D3 Ve D4 1.6 Motor Yakıt Tüketimi

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
4 litre hayal sadece

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
@Boran Baba
1 depo 600 km yapıyor işte,zam geldikçe kuruş değeri yükseliyor şu anda 1depo 280 liraya doluyor /600km=47 kuruş son hesaplama böyle benim

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
@ozocan
Bu kadar itinalı kullanmak için aceleniz olmaması lazım yani akşama kadar trafikle cebelleşen bir oraya bir buraya koşturan bizler için mümkün değil ki dikkatimi çekti en pahalı özel üniversitede okuyupta kuruşun hesabını yapmanız manidar

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
@ozocan
Valla helal olsun fabrikanın laboratuvar ortamında rüzgarsız sabit hızda test edip açıkladığı 4.7 litreden daha az yakıyorsunuz bravo :harika:

Boran Baba

Daimi Üye
Adı
Murat
Kan Grubu
0 -
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
@doblo3535
260 liraya fullemiştim arabayı aldigım gün.
Yeni aldigım mazot ile 42 kuruş yakıyor

ozocan

Aktif Üye
Adı
Özgün
Modeli
Renk
ÇÖL GRİSİ
ne yazık ki seyahat sonunda resim çekme gibi bir alışkanlığım yok mart ayında istanbul seyahatim olacak 4,5 litre nasıl yaktığını istanbula inerken seçeceğiniz bir arkadaşa direk gidip gösterebilirim fırsatım oldukça buradan ne kadar yakıt tükettiğimi paylaşacağım
Adana seyahatimde 4 litreyi adanaya girerken gördüm rakım farkından o kadar az yaktığını düşünüyorum @Sezgin Tok
Dediğim gibi öğrenciyim acelem yok bu durumda neden paramı sokağa atayım ki gaza basarak.Hocam pahalı özel bir üniversitedeki tek doblo seninse burslusun demektir babam bir kıyak çekip araba almış bana yakışanda kuruşun hesabını yapıp parasını kişisel hırslarıma alet etmemektir. @doblo3535
Hocam gerçekten bende anlamıyorum bir önceki arabam peugeot 307 idi 1.6 hdi onada fabrika verisinden az yaktırırdım ben ve arkadaşlarımda çok şaşırırdı hatta birinin resmini çekip peugeot forumuna koydum orda da baya sıkıntı yaratmıştı inanmamışlardı @volkan guney

Saygılar...

Dosyalar

• du5040.png
    du5040.png
    103,8 KB · Okunma: 29

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@ozocan

Peugeot 307 rahat 4 litrenin altına düşüyor ondan yana sıkıntı yok. Otomobil le bende 3 lü rakamları yakalıyorum ama doblo için 4 litre inandırıcı değil hayal grubun rekoru detaylı resimli gidilen yol ortalama hız ortalama tüketim şeklinde 4.2 oda İstanbul izmir arasıydı.

zazacan

Daimi Üye
Adı
Özcan
Kan Grubu
A RH +
İşletme
Modeli
Araç Yılı
2016
Renk
Sedefli Siyah
Ozan bey dediğiniz rakamlara inilebilir. Önemli olan bu mükemmel değerleri uzun süre tutabilmek. Bugün yakıt aldığımda tüm değerleri sıfırladım. Atatürk havaalanına geldiğimde şehir içi 5.2'ye kadar düşmüştüm. Lakin Basınekspres'e indikten sonra trafiğin akışına ayak uydurunca birden 6.5'lara kadar çıktı.

Boran Baba

Daimi Üye
Adı
Murat
Kan Grubu
0 -
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Valla 25 yıldır araba kullanıyorum ben o degerlere ulaşamadım.
Yol bilgisayarları bana kalırsa tam gerçegi yansıtmıyor.
En mantıklısı depo fullenecek,km sıfırlanacak ve depo boşalınca doldurulup yakıt tutarı km ye bölünecek.çıkan sonuc aracın ne yaktıgını gösterir.
Aracı yavaş veya hızlı kullanmak degil gaza nerde nasıl basmak gerektigini bilmek daha önemli kanaatindeyim.
Motor meslek lisesi mezunu ve sanayii deneyimlerim ile uzunyol ve şehir içi tecrübelerim bunu ögretti bana.
Ha gercek olan ise bakma ne yaktığına bas gaza keyfine bak.araba az yakacak diye habire ekrana bakıp moral bozmaya gerek var mı?
Çok degerli ailem saygılarımla

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@Boran Baba
Ekrana bakınca moralim bozulmuyor ki [emoji23] [emoji23] pompadaki 4.60 görünce moralim bozuluyor [emoji23] [emoji23]

ozocan

Aktif Üye
Adı
Özgün
Modeli
Renk
ÇÖL GRİSİ
o zaman rekoru egale edersem bir hediye bekliyorum sezgin abi :) @Sezgin Tok işin şakası bir yana benim için keyiften çok ne kadar çok yol gittiğim önemli ben keyif çatamıyorum sizler çatın sayın abilerim şu da bir gerçek izlediğim çoğu amerikan belgeselinde 100 km'de 15 litre yakan araçlara ekonomik diyorlar biz 7'ye çok diyoruz bunun sebebide mazotun 4.60 olması

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@ozocan
Ben denedim eco ile normal kullanım arasında 1000km de 20 TL fark ediyor. Normal kullanımda ileriye dönük olarak motor sağlıklı oluyor ecoda kurum bağlıyor en can alıcı nokta partikül filtresi en çok düşük devirlerde doluyor oda 3.500 4000tl gibi bir rakam egr tıkanıyor 750tl vs vs diye gidiyor bu yüzden az yakıcam diye uğraşmıyorum ortalama şehir içi 6 6.5 litre şehirler arası 5.5 litre civarı kasmadan kullanımım var. Yeri geldiğinde 4 lü rakamlar iniyor ama yolculuk çekilmez hale geliyor.
Bu arada focus 1.6tdci yazılımlı 3.6
yeni 308 e hdi 3.2
fiat 500l 1.3 confortmatik otomatik kasmadan 3.8 gördüm 3.2 inebilirdi.
Fiat 1.6 motorda kullandığı 6 ileri şanzumanın oranları çok kötü bu yüzden fca grubunda 1.6 mjet kullanan tüm araçların 0-100 ve ara hızlanma yavaş yakıt tüketimi yüksek misal alfa julietta veya doblo veya bravo teknik veriler daha yüksek olmasına rağmen diğer 1.6 lar gibi yürümüyor nedeni ise şanzuman.

Nadirbayrakci

Aktif Üye
Adı
Nadir
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
1.3 90 hp 2012 yeni aldim ilk depoyu bugün bitirdim.1050 km de bitti.hesapladım 100 km de 5.7 yakmış
Yüzde 30 şehir içi gerisi uzun yol.ortalama hız 55 km..kullanım şekli zorlamadan

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
@Nadirbayrakci
Keşke yine 1.3 alsaydım 1.6 aldım içiyor resmen şimdi satıp değiştirsem çok zarar edeceğim

zazacan

Daimi Üye
Adı
Özcan
Kan Grubu
A RH +
İşletme
Modeli
Araç Yılı
2016
Renk
Sedefli Siyah
@doblo3535
Ne kadar yakıyor ki aracınız? Benim şuan için şehir içi 5,6-6 arası yakıyor

Emir12

Daimi Üye
Adı
Sedat
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2016
@zazacan
Nerede yaşıyorsunuz? Ben trafiğin pek olmadığı datca da yaşıyorum ama şehir içi ortalama 9 litre. Hava da asla eksilere düşmez. Tek sıkıntı çok küçük bir yer olduğu için mesafeler çok kısa. En uzun gittiğim 3 km. En kısası 1 km ancak vardır.