil ve bol su ile silerim

ama arabanızda fırça izleri varsa az aşındırıcı likit pastalar ile temizlenmeli

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
paylaşım için teşekkürler.
Oğuz abi waz çizikleri yok edermi ben alıp kullansam çizikler gidermi

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
hayır berat wax sadece parlatmak ve koruak içindir çizikler için pasta alacaksın

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
abi pasta alıp yapsam yeterlimi çiziklerin gitmesi için üstünede cila yapsam olurmu

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
berat pçizikleri temizledikten sonra parlatma ve koruma için cila şart

mali_55

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
Güzel paylaşım .. Teşekkürler...

satelcom

Aktif Üye
Adı
Mehmet
Meslek
Em.Asb./Elektronik teknisyeni/Siyasetci
Modeli
Renk
Beyaz
Oğlumun tecrübesi:pego 204 arabasını çam ağacının altına parketmişler.Araba yaz günü bayağı reçineye bulanmış.En etkili ve ucuz çözümü arabalarını bildiğiniz en ucuz sıvı bulaşık deterjanı ile yıkamak.Ben de içine soba borusundan akıntı olmuş TV'leri kaynar su ile yıkardın.Soba akıntısı sıcak suyu görünce nescafe gibi olup eriyip akardı.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo