Doblo 1.6 yakıt tüketimi

menesay

Daimi Üye
Adı
M.Enes
Modeli
Renk
çöl gri
Arkadaşlar öncelikle merhaba bugün size aracımla yaşadağım yakıt deneyimini size tarafsız ve objektif bir şekilde anlatacağım kimseyi kandırmaya niyetim de böyle birşey den çıkarımda yok amacım aracı alacakların yakıt hakkında merak ettiklerini yanıtlamak ve doblo çok yakıyor yanılgısını çürütmek...öncelikle aracım 2012 model 1.6 105 bg 290 nm tork 6 ileri premio paket arkadaşlarımla pikniğe gidelim dedik ve tam yola çıkacağım zaman petrole çekip yakıt borusundan yakıt görünene kadar doldurttum ve akşam geri gelcem yine aynı şekilde doldurtacağım dedim neyse yola çıktık toplam 103 km yol yaptım bunun 96 km si şehir dışı 7 km si şehir içiydi şehir dışında klima genellikle açık hız sabitleyiciyle 2000 devir 105 km ye sabitledim genellikle 100-110 km arasında gittim 100 km nin altına pek düşmedim arada 140-150 km yaptım ve tüm bunlardan sonra akşam petrole çektim yine ağzına kadar doldur dedim ve mazotu görünceye kadar doldurttum toplam 103 km de 4.6 lt. Yakıt yakmışım toplam 17.5 tl ücret ödedim ayrıca her zaman euro diesel yakit kullanırım yine aynı yakıtı aldım ve km başı yakıta vurduğumda aracın km başına 17 krş yaktığını gördüm ve gerçekten çok şaşırdım eğer bu km nin hepsini şehir dışında yapsaydım ve klima kapalı olsaydı 4.5 lt nin altına kesinlikle inebilirdim ve bundan sonra doblumu daha çok sevmeye başladım......:))) ayrıca arabada 4 yetişkin vardı ve bagaj doluydu ara sıra rampa çıktım ve de şu çok önemli kesinlikle hız sabitleyici çok önemli gerçekten yakıt tüketimini azaltan bir özellik gerçekten çok güzel bu değerlere yakın olarak aracın bir depoyla yaklaşık 1350-1400 km uzun yol yapabileceğini düşünüyorum(tabi ki yol durumuna ve şöföre göre değişir 100-110 geçmemek kaydıyla)ve anladım ki doblo yakıt anlamındada kullanıcısını üzmüyor umarım doblo almayı düşünen kullanıcılara yardımcı olabilmişimdir tekrar iyi günler...not: yakıt aldığım yerde euro diesel 3.79 du

Son düzenleme:

sukru56

Onursal Üye
Doblo
Adı
mehmet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
beyaz
Agresif kullanım moduna geçmedikçe bi değerler her zaman tutturulur.Bir gün 1.3 doblomdan vazgeçerek olsam ancak 1.6 doblo için vazgecerim.:)

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Matematik-Bilgisayar Öğrencisi
Modeli
Renk
Çöl Grisi
Hizi sabitlemek ve gereginden fazla gaza basmamak cok onemli. Benim 1.6 maxi de ben kullanirken gaza bastigim miktara cok dikkat ediyorum yogun istanbul trafiginds bile 7-7.5 litre arasinda ortalama cikariyorum. Babam gaza eski duzen bir araba gibi bastigindan ve oyle kullandigindan benden daha sakin kullanmasina ragmen 9-9.5 litre civari ortalama cikariyor yogun istanbul trafiginde. Ayni durum uzun yolda da gecerli ben 130-150 arasi seyrederken 5.5 litre cikarirken yukluyken bile(arac maxi kasa yuklu oldugunda nasil yuklendigini tahmin edersiniz ;) ) ayni sartlarda babamda 7 litre civarinda tuketim oluyor. Hiz sabitleyici bu isi cok iyi ayarladigindan tuketimi dusurmek icin cok iyi...

uygarcinar

Azimli Üye
Adı
UYGAR ÇİNAR
Meslek
öğrenci
Modeli
Renk
krem
@rahatsuz61
abi biz hız sabitleyiciyi denedik gerçekden düz yolda çok verimli ama yokuşta aynı hızı yakalamak için baya gaz veriyor yokuşlarda sıkıntı