çiğ köfte tarifi...

mali_55

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
Arkadaşlar bu gün farklı bir paylaşım olsun dedim...

bir karadenizli olarak çiğ köfteyi çok seviyorum... Zamanında işyerindeki Urfalı arkadaşlaradan önce yemeye alıştık sonra da yapmasını öğrendik... şimdi tüm malzemeleri urfadan getirterek aşağıda kendi derlediğim usüle göre sık sık çiğ köfte yaparım... kendi derlediğim derken çok farklı şekillerde yapan var çiğ köfteyi... benim benimsediğim yöntem bu şekilde... özellikle eti baştan katıyorum ki iyice hallosun...

bu işin erbabı doğu ve güneydoğulu arkadaşların hoşgörüsüne sığınarak buyrun karadenizliden bir çiğ köfte tarifi...;):D

bu da benim hobim....

yanlışımız eksiğimiz varsa da bilen arkadaşlar lütfen yorumlarını yazsın ki bizde düzeltelim istifade edelim*flower*...

ÇİĞ KÖFTE YAPILIŞI

MALZEMELER :

- 500 Gr yağsız sinirleri temizlenmiş kıyma
- 600 Gr çiğ köftelik ince bulgur ( 500 Gr kıymaya En fazla 700 Gr olabilir )
- 300 Gr Urfa isotu ( İllaki Urfa isotu olacak… başkası olmaz… acı isteğe göre miktar artırılıp azaltılabilir)
- 3 baş orta boy kuru soğan
- 1 baş sarımsak
- 2 çay kaşığı kuru nane
- 1 çay kaşığı karabiber
- 3 çay kaşığı kimyon (isteğe göre köri ve yenibahar eklenebilir)
- 2 adet limon
- 1 bağ yeşil soğan ( beyaz kök kısmı hariç)
- 1 bağ maydonoz
- 2-3 yemek kaşığı salça (ben Urfadan gelen güneşte kurutulmuş domates salçası tercih ediyorum, biber salçası da kullanılablir.)
- Yeterince tuz..
- Ve altı tırtıklı yoğurma leğeni (olmazsa olmaz …)

YAPILIŞI :

Öncelikle yoğurma işlemine başlamadan en az yarım saat (bu süre daha uzun olursa daha iyi olur) önce isot bir kabın içerisinde bir bardak su ve var ise yarım cay bardağı hakiki zeytinyağı ile ıslatılır ve beklemeye bırakılır. İsot suyu emerek şişer. 3 adet kuru soğanı ve sarımsağı çok ince bir şekilde doğrarız. Yoğurma leğeninde kıymayı, ıslatılmış isotu, doğradığımız soğan sarımsağı karabiber, kimyon, nane ve tuzu ilave ederek yoğurmaya başlarız. Bu işlem yaklaşık 15-20 dakika sürer karışım siyah bir macun halini alır. Sonra bulgurdan bir miktar bu karışıma ilave ederek yoğurmaya devam ederiz. Kattığımız bulgur karışımın içinde yumuşamaya başladıkça yeniden bulgur ilave ederek yoğurmaya devam ederiz. Bu şekilde bulgur karışımın içine 3-4 kerede alınmış olur. Son kez bulguru aldığımızda karışımın yoğrulması zorlaşacak ve karışım daha sertleşecektir. Bu aşamada salçamızı ve halkalar şeklide doğranmış limonu (çekirdeklere ayıklayıp) kabuklu olarak karışıma katıp bir müddet daha yoğururuz. Sonra limonun içi tamamen karışıma geçince kabuklarını geri toplarız . Bu aşamadan sonra yazın buz kışın ise az az su ilave ederek karışımı yoğurmaya devam ederiz. Karışım çok hamurlaşmamalıdır. İstenilen kıvama gelince daha önceden çok ince doğranmış olan yeşil soğan ve maydanozu karışıma ilave ederek bir miktar daha yoğurarak köftemizi hazır hale getiririz…

küçük sıkımlar halinde şekil verdiğimiz köfteyi marul lavaş limon ve isteğe göre nar ekşisi ile servis edip yiyebiliriz...

NOT: Eti mümkün ise rondo veya mutfak robotunda çekip, küçük parçalar kopardıktan sonra doğrama tahtasının üzerine bıçağın yan yüzeyi ile ince bir zar şeklinde yayarak içindeki yağ ve sinirleri temizlemek iyi oluyor. Bu şekilde tüm sinirler temizlenmiş oluyor... Ya da kasaptan sinirsiz yerlerinden isteyerek temiz kıyma makinasında 3 kez çektirebiliriz..

Bulguru çok fazla yoğurarak hamur hale getirmemek gerekir. Bulgurun biraz dişe dokunması makbulmüş… bilenler öyle diyor...*lol*

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
ben yemem etli çiğ köfte kurt yapar mağra adamı gibi çiğ etmi yicem *annoy* ama etsiz çiğ köfte koy önüme bir tepsi dolusu lavaş bide ayran offfff ona bayılıyorum ama etlisini yiyemem

mali_55

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
ben yemem etli çiğ köfte kurt yapar mağra adamı gibi çiğ etmi yicem *annoy* ama etsiz çiğ köfte koy önüme bir tepsi dolusu lavaş bide ayran offfff ona bayılıyorum ama etlisini yiyemem

kardeş bunun aslı etli... etsizi de yapıyoruz genellikle bizde.. ama etlinin tadını vermiyor ... atrıca etsizin tarifi biraz daha farklı oluyor...

birde bu kurt yapar hikayesi şehir efsanesi bence çok araştırdım ben bu konuyu kesin bir şey yok kurt yapar falan... öyle olsa güneydoğu da bu iş ayyuka çıkardı hastaneler baş edemezdi, devamlı tüketiliyor çünkü etli çiğ köfte o bölgede... ama tercih meselesi mide kabul etmeyince de yiyemezsin tabii ki...

ticari amaçlı yapılan yerlerde bakanlık etli çiğ köfteye izin vermediği için etsiz yapıyorlar... çünkü etli çiğ köfte yapılır yapılmaz tüketilmeli beklerse hele hele buzdolabında beklerse bakteri üretir... bu nedenle ticari işletmelere etli çiğ köfteye izin verilmiyor...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
paylaşım için teşekkürler
harbiden etsiz çiğ köfte lavaş + ayran süper oluyor

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
:D ellerine sağlık :D

FireExit

Onursal Üye
Çiğ köfte dediğin etlidir.... Ötekiler acı kısır... :D
Bir de yanına aslan sütü offff....

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
TOKSOPLAZMA HASTALIĞI
Etin ancak pişirilmesiyle parazitlerden arınacağını, çiğ etin parazit yapmasının yanı sıra ”toksoplazma” denilen, kedi, köpek ve çiğ et yoluyla insana bulaşan enfeksiyon hastalığına neden olduğunu anlatan Koruk, şunları kaydetti: ”Hastalık, hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, lenf düğümlerinde şişlik gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bazı kişiler kendiliğinden bu hastalığı atlatabilir. Bazen hastalar lenf bezlerindeki şişlik nedeniyle bize geldiklerinde toksoplazma olduğunu ortaya çıkarabiliyoruz. Bu hastalık hamileler için büyük bir risk. Toksoplazma hastası hamile birinin doğacak çocuğunda görme, sarılık ve zeka geriliği gibi sorunlar yaşanabilir. Bölgede de çiğ etle yapılan çiğ köfte yeme alışkanlığı çok fazla, bundan ötürü hastalığa yakalanma oranı da fazla olabilir. Çiğ köfte etini, eksi 20 derecede dondurduktan sonra kullanmak, çiğ etle bulaşabilen toksoplazma hastalığından korunmamazı sağlayabilir. Çünkü bu şekilde etin içindeki parazitlerin ölmesini sağlayabiliriz. Ancak en güvenli ve sağlıklı yöntem etin pişirilerek tüketilmesidir

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/16294653.asp?gid=373

SerdarEngin

Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
:D sende herseyin yanında aslan sütü istiyon he:D

SerdarEngin

Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
giderr bilemmi:D

FireExit

Onursal Üye
TOKSOPLAZMA HASTALIĞI
Etin ancak pişirilmesiyle parazitlerden arınacağını, çiğ etin parazit yapmasının yanı sıra ”toksoplazma” denilen, kedi, köpek ve çiğ et yoluyla insana bulaşan enfeksiyon hastalığına neden olduğunu anlatan Koruk, şunları kaydetti: ”Hastalık, hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, lenf düğümlerinde şişlik gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bazı kişiler kendiliğinden bu hastalığı atlatabilir. Bazen hastalar lenf bezlerindeki şişlik nedeniyle bize geldiklerinde toksoplazma olduğunu ortaya çıkarabiliyoruz. Bu hastalık hamileler için büyük bir risk. Toksoplazma hastası hamile birinin doğacak çocuğunda görme, sarılık ve zeka geriliği gibi sorunlar yaşanabilir. Bölgede de çiğ etle yapılan çiğ köfte yeme alışkanlığı çok fazla, bundan ötürü hastalığa yakalanma oranı da fazla olabilir. Çiğ köfte etini, eksi 20 derecede dondurduktan sonra kullanmak, çiğ etle bulaşabilen toksoplazma hastalığından korunmamazı sağlayabilir. Çünkü bu şekilde etin içindeki parazitlerin ölmesini sağlayabiliriz. Ancak en güvenli ve sağlıklı yöntem etin pişirilerek tüketilmesidir

Kanka yamyam mıyız biz... :D:D Et yoğurulurken pişiyor zaten.... Ben hep yerim... Kendimiz yaparız... Tek sıkıntısı ertesi gün... :D:D

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
paylaşım için teşekkürler.....

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/16294653.asp?gid=373

bilgiler için teşekkürler koray.

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
Arkadaşlar bu gün farklı bir paylaşım olsun dedim...

bir karadenizli olarak çiğ köfteyi çok seviyorum... Zamanında işyerindeki Urfalı arkadaşlaradan önce yemeye alıştık sonra da yapmasını öğrendik... şimdi tüm malzemeleri urfadan getirterek aşağıda kendi derlediğim usüle göre sık sık çiğ köfte yaparım... kendi derlediğim derken çok farklı şekillerde yapan var çiğ köfteyi... benim benimsediğim yöntem bu şekilde... özellikle eti baştan katıyorum ki iyice hallosun...

bu işin erbabı doğu ve güneydoğulu arkadaşların hoşgörüsüne sığınarak buyrun karadenizliden bir çiğ köfte tarifi...;):D

bu da benim hobim....

yanlışımız eksiğimiz varsa da bilen arkadaşlar lütfen yorumlarını yazsın ki bizde düzeltelim istifade edelim*flower*...

ÇİĞ KÖFTE YAPILIŞI

MALZEMELER :

- 500 Gr yağsız sinirleri temizlenmiş kıyma
- 600 Gr çiğ köftelik ince bulgur ( 500 Gr kıymaya En fazla 700 Gr olabilir )
- 300 Gr Urfa isotu ( İllaki Urfa isotu olacak… başkası olmaz… acı isteğe göre miktar artırılıp azaltılabilir)
- 3 baş orta boy kuru soğan
- 1 baş sarımsak
- 2 çay kaşığı kuru nane
- 1 çay kaşığı karabiber
- 3 çay kaşığı kimyon (isteğe göre köri ve yenibahar eklenebilir)
- 2 adet limon
- 1 bağ yeşil soğan ( beyaz kök kısmı hariç)
- 1 bağ maydonoz
- 2-3 yemek kaşığı salça (ben Urfadan gelen güneşte kurutulmuş domates salçası tercih ediyorum, biber salçası da kullanılablir.)
- Yeterince tuz..
- Ve altı tırtıklı yoğurma leğeni (olmazsa olmaz …)

YAPILIŞI :

Öncelikle yoğurma işlemine başlamadan en az yarım saat (bu süre daha uzun olursa daha iyi olur) önce isot bir kabın içerisinde bir bardak su ve var ise yarım cay bardağı hakiki zeytinyağı ile ıslatılır ve beklemeye bırakılır. İsot suyu emerek şişer. 3 adet kuru soğanı ve sarımsağı çok ince bir şekilde doğrarız. Yoğurma leğeninde kıymayı, ıslatılmış isotu, doğradığımız soğan sarımsağı karabiber, kimyon, nane ve tuzu ilave ederek yoğurmaya başlarız. Bu işlem yaklaşık 15-20 dakika sürer karışım siyah bir macun halini alır. Sonra bulgurdan bir miktar bu karışıma ilave ederek yoğurmaya devam ederiz. Kattığımız bulgur karışımın içinde yumuşamaya başladıkça yeniden bulgur ilave ederek yoğurmaya devam ederiz. Bu şekilde bulgur karışımın içine 3-4 kerede alınmış olur. Son kez bulguru aldığımızda karışımın yoğrulması zorlaşacak ve karışım daha sertleşecektir. Bu aşamada salçamızı ve halkalar şeklide doğranmış limonu (çekirdeklere ayıklayıp) kabuklu olarak karışıma katıp bir müddet daha yoğururuz. Sonra limonun içi tamamen karışıma geçince kabuklarını geri toplarız . Bu aşamadan sonra yazın buz kışın ise az az su ilave ederek karışımı yoğurmaya devam ederiz. Karışım çok hamurlaşmamalıdır. İstenilen kıvama gelince daha önceden çok ince doğranmış olan yeşil soğan ve maydanozu karışıma ilave ederek bir miktar daha yoğurarak köftemizi hazır hale getiririz…

küçük sıkımlar halinde şekil verdiğimiz köfteyi marul lavaş limon ve isteğe göre nar ekşisi ile servis edip yiyebiliriz...

NOT: Eti mümkün ise rondo veya mutfak robotunda çekip, küçük parçalar kopardıktan sonra doğrama tahtasının üzerine bıçağın yan yüzeyi ile ince bir zar şeklinde yayarak içindeki yağ ve sinirleri temizlemek iyi oluyor. Bu şekilde tüm sinirler temizlenmiş oluyor... Ya da kasaptan sinirsiz yerlerinden isteyerek temiz kıyma makinasında 3 kez çektirebiliriz..

Bulguru çok fazla yoğurarak hamur hale getirmemek gerekir. Bulgurun biraz dişe dokunması makbulmüş… bilenler öyle diyor...*lol*

paylaşım için teşekkürler dostum.

Chirmicty

Onursal Üye
Başka Araç
Adı
Koray HARMAN
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2018
TOKSOPLAZMA HASTALIĞI

Kanka yamyam mıyız biz... :D:D Et yoğurulurken pişiyor zaten.... Ben hep yerim... Kendimiz yaparız... Tek sıkıntısı ertesi gün... :D:D

şu şehir efsanelerini bırak yoğuruluyorken pişermi hiç et ya belli bir sıcaklıkta ölüyor o parazitler onunda çözümü ateşte pişirmek yada -20 derecede dondurmak