D2 Bagaj aydınlatması hakkında

efsane05

Onursal Üye
Adı
Ahmet KELEŞ
Modeli
Renk
SİYAH-VİP
slm arkadaşlar,
bütün doblolarda aynımı bilmiyorum ama benim aracımda bagaj aydınlatması hiç istediğim gibi değildi.Özelikle akşam bana eziyet çektiriyordu.Bagajda aradığım bişeyi bulamıyordum. Bir haftadır aklımda olan projeyi dün gerçekleştirdim sonuç muhteşem ötesi.Bagajda açtığınız zaman sol hoparlörün altında bir aydınlatma var.Bagaj kilidine bağlı oradan hat çekerek hem sol hem sağ hoparlörün altına arabanın elektriğine uygun 12 v led döşedim.Yakalaşık 60 cm uzunluğunda tek tarafı.Bağlantıları lehim yaptım kısa devre ve oksitlenme yapmaması için.Ve elektik bantı ile kapattım.Bu kadar güzel olacağını düşünmemiştim. Kablolar kesinlikle gözükmüyor.sol taraftan elektrik aldığım için.sol ledin kablosu kısa ,sağ taraftaki ledin kablosu yaklaşık 1,5-2 metre kullandığım kablo 2x1,5 beyaz kablo,sağ tarafta hoparlörün altından lastik çıkıntılarının üzerinde bulunan plastik kaplamaların içinden,alttan paspasın altından bagaj kilidinin plastiğini söktüm hem temizlik yaptım hem altından sol daki led ile birleştirerek lehimledim. 2 ayrı ledin kablosunu tek kabloya düşürdüm ve o tek +/- kabloyuda bagaj aydınlatmasına lehimledim.Dolayısıyla bagajı açtığınızda açılıyor.Kapattığınızda kapanıyor.Takmadan önce araştırdım araba için herhangi bir zararı yokmuş, taktığım toplam led boyu yaklaşık 60cm sol,60 cm sağ 1,20 metre hem aydınlatması süper oldu hem az elektrik çekiyor.Resimleri yarın atarım,Ha unutmadan ledlerde + /- kutupları uygun bağlamasınız yön kuralı var ve yaklaşık 4 saat sürdü ama 10 numara oldu,Yapmayanlara şiddetle öneriyorum,beğeneceğinize eminim.Kullandığım parçaları elektrikçilerde ve hırdavatçıda bulabilirsiniz.Yapıştırma için ledin kendi yapışkanı tutmadı evde bulunan çift tataflı bantla yapıştırdım.kenardan artan yerleri fazlasını makasla kestim.Yapamak için detay isteyene teknik konuda yardımcı olabilirim.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
banada lazım aslında böyle bişey. özellikle bagaj aydınlatmasının önüne doğru bişey koyunca sağ tarafta hibişey görünmüyor.

resimleri merak ettim :)

iissoo

Onursal Üye
Adı
İsmail
Meslek
iklimlendirme
Modeli
Renk
Beyaz
bagajda ısık mı vardıki :) ben telefonun fenerini kullanıyorum 2x1.5 kalın düşmüş bence led için kısa devre olsa kablo yanmaz devamlı akım çeker tabi bu benim düşüncem

efsane05

Onursal Üye
Adı
Ahmet KELEŞ
Modeli
Renk
SİYAH-VİP
banada lazım aslında böyle bişey. özellikle bagaj aydınlatmasının önüne doğru bişey koyunca sağ tarafta hibişey görünmüyor.

resimleri merak ettim :)

İşteyim şuan arabayla gelmedim akşam atarım resimleri,beğeniceğinden hiç şüphem yok,montajı yaparken uygunsuzlukları değerlendirdim ve en uygun olacak şekilde montaj yaptım.montaj akşam bittiği için sonucuda görme fırsatım oldu.şöyle özetleyim bagajı açtığınızda ledler yanıyor.göze teması yok rahatsız etmiyor.iki yönden verdiğim için bagaj içine hoparlör seviyesine kadar koyduğunuz eşyanızı aydınlatıyor.Montaj sonrası bagajı akşam temizledim.yeni aydınlatmalarım sayesinde pırıl pırıl oldu. :) Umarım yaparsın...

efsane05

Onursal Üye
Adı
Ahmet KELEŞ
Modeli
Renk
SİYAH-VİP
bagajda ısık mı vardıki :) ben telefonun fenerini kullanıyorum 2x1.5 kalın düşmüş bence led için kısa devre olsa kablo yanmaz devamlı akım çeker tabi bu benim düşüncem

bunu yaparken uygunsuzlukları değerlendirerek yaptım,kabloyu bagaj paspasının altından geçirdim.Ayrıca elektrikçimede sordum daha iyi olur dedi.Şimdilik bir problem yok.

efsane05

Onursal Üye
Adı
Ahmet KELEŞ
Modeli
Renk
SİYAH-VİP
A2P42Q.jpg

JLBRdE.jpg

P3z8vb.jpg

rLvWdB.jpg

Umarım beğenirsiniz...

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
çok güzel olmuş yazda geldi piknikler falan acayip lazım olur :)

kabloyu sağ taraftaki ledler için tam olarak nerden geçirdiniz? bagaj kilidinin ordaki plastik döşemedenmi?

efsane05

Onursal Üye
Adı
Ahmet KELEŞ
Modeli
Renk
SİYAH-VİP

kabloyu sağ taraftaki ledler için tam olarak nerden geçirdiniz? bagaj kilidinin ordaki plastik döşemedenmi?

Sağ tarafta hoparlörün bulunduğu plastiğin içinden,alta doğru lastik çıkıntılarının üzerindeki plastiğin içinden,alttan döşemenin altına doğru ve dediğin gibi plastiğin içinden sol tarafa geçtim yine solda lastik çıkıntısı plastiği altı,sol hoparlör plastiği ve bağlantı :D 2 adet vidayı gevşetmek ve 5 adet vidayı sökmek zorunda kaldım. :D

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ

Sağ tarafta hoparlörün bulunduğu plastiğin içinden,alta doğru lastik çıkıntılarının üzerindeki plastiğin içinden,alttan döşemenin altına doğru ve dediğin gibi plastiğin içinden sol tarafa geçtim yine solda lastik çıkıntısı plastiği altı,sol hoparlör plastiği ve bağlantı :D 2 adet vidayı gevşetmek ve 5 adet vidayı sökmek zorunda kaldım. :D
abi bilmece gibi baya baya proje çizmişsin :D
en kısa zamanda yapıcam gerçekten lazım

efsane05

Onursal Üye
Adı
Ahmet KELEŞ
Modeli
Renk
SİYAH-VİP
e mesleğim icabı biraz yatkınlık var,elektrik,ekektronik,makina ressamlığı,proje çizimi mevcuttur.saygılar :)

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
e mesleğim icabı biraz yatkınlık var,elektrik,ekektronik,makina ressamlığı,proje çizimi mevcuttur.saygılar :)
saygılar abi üstadımsın o zaman :D :D :D