1.2 doblo motor bi düzeliyo bi bozuluyo

selimtangel

Azimli Üye
2005 model 1.2 benzinli+lpg li doblom var. İlk çalıştırdığımda motor düzgün çalışmıyor motor arıza lambası yanıyor. Bu benzinde de tüpte de yapıyor. ilk zamanlar gaza fazla bastığımda arıza lambası sönüyor motorumun çalışması düzeliyordu. Şu an artık gaza bassam da sönmüyor. Düzeldikten sonra kontağı kapatana kadar hiç sıkıntısı olmuyor. Bu arızayı ne zaman yapacağı belli olmuyor. motor sıcakken de soğukken de yapabiliyor. bazen de hiç sorunsuz günlerce düzgün çalışıyor. bilgisayara soktuk bobin arızası veriyor bobini değiştiriyoruz aynı arıza devam ediyor. beyin dediler beyini tamir ettirdik bujiler bobinler buji kablolarını değiştirdik. halen sorunumuz çözülmedi. Bu sorun sadece ilk marşa basıp aracı çalıştırdığımda oluyor. arıza lambası söndükten sonra stop edinceye kadar hiç arıza yapmıyor. 3-4 aydır tamirci tamirci geziyorum halen aynı durumda. Bana bi akıl verebilecek var mı? Herkese iyi akşamlar...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
aracın buji kablolar değişirken bujilerde değişmiştir diye tahmin ediyorum

aracınınz bakımları düzgün yapıldı mı benzin filitresi son ne zaman değişti

aracınızın benzin pompasına baktırın ben pompa diye düşünüyorum çünkü hgaza basıba düzeliyor demişsiniz artık gerçi düzelmiyor pompada problem birde yakıt geri dönüşüm sistemini kontrol ettirin kontağı kapattıktan sonra geri dönüşüm sistemini kontrol ettirin ateşleme ile ilgili parçalar değişmiş

belliki aracınız motor soğukken ilk çalıştırmada problem oluyor

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
2005 model 1.2 benzinli+lpg li doblom var. İlk çalıştırdığımda motor düzgün çalışmıyor motor arıza lambası yanıyor. Bu benzinde de tüpte de yapıyor. ilk zamanlar gaza fazla bastığımda arıza lambası sönüyor motorumun çalışması düzeliyordu. Şu an artık gaza bassam da sönmüyor. Düzeldikten sonra kontağı kapatana kadar hiç sıkıntısı olmuyor. Bu arızayı ne zaman yapacağı belli olmuyor. motor sıcakken de soğukken de yapabiliyor. bazen de hiç sorunsuz günlerce düzgün çalışıyor. bilgisayara soktuk bobin arızası veriyor bobini değiştiriyoruz aynı arıza devam ediyor. beyin dediler beyini tamir ettirdik bujiler bobinler buji kablolarını değiştirdik. halen sorunumuz çözülmedi. Bu sorun sadece ilk marşa basıp aracı çalıştırdığımda oluyor. arıza lambası söndükten sonra stop edinceye kadar hiç arıza yapmıyor. 3-4 aydır tamirci tamirci geziyorum halen aynı durumda. Bana bi akıl verebilecek var mı? Herkese iyi akşamlar...

lpg regülatöründen kaynaklanıyor olabilir.benzinle lpgyi karıştırıyor olabilir.yada motor ısınmadan lpg ye geçiyor olabilir.bakılması lazım.

selimtangel

Azimli Üye
Allah hepinizden razı olsun dediklerinize bir bir baktıracam. Kafama takılan şey bazen günlerce hiz bu arızayı yapmıyo. bir de arıza lambası söndükten sonra düzeliyo ve saatlerce yola gidiyorum giderken hiç arıza lambası yanmıyo.

selimtangel

Azimli Üye
benzin filtresini değiştirdiğimi hatırlamıyorum. ama lamba söndüğünde giderken benzinde de tüpte de hiç çekişten düşmüyo. sanki ilk çalıştığında bi sensör veya role gibi bişey var o açmıyo gibi ve açıldıktan sonra da hiç bir sıkıntı kalmıyo. Arıza lambası yanmadığı zaman arabamda hiç bir sıkıntı kalmıyo. ilk çalıştırdığım zaman karşılaşıyorum. bazen de günlerce hiç yapmıyo. normal çalışıyo. İnanın kafayı yicem. Dünya masraf ettim. Tamam oldu diyolar 2-3 gün sonra yine aynı arızayla karşılaşıyorum.

selimtangel

Azimli Üye
önemli bi noktayı söylemeyi unuttum. bu arıza olduğunda motorun iki silindiri çalışmıyo. birinci bobindeki kabloları hep çıkarsak da ters çevirsek bile motorun çalışması değişmiyo. ateşleme var ama silindirler çalışmıyo.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
iki silindir çlışmıyor demişsiniz performansta düşme olmuyor mu zaten motor iki silindir olarak çalışmaz stop eder motor 4 zamanı oluşturması gerekir iki silindir çlışmıyorsa zamanlarda tam oluşmuyor demekki

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
hocam lpg setine baktırman lazım.bak kendi ağzınla söylüyorsun "ateşleme var ama iki piston çalışmıyor"ateşleme var yanma yoksa yakıt gelmiyor.

eğer sadece lpg de yapıyorsa "Lpg beyni,regülatörü veya lpg enjektörleri"bakılacak

hem benzinde hem lpg de yapıyorsa direk lpg regülatörü ve beyni bakılacak.

senin sıkıntın motorla ilgili değil.lpg ile ilgili.

selimtangel

Azimli Üye
termede başka bi ustaya verdim motorun beyini değişecek dediler siparişi verildi yarın akşama değişecek bakalım düzelecek mi? 1250 tl daha masrafım olacak? yaptığım masraf 3500-4000 i buldu dostlar. 10000 tl lik arabaya 4000 tl masraf ettim yaaa. bakalım bu sefer düzelecek mi? O da belli değil.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Raptor abi lpg beyini diyorsa bence bi dinleyin sizi yüklü masraftan kurtarır

selimtangel

Azimli Üye
lpg yi tamamen devre dışı bıraktık aynı arıza yine oldu. sıfır lpg beyni ile değiştirdik yine aynı arızayı yaptı. 20 gündür motor beyni ( enjeksiyon kontrol ünitesi) bulmaya çalışıyorlarmış. bekleyip duruyorum. toptancılara haber salmışlar onlarda yokmuş onlardan haber bekliyorlarmış. sabrım iyice tükendi. bir de ikinci el beyin olmaz diyorlar hiç işlem görmemiş sıfır beyin olması gerekir diyorlar. bu doğru mu? bi arkadaşım dizel doblosuna çıkma beyin almış takmış. 1.2 benzinli dobloların beyini farklı mı acaba? 10.000 tl lik arabama 3.400 tl lik beyin almak zoruma gidiyo ben de o kadar para vereceksem temizinden ikinci el çıkma motor alırım diye düşünüyorum. bir de şunu öğrenmek istiyorum çıkma 2 el motor alsam o alacağım motorda bu enjeksiyon kontrol ünitesi yani motor beyni dedikleri parça beraberinde oluyo mu? yami motor alınca beyni de içinde oluyo mu? ne yapacağımı şaşırdım. çıkma motorların fiyatı ne civarlarda bunu da merak ediyorum. Benim karşılaştığım bu arızayla hiç mi kimse karşılaşmadı? hiç bi ustadamı karşılaşmadı anlamıyorum.

selimtangel

Azimli Üye
benim aklıma enjeksiyon ünitesi geliyo. beyin arızalı dediler tamir ettiler yine düzelmemişti enjeksiyon ünitesine baktılar üzerindeki pompamı diyolar sibop mu diyolar her neyse o enjeksiyon ünitesinde 4 tane parça varmış bunlardan birinin dibinde kopukluk varmış o parçayı tek olarak aldık değiştirdik arabam düzeldi. 3 gün sonra tekrar aynı arızayı yapmıştı acaba diyorum diğer üç parçalarda da acaba bi sıkıntı mı olabilir mi diye düşünüyorum.

selimtangel

Azimli Üye
bu 1.2 benzinli doblolarda motorun düzgün çalışmasında etkisi olan bi müşür veya role veya termostat gibi bişeyler var mı? acaba öyle bi parça var da o mu arada bi takılma yapıyo. Bazen arabam hala hiç arızası yokmuş gibi çalışıyomuş. Bu arızayı çözmek ustaların işi değil mi neden kimse net bişey söylemiyo neden bilemiyorlar sanki. :(

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bazen ustalarda deneme yanılma yapıyor aslında hepsi için değilde bazıları gerçekten bişeyden nlamıyor

ALLAH yardımcınız olsun zor bi durum gerçekten

bu arızayı sıfır beyin gelince düzelecek gibime geliyor çünkü yazdıklarımızn hiç biri değil diyorsunuz elektiriksel rıza olabilir ayrıca beyin kesinlikle orjinal birebir şase ile gelmesi gerekli yoks randıman alamazsınız

serviste premio dobloya mylife beyni ile deneme yaptılar arabanın mylife ta olmayan donanımlar çalışmadı örnek otomatik klima gibi ve motorda dengesiz çalıştırmıştı

minibuscu59

Onursal Üye
Adı
Barış KUŞKU
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Şoför
Modeli
Araç Yılı
2009
Renk
Metalik Giri (Linea)
öncelikle geçmiş olsun minibüsü götürdüğüm usta kendi 1.6 tempra aracına bile lpg taktırmam diyordum(bende doğanla gezdim temprayla gezdim lpg takıtrmadım taktırmamda) lpg ye karşıyım diyordu ki 1.2 motora lpg ye ne gerek var genede senin tercihin tabiki umarım arızan en kısa zamanda en ucuz şekilde çözülür