1.4 Active LPG yakıt tüketimi

geremy

Onursal Kurucu
konuyu yeni gördüm bende biraz yazayım

yaklaşık 2000 km ye yaklaştı lpg li doblom.
27 lt ile şehir içinde 285 km net yapıyorum.
şehir dışında benzindeki kadar düşüş göremedim.benzinde şehir dışı 6 lt iken şehir içi 8-9 lt arası idi.
yakıt karşılaştırmamı lpg li şahinler ile yapıyorum.şahinde tüpde iken ben benzinde ondan daha hesaplı gidiyordum.
lpg ölçümü benzinli gibi net olmuyor.pompa marka ölçüm şekli değişiyor.birde ben hep katkısız yani ucuz gaz alıyorum.
po da 2,90 iken meramgazdan 2,49 dan alıyordum.arada 0,41 tl var 27 lt de 11 tl gibi rakam çıkıyor.
aşağı yukarı sarfiyatım belli oldu.artık depoyu fullemiyorum dün 30 tl benzin 30 tl gaz aldım.en son benzini 2 ay önce lpg takılırken ışık yanıyordu 100 tl almıştım halende ışık yanmamıştı ama ben tedbir için aldım.

tokatnet

Azimli Üye
Adı
Mete
Kan Grubu
A RH -
Meslek
ELEKTRİK TEKNİSYENİ
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
ÇELİK GRİ
Arkadaşlar 2006 model 1.4 Active lpg'li Doblo2 sahibiyim. Aracı alalı daha 1 ay olmadı. Aracı ilk aldığımda 380-400krş arası lpg tüketimi vardı. Atiker servisine gittim ve bilgisayara bağlayıp filtreler tıkalı dediler. Hemen 2 filtreyide değiştirip gaz ayarı yaptılar.50TL ücret ödedim. Bende gaz bittiği zaman 30 liralık gaz aldım ve şehir içinde 90km'de gaz yine bitti.

30.000tl / 90 km = 333krş yapıyor. Bana yine çok geldi sizlerin araçlarının tüketimide bu civardamı merak ettim. Birde daha önce doblo aracım olmadığı için emin olamadım acaba kasa ağır olduğu içinmi böyle yüksek çıkıyor tüketim.

Aklıma gelmişken yazayım aracıma en fazla 2 kişi biniyoruz , genellikle yalnız kullanıyorum ağırlıkta yok yani aracımda... *helpless*

Total Lpg litre fiyatı 2.61TL

Alper kardeş senin arabanın aynı modelinden bende de var, 3. Ayda almıştım benimkinde de Atiker fast sıralı sistem takılı, geçenlerde bakım zamanı gelmiş lpg filtreleri falan değişti saolsun servisteki arkadaş filtre hortumlarını, regülatöre giren gaz hortumunu falan hiç sıkmamış ordan gaz kaçağı varmış. Bende aracın yakıtı arttı diye 1-2 yere götürdüm durdum ayar için ama farkeden bişey olmadı. Aracın içini dışını motorunu temizlerken Allah'tan erken farkettim de kendi işimi kendim hallettim hortumlar da laçkalaşmış kestim yeniden takıp kelepçeledim elimden ustalık gelir :)

Bizim araba yarısını yakıyormuş yarısı da ordan uçup gidiyormuş. Kendin bi kontrol et bence filtre ve regülatör lpg hortumu bağlantılarını. Yakıta gelince Bizim burda en ucuz lpg 2,65 tl/lt en son 30 tl lpg ile aracım 114 km yaptı, yani ortalama 263 tl yakmış km'ye hava sıcaklığı burda -3 e kadar düştü. Birde arkadaşların dediği gibi aracı yokuş aşağı boşa atarsan rölantide vitesten daha çok yakıyo..

tokatnet

Azimli Üye
Adı
Mete
Kan Grubu
A RH -
Meslek
ELEKTRİK TEKNİSYENİ
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
ÇELİK GRİ
Bizdede 2007 1.4 doblo var 29 tlye 164 km yol yapıyor daha bu gün aldık

Şehir içi Şehir dışı hangi kullanımda birde yokuşlarda benzin katıyo olmasın:))

ALpeR06

Daimi Üye
Alper kardeş senin arabanın aynı modelinden bende de var, 3. Ayda almıştım benimkinde de Atiker fast sıralı sistem takılı, geçenlerde bakım zamanı gelmiş lpg filtreleri falan değişti saolsun servisteki arkadaş filtre hortumlarını, regülatöre giren gaz hortumunu falan hiç sıkmamış ordan gaz kaçağı varmış. Bende aracın yakıtı arttı diye 1-2 yere götürdüm durdum ayar için ama farkeden bişey olmadı. Aracın içini dışını motorunu temizlerken Allah'tan erken farkettim de kendi işimi kendim hallettim hortumlar da laçkalaşmış kestim yeniden takıp kelepçeledim elimden ustalık gelir :)

Bizim araba yarısını yakıyormuş yarısı da ordan uçup gidiyormuş. Kendin bi kontrol et bence filtre ve regülatör lpg hortumu bağlantılarını. Yakıta gelince Bizim burda en ucuz lpg 2,65 tl/lt en son 30 tl lpg ile aracım 114 km yaptı, yani ortalama 263 tl yakmış km'ye hava sıcaklığı burda -3 e kadar düştü. Birde arkadaşların dediği gibi aracı yokuş aşağı boşa atarsan rölantide vitesten daha çok yakıyo..

Mete tavsiyen için teşekkürler. Doğru söylüyorsun gaz hortumlarında kaçak olabilir yarın ilk işim kontrol etmek.
Ben şehir içi kullanımda 30 liralık gaz ile 90-95 km yapabiliyorum. Gaz litre fiyatı 2.56 lira.

29 liraya 164 km yol yapmak bana pek mantıklı gelmedi açıkcası...
29TL/164km= 176,830 krş Şehir dışında bile bu tüketimi yakalamak imkansız geliyor bana...

emirhan46

Yeni Üye
bende de 1.4 dynamic 2006 var. sürekli biniyorum şehir içi dışı karma köy öğretmeniyim.günlük git gel 50 km yapıyorum.5 kişi gidiyoruz.şuanda 35 lt gaz ile depo doluyor ve net 370 km gidiyorum.her depo da 25 tl lik benzinde alıyorum. Yakıt sistemim BRC.Yazın aynı yol durumunda 440 km gidiyordum malum şimdi kış şartları..Uzun yolda seri 90-100 bandında gittiğimde ortalama 1 lt gaz ile 14 km yi buluyorum

geremy

Onursal Kurucu
bende de 1.4 dynamic 2006 var. sürekli biniyorum şehir içi dışı karma köy öğretmeniyim.günlük git gel 50 km yapıyorum.5 kişi gidiyoruz.şuanda 35 lt gaz ile depo doluyor ve net 370 km gidiyorum.her depo da 25 tl lik benzinde alıyorum. Yakıt sistemim BRC.Yazın aynı yol durumunda 440 km gidiyordum malum şimdi kış şartları..Uzun yolda seri 90-100 bandında gittiğimde ortalama 1 lt gaz ile 14 km yi buluyorum

çok iyi değerler.*tup*

tokatnet

Azimli Üye
Adı
Mete
Kan Grubu
A RH -
Meslek
ELEKTRİK TEKNİSYENİ
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
ÇELİK GRİ

Gayet güzel ayar yapmışlar araca benim gibi ayarlarına ellettirmesseniz başınız ağrımaz :))

geremy

Onursal Kurucu
atikerlerde yüksek devirlere çıkınca benzine geçme olayı varmı

said38

Yeni Üye
Adı
said
bende 1.4 lpg li var şehir içi 20 krş yakıyor şehir dışı ölçmedim

OmerFCansuyu06

Azimli Üye
Adı
Ömer Faruk
Modeli
Renk
granit gri
abi biz 2009 yılından berı 1.4 benzın lpg doblo kullanıyoruz yakıtın bırazcık fazla gıbı. lpgnın en pahalı oldugu sıralarda ölçmüşsün ama yinede fazla geldi bana. biz şehir içinde 22-25 krş arası uzun yoldada 20 krş yakıyoruz aynı senin gibi yokuslarda bosa atma alıskanlıgı var babamında. ama birazcık sert kullanıyo aracı. en aşağı 4bin devirde vites atıyo ki lpgli doblo 4bine geldiği zaman aşırı fazla bağırıyo. k.bakmayın forumun acemisiyim 2012 yılında açılmış bi konuymuş yeni gördüm :kötü: