D2 1.3 multijet 100.000 KM deneyimi

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
evet arkadaşlar 100 bin km seviyesini aştık.sonuçlardan emin olmak için aracı bir miktar daha kullandıktan sonra bu konuyu açmayı uygun gördüm.

ilk belirtmek istediğim,ön takım fren ve motor konusunda doblonun çok başarılı olduğu.rutin bakım dışında çok sınırlı miktarda parça değiştirerek 100 bin km yi doldurduk.şimdi sırayla ele alalım:

Frenler:

100 bin km boyunca 2 takım ön fren balatası harcadık.fabrikanın koyduğu bosch balatalar 50 bin km de bitmeye yaklaşınca değiştirdik.yeni takılan opar balatalar aynı şekilde 50 bin km çalışarak bizi 100 bin kilometreye taşıdı.100 de söktüğümüzde bosch balatalar kadar ömürleri kalmıştı.burada belirtmek istediğim opar kutusundan çıkan balatanın bosch balatadan sessiz çalışması.ses sorunu yaşayanlar için ideal bir çözüm.

frenler kızma yapmıyor.Abs düzgün ve dengeli çalışıyor,çok hızlı devreye giriyor.arkalar kampana olmasına rağmen sürekli sökme-ayarlama gerektirmiyor,el freni kolay kolay yükselmiyor.

Ön takım:

100 bin km yolu sıfır hatayla tamamladı.

Arka yürür:

arka yürür ana parçalar itibarı ile ön takımdan farksız.tek sorun 100 bin sonuna geldiğimizde yük takozlarının deforme olması.bu takozlar daha sağlam yapılabilir.

Motor:

100 bin boyunca peryodik bakım (yağ-filitre-kayış) dışında motordan değişilen sadece üç eleman var.biri devirdaim su pompası.devirdaim su pompası 60 bin km gibi hafif bir sızıntı yaptı.biz tedbiren değiştirilmesini uygun gördük ve değiştirdik.diğeri ise tam olarak 100 bin km doldurduktan sonra değiştirdiğimiz şanzıman takozu (motor alt takozu).deforme olması normal bir parça.son olarak kızdırma bujisi.bir adet kızdırma bujisi arıza yaptı.orijinali ile değiştirdik.

Elektrik:

tek bir sorun var:55 amper akü bu araca yetmiyor,servisin taktığı 60 amperinde 55 den bi farkı yok,akü nispeten erken bitiyor.zayıflayınca da ilk çalıştırmalarda araç hata veriyor.

Kaporta-Şase-Cam:

çürüme yok.boyada kabarma,solma,vernik atma yok.20 bin arayla kapı ayarlarını kontrol ettirmekte fayda var.arabasının içinden civciv ötüyormuş gibi ses alan varsa arka tekli koltuğun,ikili koltuğa oturduğu ve temas ettiği bölümü sıvı gres ve pamukla hafifçe yağlasın ve klipsin oturduğu demir parçayı izolasyon bandı ile sarsın.sorunun kesin çözümü.ön cam taş sıçramasına karşı çok hassas.benim aracımın ön camı,önden gelen aracın attığı taş yüzünden iki kez çatladı ve iki kez camı değiştirdim.

Peryodik Bakım:

1.3 multijetin bakım aralığı 10 bin km olarak belirlenmiş.100 bin km boyunca bu aralıkta bakım dışı bir aksaklık yaşamadık ancak direksiyon pompa kayışı,alternatör kayış seti,direksiyon hidroliği,fren hidroliği değişim peryotlarında uzatma yapılabilir.bu parçaların 100 bin kmde değiştirilmesi daha uygun olabilir.hem kullanıcıyı da ekonomik olarak rahatlatır.ben 60 bin km de kayış setini değiştirdiğim zaman sökülen parçalara acıdım gerçekten.kayışlarda tek çatlak yoktu.bu parçaların değişim peryodu "60 bin km de kontrol,90 bin km de değişim" şeklinde düzenlenebilir.carbon clean işlemi çok önemli.kesinlikle aksatmayın,bosch ve yetkili servis dışında carbon clean yaptırmayın.kızdırma bujilerininde 80 bin kmde set olarak sökülüp kontrol edilmesi hem arıza yapmadan önce önlem alınması,hemde bujinin kaynamasının önlenmesi açısından faydalı olabilir.zira bu kızdırma bujileri kaynadığında sökülürken kırılabiliyor.

Servis:

Tüm peryodik bakımları 4 farklı yetkili serviste yaptırdım.yetkili servis ücretlerinin özel servis ücretlerinden pahalı olduğu konusuna katılabilirim fakat yetkili servis kalitesi bu farkı hakediyor.orijinal parça fiyatlarında özel servis ve yetkili servis arasında fiyat farkı yok.kendinizin ve aracınızın güvenliği için "çok güvendiğiniz özel servisiniz yoksa" peryodik bakımlarınızı yetkili serviste yaptırmanızı tavsiye edebilirim.tabi çok kaliteli özel servisler ve başarılı ustalarımız da var.servis konusunda "güvendiğiniz yerden başkasına aracınızı teslim etmeyin" diyebilirim.bir aracın tek bir ustası olmalı.özel servise gidiyorsanız çözemediğiniz konuda yetkili servise başvurun.

Parça:

orijinal parçaların kalitesi son derece iyi.zaten büyük bölümü bosch marka.bosch dedikten sonra fazla söze gerek kalmıyor.yedek parça sıkıntısı yok,parça yüzünden araç yatmıyor.Parça fiyatları genel olarak uygun.yalnız serviste direksiyon pompa kayışı 110 liralık bir fiyatla satılıyor.tek bir kayışa 110 lira vermek insanı biraz rahatsız ediyor.birde yük takozları...iki kauçuk yük takozu 210 lira.birde işçilik var tabi...bu parçaların yan sanayisi direksiyon pompa kayışı 20 lira yük takozu(çift)50 lira.fiat yedek parça ücretlendirmesi yaparken biraz daha ekonomik kalabilse iyi olur.

Son düzenleme:

m_ates27

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Mustafa ATEŞ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Zabıta Memuru
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Safari Sarısı
Yapmış olduğunuz analiz için tşk. Emeğine sağlık

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Ellerine sağlık abi. Okurken biraz eksik biraz fazla kendi arabamı gördüm gibi oldu.
En çok katıldığım nokta servis de satılan yedek parça fiyatları işçiliği anlıyorum pahalı olmasını ona göre hizmet veriyorlar ama parçalarında aynı orantıda pahalı olması garip geliyor ama ben aracımı servis den aldığım zaman aklımda soru işareti olmuyor acaba bunu yaptılar mı ? demiyorum. ama dışarıda bir oto elektrikçiye bile götürsem o kadar kuşkulu oluyorum ki her hareketini izliyorum ancak servis de bekleme salonuna geçip çay kahve içip televizyon izleyebiliyorum. Çünkü servis faturasıyla işiyle her şeyi garanti yapıyor.

Sonuç olarak şükür diyebilirim her şey için.

Allah kaza bela vermeden masraf çıkarmadan arabalarımızı kullanmayı nasip etsin :)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Raptor abi süper test olmuş

d1 96 bin km d2 de 140bin km kullandık aynenraptor abi dediğin gibi bakım haricinde bozullmuyor ikiisindede direksiyon yağ keçesi ve d2 de salıncak değişti

d1 dede servisin hatası yüzünden 1 defa salıncak değişmişti birkezde yük takozlar gerçekten doblo sıfır problem çok sağlam sornsuz araba

bakımı yaptır problesiz bin

d3 tede şuan amaortisör takozları hariç bi problem olmadı

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
doblonla nice yüzbin kmlere raptor abi :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
@doblo vip premio

d3 ve fiorino gurubunda amortisör takozu ve askı rotu malesef kronik sorun.d4 de bu sorunu çözdüklerini umuyorum.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
ınşallah çözmüşlerdir büyük bi problem değil ama can sıkıyor

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
@doblo vip premio

çözmüş olmaları lazım...örneğini connect'te gördük.connect'i iyi optimize ettiler.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
zamanla göreceğiz

minibuscu59

Onursal Üye
Adı
Barış KUŞKU
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Şoför
Modeli
Araç Yılı
2009
Renk
Metalik Giri (Linea)
bu güzel bilgilendirme için teşekkürler

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
yan sanayi prça görünüm olarak benzesede veta aynı olsada işlev olarak aynı işi yaapamaz bence zaten yan sanayi parça takmaya değmez

minibuscu59

Onursal Üye
Adı
Barış KUŞKU
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Şoför
Modeli
Araç Yılı
2009
Renk
Metalik Giri (Linea)
@doblo vip premio
3 kuruş fazla olsun orjinal olsun

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
teşekkürler raptor.ben d1 de 140,000 e kadar 1 kere fren balatası değiştirdim.dediğin gibi 1 kızdırma arızası oldu hepsini değiştirdim.şanzıman keçesi değişirken baskı balatayıda değiştirmiştim usta tavsiyesi ile.birde kalorifer radyatöründen su kaçırması nedeniyle garantiden değiştirmiştim.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
@MEHMET78

bir takım ön fren fren balatası ile 140 bin mi yaptın?hiç mi frene basmadın?