akü tercihi

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aga akü yolda bitmez.yani yolda akü yüzünden aracın stop etmez.yada akü yüzünden yolda kalmazsın.akü biter,sabaha kadar yatar araban.havada soğuksa sabah çalıştıramazsın.kısacası akü seni yolda bırakmaz.

benim tavsiyem.şimdi sen bu akünle aracını kış başına kadar kullan.baktın ki bir sabah araba çalışmıyor.o zaman al bi sıfır akü,tak arabana devam et.

yani o akü daha gider rahat ol!lambayı açık bırakmasan akünün durumundan haberin bile olmazdı...arabada açık bişey bırakma kışa kadar sorunsuz gidersin bu aküyle.
Yolda bıraktı' dan kastım, kayınederlere gittim. park halındeyken ışık açık kalmış. aşağı indim arabaya konsol titredi,bilgisayarı sıfırladı araç çalışmadı.

Peki, yazın kullanırım aküyü de. Kışında büyük ihtimal değiştiririm.

O teknik bilgiye takıldım: göstergeyle ölçtü 14 yerine 14,5 de durdu gösterge (araç çalışırken şarjı ölçtü). şarjda 14 değerini geçmemeli dedi, Bilmek istiyorum ; olması gereken değer nedir ? Elektrikçi varmı aramızda?

bizim araçlarda 12 nin altına düşmeyecek.13.5-14.5 ten yukarı geçmeyecek.12 nin altında olursa voltaj düşer.elektronik sistemler düzensiz ve güçsüz çalışır.akü yeterli miktarda şarz etmez.

yüksek olursa sürekli sigorta atar,ampul keser,zırt bırt elektronik devre arızaları verir.

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
77 amper Varta akü aldık 250 ₺ memnunum daha doğrusu tesisat koyacağım için büyük aldım yokda 60 ampere devam

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
çelik ve inci kullanıyoruz genelde.özellikle çeliğin aküsü epey bi gidiyor.

vartanın da methini çok duydum ama hiç kullanmadım.mutlu aküden vazgeçmeyen arkadaşlar da var.

bingolizm

Aktif Üye
Adı
yavuz sultan selim
Modeli
Arkadaşlar akü sarz ettirmek faydalı mıdır benimki bitmişti gecen takviye yaptık üstünde de orijinal 50 a mutlu akü var .yani sarz edilince ömrü ne kadar olur .haftada bir iki sefer kontak açıp kısa mesafe gidiyorum ne tavsiye edersiniz

ByMurat

Onursal Aydın Yöneticisi
Doblo
Adı
Murat Şentürk
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Makina Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2005
Renk
Gri Füme
Ben de geçen hafta işim dolayısıyla Manisa ya gittim.Aracım 3 gün hiç çalışmadı.Hava da -5 lerde olunca sabah marşa bi bastım sanki araba da akü yok :D 1 sene önce aldığım garantili MUTLU akü.Aldığım yer kapanmış Haliyle aydın da servisi olmayınca istanbul merkezi aradım onlarda izmire yönlendirdiler.İzmir i aradım mutlu akü satan herhangi bi yer yardımcı olur dediler.Satan yere gitim şarj olması lazım abi dediler 10 tl. para istediler bende garantili ürün nasıl 10 tl. alıyorsunuz falan filan biraz bağırınca ücretsiz şarj yaptırdım.Şimdi herhangi bi sorun yok. :D

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz

DoBLo_cU

Daimi Üye
Adı
Doblocu
Modeli
Renk
Siyah
Herkes akünün genel kapasitesinden bahsetmiş fakat aşağıdaki pek bilinmeyen konuda önemli.

''Soğuk motor çalıştırma amperleri (Cold cranking amps - CCA) - CCA, aracın motoru soğuk iken çalıştırılabilmesi için kritik öneme sahiptir.
Akü voltajı kullanılamayan seviyeye düşünceye kadar 0 Fahrenheit derece sıcaklıktaki bir akünün 30 saniye boyunca verebileceği amper sayısıdır.

Rezerv kapasitesi (Reserve capacity - RC) - alternatör arızalanırsa aracınızın elektrik sistemine güç vermeye yardımcı olur.

Aracınızı çalıştırmak için gerekli olan minimum voltaj değerinin altına düşmeden bir akünün aracı kaç dakika güç sağlayabileceğini gösterir.

Genel olarak hem CCA hem de RC değerleri ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir.

Ancak soğuk iklimli bir yerde yaşıyorsanız bir akü seçerken CCA değerine özellikle dikkat etmeniz gereklidir.

Tersine, sıcak iklimli bir yerde yaşıyorsanız çok fazla CCA değerine ihtiyacınız yoktur.''

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Bilgilendirme için teşekkürler.

minibuscu59

Onursal Üye
Adı
Barış KUŞKU
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Şoför
Modeli
Araç Yılı
2009
Renk
Metalik Giri (Linea)

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@bingolizm
akü sağlamsa y da şarz tutarsa sıkıntı yok.denemenin zararıda yok.

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Bende İnci kullanıyorum.

Anlamadığım tek nokta var şuana kadar akülerin üstündeki ışık muhabbeti çalışan görmedim aracın aküsü bitiyor ama o yeşil ışık hep yanıyor :D

Musa ATASEVEN

Onursal Çankırı Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Musa
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Bu güne kadar VW araçlarımda hep Delphi kullandım. Ama İNCİ ürünleri de dikkatimi çekmiyo değil. Reklam kokan hareketler değilse bunlar güzel işler yapıyorlar.

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Ben de aracimi aldigim 2012 eylül den beri orjinal 60 amperlik aküyu kullaniyorum henüz sorun yaşamadım.Tahminimden daha fazla dayandi.
Merak ettigim yeni akü alacagim zaman 72 amperlik alirsam daha iyi mi olur acaba herhangi bir zarari olur mu?

dbl43

Yeni Üye
3 yıl önce Varta almıştım, akü arıza yaptı. Bir kaç saat bekledikten sonra aracı zor çalıştırıyor, ekranda bütün değerler sıfırlanıyor. Marka önerisi olan var mı?

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Hepsi 2 sene garantili.bilindik markalar servis ağı sıkıntısı olmaz.

dadaşuğur

Silivri Temsilcisi
Yetkili Kişi
İlçe Temsilcisi
Doblo
Adı
uğur
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Mekanik tesisatcı
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Derin bordo
Yeni aldim mutlu aku 72 amper 410 tl eskisi 60 amperdi gayetde memunum

ufukeser

Daimi Üye
Adı
ufuk
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Tekstil
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
Arkadas8bu akşam aracı calistirayim derken birden mars6almaz oldu . Allah'tan aküyü aldığım yer yakındı .ustayı aradım takviyeyle dükkana gitim ve garantisi olduğundan dolayı araca geçici akü takip , aküyü garatiden değişim için gönderecek bakalım sonuç ne olacak. Aracım 1.6 2012 Doblo hangi aküyü önerirsiniz ayrıca kaç lik akü taktırmak iyi olur .