Doblo Mu Partner Mı?

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
Merhaba. Eskişehir'den yazıyorum. İkinci araç olarak kullanmak üzere son olarak bu iki model arasında kaldım. Aslında bu iki tercih arasında kalmakta doğru mu yapıyorum onu bile bilmiyorum.
En iyisi beklentilerime geçeyim, daha anlaşılır olacak. Çiftçilik yapıyorum, köye (33km) gidip gelmek için araba bakıyorum. Yeri geldiğinde nadir olsada 300-500 kg tohum-gubre vs götürürüm, gelirken bir okadar üzüm yüklerim diye bu tür bir araca yöneldim. Bu yüklü yolculuk senede en fazla 5-6 kez olur. Yıllık ortalama 10.000-15.000 km yaparım diye düşünüyorum.
Önemli olan kriterleri yazmak gerekirse, edinme maliyeti 25.000₺ üzerine çıkmak istemiyorum (Hatta bu rakam bile fazla, nekadar ucuz olsa o kadar iyi), kullanım ve bakım maliyetleri, asgari güvenlik standartları (ABS, hava yastığı), konfor, şehir içi (eşim için) kullanım kolaylığı, son olarak ikinci el piyasası.
Neden Partner ve Doblo arasında kaldığımı söylersem belki fikir verebilir.
Partner nispeten ucuz, daha ayağı yere basar görüntüsü, arkadaşımın konfor konusunda tatmin edeceği yorumu. Doblo ise Multijet hakkında olumlu yorumlar, bagaj hacmi, ikinci el piyasası gibi.
Eksi yönleri ise, Partner çirkin ön konsol, yere yakın, bagajı küçük, ikinci eli zayıf. Doblo sanki ucacakmiş gibi geliyor, daha çabuk dağılacak hissi (Fiata karşı önyargılı olmamdan kaynaklı olabilir).
İkisininde tipi eşit güzellikte bence.
Not: Partner için orta kasa, Doblo için ise D2 belkide D1 düşünüyorum.
Tecrübe ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
Bu arada belirtmeyi unuttum. Araca araziye girmeyecek. Asfalt yolda kullanılacak belki senede bir iki kez stabilize yola girer ama oda önemli değil herhalde.

HCKİNG

Azimli Üye
Adı
osman
Kan Grubu
A RH -
Modeli
Araç Yılı
2010
Renk
Siyah
Bence doblo al abi bizde d2 var toprak yolda ve dik bi yolda biz o arabayla 100 120 ile onumuzde tavsan onu kovaladik . Yakit konusundada istanbul malatya arasi klima full acik 1 depo uste bide 75 lirayla gidiyor

Osman Tekin

Yeni Üye
Adı
Osman Tekin
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Sana bir örnek vereyim. Adıyaman Kahta ilçesi ticari taksiler 2006 da 20 kadar Doblo bir o kadar da kango aldılar. Kangoların yüzde sekseni motor indirdi. DobloDa hiç olmadı. Motor sağlam triger zincir olunca, sadece filtre değiştirirsin. Yağını suyunu koy gerisini düşünme

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
Hoşbulduk teşekkürler.
Kıyas için Partner 2.0hdi, dobloda ise ( 1.9 düz dizel hariç hangi motoru olursa olsun üzmez muhtemelen o yüzden ) motor seçiciliğim yok.
Düşündükçe partner/berlingo dan soğudum.
Su araçlar hakkında yorum alabilir miyim?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...eskisehir-den-2009-fiat-doblo-378737619/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...-hatasiz-yeni-vize-cift-surgu-383645788/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...ibinden-1.3-mjet-klimali-2005-381697280/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...-doblo-1.9jtd-sx-arac-klimali-382909464/detay

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
2004 de partner ilk sahibiydik 2016 da sattık. Hiç masraf yaptırmadı bize. Partner origin ve Doblo 2 safeline kıyaslarsak partner her türlü net bir şekilde üstünlük kurar.
1. Partner 1.6hdimotor 90hp doblo 1.3 75hp
Partner soluksuz 190 200 e kadar çıkar
2.partner arka süspansiyon yarı bağımsız helezon yay otomobil gibi dobloda makas var
3. Partner arka ön diz mesafesi daha fazla
4. Konfor yol tutuş da doblo yanına yaklaşamaz partner altı bu yüzden yere yakın 190km li hızlarda tek elle direksiyon tutup uzun mesafeler katedebilirsin virajlarda korkusuz ilerlersin.
5. Partner çok daha sessiz motor olarakta sessiz.
6. Yakıt olarak partner her türlü
daha az yakar nedeni PSA motoru çok çok iyi peugeot Citroën ford volvo mazda aynı motoru kullanıyor.

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
@Sezgin Tok
Paylaşım için teşekkürler ama keşke arabanız 2.0hdi olsaydı benim için daha iyi olurdu. Çünkü benim kıyasim fiyat bakımından ancak 2.0hdi olur.

teamdoblo_musoglu

Yeni Üye
Adı
Mehmet Ali Mişoğlu
Ofas abi bildiğim kadarıyla özetleyeyim eğer yük taşırım diyorsan gideceğin yerler rampaysa 1.9 jtd d1 öneririm yada 2007 1.3 d2 Öneririm abi dediğin fiyatada uygun hele hele d2 1.3 mltjt az yakar bizimki 2007 1.3 d2 mltjt şehir içi 6.4 şehir dışı 6.0 yakıyor yakıt konusunda da iyi

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
2.0 hdi motor yakıtı içiyor bir arkadaşım almıştı pek memnun kalmadı satarkende çok ucuz verdi pek talep olmayan bir motor

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@doblo3535
2.0hdi kırpılmış bir motor yazılım atınca kendine geliyor 160hp civarına çıkıyor.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
D2 kasa doblolor tüm versiyonlar içinde en sağlamı ve en sorunsuzudur. Hala bazı ülkeler için üretilmektedir. . Bende hem d2 hem de d3 var. D3 ü satarım ama D2 mi satmam çok memnunum. Sorunsuz bir araba ve yüke de gelen bir araba . Ayrıca bakım ve yedek parça konusunda çok avantajlı. Diyebilirimki FİAT'ın şimdiye kadar ürettiği en sağlam araç. Özellikle 1.3 ün yürütme maliyeti 1.9 a göre daha az ve motor sesi çok az .25.000 e çok iyi bir d2 premio alabilirsin.
Bana da orta kasa partnerler çabuk dağılacak gibi duruyor tersi de olabilir.

hknbrdkc

Yeni Üye
Adı
Hakan
Merhaba iyi günler parnerin 2.0 HDİ motor ile doblonun 1.9 multijet motorlarını tavsiye ederim benim 2004 model HDİ 90 beygir partnerin vardı yakıtı ise öyle çok falan değildir ve sağlam arabadır ama tabi arabayı limitlerinde kullanırsanız zorlarsaniz her araba yakar ve sorun çıkarır iç hacim konusunda ise doblo daha geniş partner ise biraz daha dardır benim şu an 2011 doblo 1.6 multijet premio marka arabam var güzel ama partnerdeki zevki vermiyor nedense tabi buda benim bakis acim başkalarının ki aynı olmayabilir sonuç olarak doblonun ilk iki kasası benim çok hoşuma gitmiyor ona göre partnerin eski kasası yani ikinci makyajlı kasa daha iyidir ama doblo kadar geniş değildir eğer sizin için bir sorun olmayacaksa inşaallah faydali olabilmişimdir şimdiden kazasız belasız yolculuklar :)

doblocunuz

Yeni Üye
Doblo
Adı
arif turan
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Serbest meskek
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Tabikide doblo partner doblonun tirnagi olamaz yakit konusunda yol tutus konusunda unutmayinki o bir italyandir

by.arif

Azimli Üye
Adı
Arif
Kan Grubu
A RH +
Meslek
İşçi
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
Gri
tabiki doblo parca konusunda yakit konusunda gorsellik konusunda herturlu gideri var doblonun 20161231_083852.jpg

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@hknbrdkc
Herkesin görüşü kendinedir saygı duyarım ama yapartner a binmemişsin yada eski kasayı bilmiyorsun iç mekanda teknik kataloglara ve kendine binip bakabilirsin ön koltuk en arkadayken dahi arkadaki oturanın dizine normal oturuşta yaklaşmıyor bile ki şoför normalde oturuşunda arkadaki bacak bacak üstüne atar. Bu arada hem D3 hem d4 var D2 arkadaşımda var kendi dahi dedi satmadan önce bu arabanın oturma mesafesi ne kadar geniş diye. 0 alınmış 2004 model 1.9 vardı bizde 2016 da sattık.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@doblocunuz
1.6 hdi partner hiç kasmadan zorlanmadan 110 120 li hızlarda 4.2. 4.5 yakıyor 90 100 arası gidersen 3.7 leri görüyor. Kısa yol değil 800km civarı ortalaması.

firari_14

Yeni Üye
Adı
Emre
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2001
Renk
Turuncu
@ofas
Foruma hoşgeldin
Neden 1.9 düz motor uzsun niye öyle dedin ki düz motor doblo kullananları ikinci plana attin

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Yedek parça ucuzluğu multijet motor sorunsuzluğu ve yük atma durumu dobloyu öne çıkarıyor.PSA gurubu dizel motorlar multijet kadar sağlam ve yedek parçası ucuz değil.Trigerin kayışlı olması km dolmadan(4 veya 5 yılda bir değişim yapılması gibi)bakım maliyeti 1.3 multijetten daha fazladır.