D2 Yakit Tuketimi Sorunu

yigidokaradag

Yeni Üye
Adı
Yiğit Can Karadağ
Merhaba doblo severler hepinize iyi akşamlar foruma bu gun katıldım adim Yiğit Can 21 yaşimdayim istanbul ve izmir illerinde yaşamaktayim ve konuları gezdım bıraz size bir sorunumdan bahsedicem bilgilerinizi ve tecrubelerinizi paylaşirsam sevinirim.

2009 model d2 doblo sahibiyim ve bu benim ilk araçim araça 6 aydir bende bugune kadar yaklaşik 8 bin tl uzerınde masraf ettım bırazı keyfi birazı mecburi neyse konuya gelelim en son yakit pompasında sizinti vardi ve Topkapi sanai sitesinde UĞUR DIESEL adinda bir pompaciya yaptirdim hazir pompayi yaptirmişken enjektörlerine kontrol ettiriyim dedim ustanin dediğine göre bir sıkıntısı yokmuş şimdi sıkıntı burada yakın pompasini yaptirmadan önce yaklaşik 1 depo yakit ile (kırmızı çizginin başlangiç yerine kadar) yaklaşik 750-850 km arasi yol yapiyordum hiç agresif şekilde kullanmadan araçi taki şimdi ise 700 kmyi bile görmem zorlaşti.. Araçin tum ağir bakimlarini yaptirdim arabalardan fazla anlamadiğimda her ay arabami kontrol ettirdiğim halde bu kadar çok yakması benim canımı sıkmaya başladi.. gelelim sorulara.

Yakıt tuketimini duşurebilirmiyim ?
D2 2009 1.3 m.j.'ler yakit tuketımı ortalama nedir ?
Pompa ayarlarında sorun varmidir hava şartlari ne kadar etki eder ?

yigidokaradag

Yeni Üye
Adı
Yiğit Can Karadağ
Araç 144.8xx Kmde yol bilgisayarinda gözuken yakit tuketimi 7.2'dir ( bazen 6.8 göstermektir)

1.3 m.j safline 75 beygir

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Öncelikle hoşgeldiniz. Aracınız hayırlı olsun.
Yakıt tüketimi konusu kişiden kişiye, havaya, suruşe, katedilen mesafeye, lastik hava basıncına, araçtaki yüke, aracin bakimina, herhangi olası bir arızaya vs.vs. gore değişir. Bircok etken rol oynar. Ama yaz ve kış aylarında kullanılan lastik ve hava şartları değiştiğinden ortalama 1-1.5 litre oynar tüketim değerleri. Bunlar makul kabul edilebilir değerler. Ama derseniz ki yazın 5.5 litre kışın 10 litre yakiyo o zaman bi yerlerde bir sıkıntı aranır. Bana sorarsanız fazla takilmayin çünkü arada çok büyük farklar yok. Kabul edilebilir makul değerler bunlar. Keyifle binin araciniza.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Hoşgeldiniz keyifli forumlar.
Hava akışmetre map basınç sensörü temizlenecek bozuksa akışmetreyi değiştirmen gerekecek. Manifol ve egr sökülüp temizlenecek. Eğer sorun bunlardaysa yakıtta ciddi bi düşüş olması gerekir. Misal 3 hafta önce D2 yukarıdaki yazdıklarım yapıldı 7.8 lerden 5.0a düştü yakıt.

yigidokaradag

Yeni Üye
Adı
Yiğit Can Karadağ
@Fethi KORKUT

Teşekkur ederim allah daha iyilerini size nasip etsin hoşbuldum. Ayricada soruma ilgi gösterdiğiniz içinde teşekkur ederim.
Gunumuz malum kiş edindiğim bilgiler doğrultusunda kişin araçlarda %20'lere kadar yakit tuketimi artiyormuş bunu normal karşiliyorum izmirde oldugum için kiş lastikleri aldim ama taktirmadim yazlik lastikleri kullaniyorum şuanda. Lastikleride her hafta kontrol ediyorum 34 barda stabil tutmaya çalişiyorum. Arada ciddi bir fark yok ama mazot pompasinin sizma yaptiği dönemlerde yakit tuketımın daha duşuktu kafamı kariştiran buydu sizlere danişmak istedim teşekkur ediyorum ilgilendiğiniz için

yigidokaradag

Yeni Üye
Adı
Yiğit Can Karadağ
@Sezgin Tok

İlginiz ve bilginlendirmeniz için öncelikle teşekkur ediyorum. Bu söylediklerini bilmiyorum hangi aksami oldugunu internetten baktigim kadariyla ne olduklarını anladım. Bunların temizliği nasil yapilmali özel temizleme ilaçlari varmidir ? Hafta başinda ustama uğrayip söylediklerini yapmasini isticem

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@yigidokaradag
Sensörleri kontakt spreyler ile temizleyeceksin. Sensörlerin birisi göz önünde diğeri emme manifolunun arkasında. Manifolt direk basınçlı su ile yıkayıp havayla iyice kurutucaksın. Egr yide ilk benzin ile sonra balata spreyi ile temizleyeceksin. Tavsiyem egr yi kapattır. Bidaha motor kurum tutmaz ömrü uzar. Kapattırmayı yazılım firmaları yapar 80 100 lira arası. Manifolt egr söküm işleminin fiyatı aşağı yukarı 200tl civarı.

yigidokaradag

Yeni Üye
Adı
Yiğit Can Karadağ
@Sezgin Tok

Teşekkur ederim verdiğiniz bilgiler için söylediğiniz gibi yapicagim sonuçlari payalişicam.