Doblo nun neden güvenlik testi yok

at2015

Aktif Üye
Adı
Ahmet KÜPELİ
Evet arkadaşlar, insan sağlığı ve güvenliğinin çok önemli kavramlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Dobloların özellikle D3 veD4 ün hiç bir yerde güvenlik test videosunu bulamadım. Bu durum fiatın müşterilerinin güvenliğine verdiği önemi göstermiyordu mu ? Ne dersiniz.....

barış ata

KÜTAHYA YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Barış Ata
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sıhhi tesisat kombi bakım onarım evsel şu arıtma sistemleri
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
2.0 Multijet
Araç Yılı
2004
Renk
siyah
Bende bunu hep merak etmişimdir ncap testine giren bi doblo görmedim hiç...

_FIRAT_

Yeni Üye
Adı
fırat
Modeli
Renk
BEYAZ
Güvenlik Testi Olursa Satislar ortalama %50 kadar düşer

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
2004 yılında sadece d1 katıldı testlere ozaman 3 yıldız almıştır

d3 ve d4 ün test yapılmadı ama d3 ve d4 iskelet olarak inceledim servise hasarlı olarak eliyor hatta ağır hasarlı d4 bile eldi ustanın dediğine öre çok sağlam kasası var ki biri 120 km ile bariyerlere yaslanmış ve solu direğe çarpmş kasada hiç oynama yok ve kapıların hepsi açılabilitor aracın dış parçaları hasar örmüş iç iskelette şasidehiçbir problem yok

şunu unutmayın sizi o saç çamurluklar kaput korumaz onlar her arabada olduğu bi saçtır bazı arabalarda plastiktir.

mehmet.64100

Saygın Üye
Adı
mehmet
Meslek
Elektrik teknikeri
Modeli
Renk
granit gri
Bizde 2011 d3 vardı babam 110 la bi ladaya vurup sonra duramamis 3 metrelik bos kanala dusmus 1 ay once oluyo olay ladanin şasa kayik 5.000 lira saglam hali 3.700 masraf istediler sanayide....bizim dobloda 18.000 masraf cikardi servis yaptirmadik 17000 e sattik ama aracin onu baya haşat ti ama ondeki şasa kurtarmis babami cunku bukulmus sade sadece sag on kapi zor aciliyodu bagaj acilmadi ama şasa hic kaymamis anlatmak istedigim doblo 4 yildizdan fazla alir zaten şasa gidik olsa kazadan 20 gun sonra bi doblo daha almazdık

at2015

Aktif Üye
Adı
Ahmet KÜPELİ
Fiat grubundan yeni aldığım doblo nedeniyle beni 2 kez anket için aradılar hiçbirinde güvenlik ile alakalı soru yoktu, aslında bu konuyu açmanın nedeni birazda bu oldu..

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Kendi kanaatimce ve birkaç tanıdık kaportacıda aynı fikirde bu sınıfın en kemiklisi connect ki zaten 5 yıldız almış. Doblo için sorduğumda şaselere kadar kolay eziliyor ama şaselerden öte gideni pek görmemiş sağlammış yani. Kaportacı ikitelli sanayide.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
connect 5 mi almış?
d1 3 almıştı. d3-4 rahat 4-5 alır ama sokmama sebebi ticari olması olabilir belki.ben diğer ticarilerde de rastlamadım teste.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@MEHMET78
Abi dobloyu biz beğeniyoruz ya fiatta diyor zaten beğeniyor millet teste gerek yok diye düşünüyor olabilirler. Biz tatmin olmasak belki doblonun üzerine daha çok giderler. [emoji6]

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Doblonun iskelet yqpisi ve sasesi gercekten saglam agir kazada bile yasam alani saglam kaliyor

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@doblo vip premio
Abi vallahi içime kurt düştü şimdi Ford wolkswagen Peugeot yapmış neden fiat yapmıyor napsak fiattan test mi istesek fiata test yaptırmak için elimizden bişey gelirmi acaba topluca anket imza geribildirim falan

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Ben fabrikada soylemistim ama mantikli bi cevap veremediler sade kendelerinin yaptiklarini soylediler ama kaportacilarin ve kendi incelemelerime gore guveniyorum dobloya saglam yapiya sahip

sukru56

Onursal Üye
Doblo
Adı
mehmet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
beyaz
Arkadaşlar sunu unutmayalım ticari olarak kullanıyoruz ya da aile arabasi olarak yani bizim araçlar hiz yapmaya müsait değil.E Hiz yaparsakta sonucu bizi uzecek bunu fiat yönetimide biliyor bence.Neden test yapip satislari dusursunlerki.Babam hep şöyle söyler.100 km hizdan sonra direksiyon artik Allah ta. ;) . Dikkatli olalim sedan arac kullanmadigimizi unutmayalım.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
sedanların bile testlerini 50 km hız ile yapıyorlar.yüksek hızda otomobiller bile sakat.5 yıldız düşük hızlarda işe yarıyor.bunu unutmamak lazım.

at2015

Aktif Üye
Adı
Ahmet KÜPELİ
@sukru56
Testler zaten 50 km hız ile yapılıyor yani, düşük hızlarda, fiat bu hızda ki çarpışmaya sonuçlarına bile güvenmiyor olmalı ki aracı teste sokmuyor diye düşünüyorum

mustafa200295

Misafir
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo
Biraz uzun olacak kusura bakmayın, ama açık olması için uzun uzun yazmak gerekiyor.

Araç teste girmeden neresini incelersen incele, hangi ustaya sorarsan sor boş. Ben ar-ge ciyim bende ürün tasarlıyorum, kalıplar yapılıp parça basıldığında testlerde çıkıyor ne olduğu. Çok güvendiğim bir çok tasarım üretildikten sonra testi geçsin diye çok uğraştığım oluyor.

Ustalar güvenlik işinden anlamaz, bu mühendislik işi, hesap işi, test işi. Hatta mühendiste baksa anlamaz, parçaların ölçüleri ve kullanılan sacın mukavemet değeri ile hesap yapmadan bir şey diyemez. Bir önceki çalıştığım şirkette sacdan bir ürünümüz vardı yük altında eğiliyordu, rakip firma bizim parçayla aynı şekle sahip olmasına rağmen hiç şekil değiştirmiyordu, inceledik adamın kullandığı sac malzemenin mukavemet değeri bizimkinin 1.5 katı daha yüksekti. Adam kafadan çözmüştü olayı, biz o sac pahalı olduğu için başka bir şeyler yapıp çözmeye çalışmıştık. Kaldı ki araçların çok sağlam olması da istenmez çok sağlam araba bir yere çarptığında hiç bir şey olmadan durursa içerideki adamın emniyet kemeri kemiklerini kırar. Yada kemeri takılı değilse bilmem başka neler neler olur. Kafası öne doğru gittiği için boynu kırılır vs. vs. Hatta arkadan çarpmalarda boyun zedelenmelerini önlemek için aktif kafalık diye doblo da da olan bir kafalık icat ettiler.
Arabalar çarpıştığında bir dünya parçasının çatır çutur kırılması çarpma enerjisini yok etmek içindir. Hatta motor blokları içi dolu olduğu için çok sağlamdır. Çarpışmada yekpare olarak araba içine girer insanları ezer, bu nedenle artık arabalarda motor önden kaza durumuna yere düşerek arabanın altına girecek şekilde tasarımlar yapılmaktadır.

Güvenlik testleri önce bilgisayar ortamında yapılıyor, yetmiyor güvenilemiyor gerçek arabalarla testler yapılıyor. Dışarıda gördüğümüz kazalar bize fikir verse de tam kanaat sahibi olmak İMKANSIZ.
Ncap testleri şekil değiştirmeyen rijit engeller üzerinde yapılıyor. Yani diğer araçlara çarptığınızda onlarda kırılır dökülür bu da çarpma şiddetinin bölünmesine neden olur. Belki bu nedenle test hızları düşük tür, ama tam olarak bilgi sahibi değilim.

Doblonun testinin olmaması beni çok düşündürmekte ve üzmektedir. Almadan önce ve aldıktan sonra kazalı doblo fotolarını çok araştırmaya çalıştım. Gördüğüm fotoğraflar güven hissi verdiği ve mpv sınıfı araba almaya param olmadığı için mecbur kaldım aldım. Ama aklımda hep bir soru işareti var.

D1 e bakarak d3 ü yorumlamak kesinlikle yanlıştır, kasa komple farklıdır. Ama d1 ile d2, d3 le d4 birbirlerinin aynısıdır kendi içlerinde yorum yapılabilir. Onda bile görmediğimiz yerlerde değişiklik yapılırsa yada yapılmışsa yine yorum yapılamaz.

Bu testler çok pahalıdır. Diğer arkadaşların dediği gibi test sonucu hüsran olursa satışlar düşer. Testi yapmamalarının bir çok nedeni olabilir. Yani ne desek boş. Ama Sezgin'in dediği gibi imza falan toplayıp test için baskı yapıla bilinirse çok iyi olur.

https://www.google.com.tr/search?q=...5#safe=off&tbm=isch&q=kaza+yeni+doblo&imgrc=_

https://plus.google.com/photos/1162...s/6027297230428663329?authkey=CMzBodWRs9eyjgE

http://forum.donanimhaber.com/m_97346344/tm.htm

çok hızlı giderseniz pahalı araçlardan da olsa olacağı bu

http://forum.donanimhaber.com/m_7310072/mpage_4/key_/tm.htm