1,3 Mjet intercooleri fan yardımıyla daha fazla soğutmak ?

rsase

Yeni Üye
Arkadaşlar 1,3 Mjet doblom var bunun intercoolerini fan yardımı ile soğutsam nasıl bir sonuç alırım sürekli 12 volt da çalıştırmak zararlı olurmu özellikle tozlu yollard ve gece sürüşlerinde yada bir adaptör benzeri birşeyle daha az bir voltajda çalıştırma iyi olurmu ?

Geçenlerde şunu farkettim aynı yolsa öğlen gittiğimde yol bilgisayarı ortalama tüketim 13 ile 15 litre gösteriyor bu bir dik rampa gece saat 12 de ve hava soğuktu aynı yoldan aynı şartlarla ve aynı vites aynı devirde gittiğimde yol bilgisayarı 6 il3 7 litre gösteriyor gündüz istanbul şileye giderken yokuşlarda 4 üncü vitese kadar düşerken gece gittiğimde 5 den aşağıya inmiyorum ve yokuşlara geldiğimde gaz verdiğimde hissediliyor.

Sizce intercooleri soğutmak işe yararmı ???

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
rsase tarafından yazılan metin:
Arkadaşlar 1,3 Mjet doblom var bunun intercoolerini fan yardımı ile soğutsam nasıl bir sonuç alırım sürekli 12 volt da çalıştırmak zararlı olurmu özellikle tozlu yollard ve gece sürüşlerinde yada bir adaptör benzeri birşeyle daha az bir voltajda çalıştırma iyi olurmu ?

Geçenlerde şunu farkettim aynı yolsa öğlen gittiğimde yol bilgisayarı ortalama tüketim 13 ile 15 litre gösteriyor bu bir dik rampa gece saat 12 de ve hava soğuktu aynı yoldan aynı şartlarla ve aynı vites aynı devirde gittiğimde yol bilgisayarı 6 il3 7 litre gösteriyor gündüz istanbul şileye giderken yokuşlarda 4 üncü vitese kadar düşerken gece gittiğimde 5 den aşağıya inmiyorum ve yokuşlara geldiğimde gaz verdiğimde hissediliyor.

intercooler genel olarak çalışan bir sistemin adı. sizinde bunu soğutmanız mümkün değil olsa bile işe yaramaz. mesela buzdolabı içindeki yiyecekleri soğutuyor. sizde buzdolabını soğutsak işe yarar mı diyorsunuz? intercooler silindire gönderilen havanın yoğunluğunu arttırarak, silindire bir çevrimde alınan hava miktarını arttırmak olduğu için; ısınarak yoğunluğu azalan havanın, kompresör çıkışı ile silindir girişi arasında soğutulmasını sağlayan sistemdir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
rsase tarafından yazılan metin:

intercooler motora giren havayı soğutarak aynı hacme giren hava kütlesini (havanın yoğunluğunu)arttırmayı sağlayan bir parçadır ve turbo intercooler araçlarda çekişi etkileyen önemli parçadır.

turbo-intercooler araçlarda güç oluşturma mantığı silindirin içerisine maximum havanın alınmasına dayanır.

intrecooler soğuk havalarda sıcak havadan daha kolay çalışır ve daha iyi soğutma yapar.bu yüzden motora daha yoğun hava girer.motor performansının artmasını buna bağlayabiliriz.

tüm bu bilgilerin ışığında intercoolerin soğutulmasından ziyade intercoolerin aldığı havanın soğutulması veya intercoolerin performansının arttırılması motor performansını daha çok arttıracaktır.

rsase

Yeni Üye
Asıl amaç İntercooler i radyatör fanı gibi bir sistemle sürekli çalışır durumda ortan sıcaklığının altında tutmak bu sayede intercooler den geçen hava daha soğuk olacak ve yoğunluğu fazla olacak anlatmak istediğim bu

yunushan444

Daimi Üye
zaten araba giderken soğuk havaya mağruz kaldığı için soğuyor fan devede kulak gibi kalır

S@MeT38

Saygın Üye
en iyisi bu intercooler un önüne bi tane noss tüpü yerleştirmek baya heycan verici olurdu=))supaplar havayi fişegi gibi gökyüzünde gezerdi:D:D:D

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
yunushan444 tarafından yazılan metin:
zaten araba giderken soğuk havaya mağruz kaldığı için soğuyor fan devede kulak gibi kalır

yunushan bu güne kadar yaptığın en yerinde açıklama bu oldu.seni tebrik ediyorum.başarılarının devamını diliyorum.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
S@MeT38 tarafından yazılan metin:
en iyisi bu intercooler un önüne bi tane noss tüpü yerleştirmek baya heycan verici olurdu=))supaplar havayi fişegi gibi gökyüzünde gezerdi:D:D:D

intahar etmenin daha basit yolları var!

yunushan444

Daimi Üye
RAPTOR tarafından yazılan metin:
yunushan444 tarafından yazılan metin:

yunushan bu güne kadar yaptığın en yerinde açıklama bu oldu.seni tebrik ediyorum.başarılarının devamını diliyorum.

teşekkürler :D