205/55/R16 Lastik Basıncı ?

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@Nctcngz
kimseye inanmayın bize inanın.:D:D:D
benim verdiğim değerler aracımızın kullanma klavuzuna göre olan değerlerdir.ama bizde genelde kullanma klavuzları okunmadığından herkes farklı bir şeyler söylüyor.

Nctcngz

Daimi Üye
Adı
Necati
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Siyah
@MEHMET78

Haklısın tüm havaları denicez bi 36 denicez olmadı 40 olmadı 32 dönüş yapıcaz hangisi konforluysa onunla yola devam :D

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@Nctcngz
konfor isterseniz az basacaksınız fakat teknik olarak doğruyu isterseniz 39-40 tır.

yunussemre

Aktif Üye
Adı
yunusemre
merhaba arkadaşlar biraz bu konuda herkes farklı fikir sahibi yanlış doğru yada bilinmeyen bi kaç bir şey var sanırım toparlamak istedim bi yanlışım varsa düzeltelim arkadaşlar öncelikle lastik basınçları her d3de standart olarak gözükse de aslında standart değildir kullanılan lastiklere göre hava basılır genelde bi standart 40 psi dir. HER MARKA LASTİK LASTİK YANAĞINA BASINÇ DEĞERİNİ YAZMAKTADIR. şimdi gelelim lastiğin az yada çok basıncı olursa ne olur sorusuna eğer basınç az olursa yakıtı fazla yakarsınız nedeni ise lastiğin inikken zemine uyguladığı direnç fazla olduğundandır. Çukura sert bi şekilde girdiğinizde jantı ezede bilirsiniz. lastik basıncı yüksek olursa ki eğer lastiğin orta tarafı daha çok aşınmaya başlar setlerden geçtiğimizde azda olsa süspansiyon olarak lastiklerinde payı vardır. ve şunu da unutmayalım lastik basınçlarını yaz aylarında 2 ve 3 psi daha az basılmalıdır. bi yanlışım varsa özür dilerim arkadaşlar saygılar.

Son düzenleme:

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
kışında zemin tutuşu olsun diye lastiklerimizi indiririz bilgisi de bize has yanlış uygulamalardan.internetteki kışın araç nasıl kullanılır gibi yerlerde hep aksini söylüyorlar.

yunussemre

Aktif Üye
Adı
yunusemre
mehmet bey bence bu tartışılır bi konu bi deneyin derim şimdi çok basit bi açıklama normal basınçtaki lastik atıyorum zemine 5cm basıyorsa az basınçlı lastik 10cm basmaktadır sürtünme kuvveti fazla olduğundan dolayı yoltutuşu sağlamaktadır diye düşünyorum.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
bize uygulamada öyle gibi geliyor fakat bu işin uzmanları olarak görülen kişiler öyle diyor.

oktay_1975

Fenomen Üye
Adı
oktay
Kan Grubu
B RH +
Modeli
Araç Yılı
2016
Renk
Spor mavi metalik
lastik basıncı yaz - kış değiştirilmez. normal basıncı ne ise öyle kullanılır.
eğer ki illa kış için bişey yapacam derseniz şişirmeniz gerekir , indirmek değil.
sebebi ne gelince kışın yol tutuşu sağlayan lastiğin fazla basması değil , lastiğin dişlerinin fazla olmasıdır.
bu durumda lastiği fazla şişirerek ince kertikleri olan kış lastiklerinin , kertiklerinin açılmasını sağlayarak yol tutuşunu arttırmak.
diğer bilgiler yanlıştır. lastik basıncı düşük olan lastik fazla basıyor gibi görünse de , daha az basıyor . bastığı yerler de yanaklara yakın olan kısımlar.
dişli kısımları daha az basıyor.

ErtuğruL_

Yeni Üye
Adı
Ertuğrul
S.aLeyküm
Aracımı 1 ay önce sıfır Aldım..Üzerinde yine standart 16 c tipi lastiklerle qeldi malesef..
bayiden çıkar çıkmaz Aracın üzerindeki lastikleri satıp 205/55/ R16 continental taktım..Konforda ve yol tutuşta Baya bi farketti..
Basınçlarıda önler 36psi arkalar 34 psi Olarak ayarladım..Şimdilik lastikerden memnunum Lakin Bayi orjinal lastiklerin uzun ömürlü olduğunu eyer binek tipi lastik takarsan ömrünün kısalacağını söyledi..bende benim için konfor ve qüvenlik önde qelir dedim. yük tipi lastiklerinin olumsuz yönlerini anlatınca bencede değiştirmelisin dedi :)

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
İyi akşamlar. Birde şunu belirtmek isterim çoğu benzincinin hava saati yanlış. Lastikçide analog saat basıncı 1 kere ayarlatın bi aksilik olmadığı sürece 3 5 ay yatan araba hariç lastik havasına birşey olmaz.

yunussemre

Aktif Üye
Adı
yunusemre
artı birşey daha eklemek isterim lastiklerimizin aşınma dereceleri aynı orantıda olması için belirli aralıklarla ön lastikle arka lastığın yerini değiştirini ön lastikler manevradan veya pati çekmesinden dolayı arka lastiklere oranla daha çok aşınmaktadırlar.

bedbaht155

Daimi Üye
Adı
HAKKI
konfor için uzun zaman chorono lastikleri 32 psı de kullandım sonuç ön lastiklerin dış tabanları bildiğiniz balık pulu gibi attı parçalandı. ön arka yaptım sağlam olan lastikler 8000 km de yine aynı hale geldi. Şu anda 39 a aldım alışmaya çalışıyorum. koskoca fiat mühendisleri böyle uygun görmüşler herhalde vardır bir bildileri. Doblomuza zararı olsa yazmazlardı herhalde? şimdide kışlık 205 55 16 düşünüyorum bundaki değer ne olmalı onu merak ediyorum..???

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@bedbaht155
aynen öyle. ben 39-40 basıyorum.

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
Octavıada 205-55-16 ebat fabrika önerisi 35 basılıyor araç 1400 kg civarında

bedbaht155

Daimi Üye
Adı
HAKKI
3 sene 2006 fiestaya bindim. kapısındaki etikette farklı ebatlardaki lastik ve hatta jantlardaki basılması gereken hava basınçlarını gösteriyordu. doblolarımızda ki etiket neden böyle değil...

DobLoPremio

Veloce
Başka Araç
Adı
S.Asil
Kan Grubu
0 +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2002
Renk
Azzuro Blu
@bedbaht155

Araç sadece 195/60 R16 C Sınıfı Lastik Destekliyor Ki Ticari Sınıf Bir Lastik O Yüzden Başka Ebat Yazmaması Normal Bir Durum. Kışlıklarınıza 36-38 Arası Yeterli Olur Görüşümce. (205 55 16 crossclimate kullanıyordum,doblomda) Lastiği Dıştan Kontrol Edip Yanakların Ezik Olmamasına Dikkat Edin Dişlerin Teması Önemli Sonuçta , Yanak Mümkün Oldukça Ezilmesin Öne Ne Vuruyorsanız Arkayada Aynı Havayı Vurun Kolay Gelsin :)

hakkitirak

Yeni Üye
Adı
Hakkı
Arkadaslar yeni aldığım araç premio doblo 2 haftaya teslim edilecek.Araç takside kullanılacağı için 205 55 16bGoogyear efficegrip takmayı düşünüyorum.Chorono lastik isteyen var mı?

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi